מדיניות האפרטהייד של ישראל

לכבוד תומס פרידמן,

אני יודע שאתה ואני כמהים לשלום במזרח התיכון, אך לפני שתמשיך לדבר על התנאים הנדרשים לכך מנקודת המבט הישראלית, עליך לדעת מה דעתי בעניין. איפה להתחיל? אולי בשנת 1964. הרשה לי לצטט דברים שאמרתי במהלך המשפט שלי. הם נכונים כיום כפי שהיו אז: "נאבקתי נגד שליטה לבנה ונאבקתי נגד שליטה שחורה. הרעיון של חברה דמוקרטית וחופשית שבה כל בני האדם חיים יחד בהרמוניה ובעלי הזדמנויות שוות, יקר ללבי. זהו רעיון שאני מקווה לחיות מספיק זמן כדי להגשימו. אבל אם יהיה צורך, זהו רעיון שאני מוכן למות למענו".

כיום בעולם, שחורים ולבנים כאחד מבינים כי אין עתיד לאפרטהייד. בדרום אפריקה הוא הסתיים הודות לפעולה המונית והחלטית בה נקטנו כדי לבנות שלום ובטחון. מסע התנגדות המוני ופעולות אחרות היו חייבים להסתיים בהקמת דמוקרטיה.

יתכן שמוזר עבורך לתפוס את המצב בפלסטין או ליתר דיוק, את המבנה הפוליטי והתרבותי של היחסים בין פלסטינים לישראלים, בתור אפרטהייד. זה משום שאתה חושב בטעות שהבעיה הפלסטינית החלה בשנת 1967. נדמה שאתה מופתע לשמוע שעדיין ישנן בעיות משנת 1948 שדורשות פתרון, כאשר החשובה ביותר בהן היא זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. הסכסוך הפלסטיני-ישראלי אינו רק עניין של כיבוש צבאי וישראל איננה מדינה שנוסדה באופן "נורמלי" ובמקרה כבשה עוד מדינה בשנת 1967. הפלסטינים אינם נאבקים להשיג מדינה, אלא חופש, חירות ושוויון, בדיוק כפי שאנו נאבקנו למען חירות בדרום אפריקה.

בשנים האחרונות הוכיחה ישראל שהיא אינה מוכנה אפילו להשיב את השטחים שכבשה ב-1967. היא מתעקשת שההתנחלויות יישארו במקומן, ירושלים תהיה תחת ריבונות ישראלית בלבד, והפלסטינים לא יזכו למדינה עצמאית, אלא יחיו תחת שליטה כלכלית ישראלית ושליטה ישראלית בגבולות. ישראל אינה מעוניינת במדינה פלסטינית, אלא בהפרדה מהפלסטינים. מבחינתה, הערך הטמון בהפרדה הוא בכך שהיא תאפשר לה להישאר מדינה יהודית, ולהימנע מקיומו של מיעוט פלסטיני שעשוי בעתיד להפוך לרוב. אם תוכנית זו אכן תתממש, תיאלץ ישראל לבחור בין שתי ברירות: הפיכתה למדינה דמוקרטית חילונית דו-לאומית, או הפיכתה למדינת אפרטהייד לא רק בפועל, אלא גם באופן מוצהר.

תומאס, אם עוקבים אחרי סקרי דעת קהל שנערכו בישראל במהלך 30 או 40 השנים האחרונות, ניתן לראות בבירור כי כשליש מהאוכלוסיה מצהירה על עצמה בגלוי כגזענית עם אמירות מסוג "אני שונא ערבים" ו"הלוואי שהערבים ימותו". אם עוקבים אחרי מערכת המשפט בישראל רואים כי קיימת אפליה נגד פלסטינים, ואם בוחנים מה המתרחש בשטחים שנכבשו ב-1967 מגלים כי כבר קיימות שתי מערכות משפט נפרדות שמשקפות שתי גישות שונות לחיים האנושיים: אחת לחיים פלסטיניים ואחת לחיים יהודים. בנוסף לכך, ישנן שתי גישות שונות כלפי רכוש ואדמה. רכוש פלסטיני אינו מוכר כרכוש פרטי מכיוון שניתן להחרים אותו.

באשר לכיבוש הישראלי בגדה המערבית ובעזה, יש גורם נוסף. "אזורי האוטונומיה הפלסטינית" כפי שהם מכונים הם למעשה בנטוסטנים (הכינוי הלא רשמי שניתן למדינות החסות שיצר ממשל האפרטהייד בדרום אפריקה עבור השחורים). אלו הן ישויות מוגבלות בתוך מבנה הכוח של שיטת האפרטהייד הישראלית. המדינה הפלסטינית אינה יכולה להיות תוצר לוואי של המדינה היהודית, שכל תכליתה היא לשמור על הטוהר היהודי של ישראל. אפליה על רקע גזעי היא חוויה יומיומית עבור מרבית הפלסטינים. היות שישראל היא מדינה יהודית, יהודי ישראל זכאים לזכויות מיוחדות שאזרחים לא יהודים אינם זכאים להן. אין מקום לערבים פלסטינים במדינה יהודית. אפרטהייד הוא פשע נגד האנושות. ישראל נישלה מיליוני פלסטינים מחירותם ומרכושם. היא הנציחה מערכת של אפליה גזעית ואי שוויון. היא אסרה בשיטתיות ועינתה אלפי פלסטינים, בניגוד לכללי החוק הבינלאומי. ובפרט היא יצאה למלחמה נגד אוכלוסיה אזרחית, בפרט נגד ילדים.

הצעדים שבהם נקטה דרום אפריקה בעקבות הפגיעה בזכויות אדם כתוצאה ממדיניות האפרטהייד, שופכים אור על התהליכים שהחברה הישראלית תצטרך לעבור לפני שניתן יהיה לדבר על שלום צודק וקבוע במזרח התיכון ועל קץ מדיניות האפרטהייד שלה. תומס, אינני מתכוון לנסות לרצות אותך כפי שעושים התומכים שלך. אם אתה רוצה שלום ודמוקרטיה, אתמוך בך. אם אתה רוצה אפרטהייד רשמי, לא אתמוך בך. אם אתה רוצה לתמוך באפליה על רקע גזעי ובטיהור אתני, נתנגד לך. כאשר תבין מה אתה רוצה, תתקשר אלי.

מכתב ששלח נלסון מנדלה לעיתונאי האמריקאי תומס פרידמן בשנת 2001. (אזהרה: מדובר בסאטירה)

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

7 תגובות

 1. סהר שוקר
  אפר 21, 2017

  על המאפיה של בית המשפט העליון כנסוצ לאתר שלי MSP-INTL.COM

  להגיב

 2. שחר
  אפר 21, 2017

  כל מילה בסלע.

  להגיב

 3. נוטריון
  ינו 14, 2016

  לא מסכים עם אף מילה כאן.

  להגיב

 4. סהר שוקר
  יול 27, 2015

  כנסו לאתר הכל שם

  להגיב

 5. סהר שוקר
  יול 10, 2015

  MSP-INTL.COM

  להגיב

 6. סהר שוקר
  נוב 22, 2014

  הנה הוכחה חותכת שבית משפט ישראלי כולל העליון מגבה פשעים נגד האנושות המבוצעים ע"י מדינת ישראל. זה אמיתי. http://msp-intl.com/%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%A4%D7%A9%D7%A2%D7%99%D7%9D-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%90%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%95%D7%AA.html

  להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew