אולפני קולנוע דמיוניים בעזה הפכו למציאות

אחמד אבו נאסר ("טרזן") ומוחמד אבו נאסר ("ערבי"), תאומים זהים חובבי קולנוע המתגוררים בדירת חדר קטנה ברצועת עזה, הצליחו ליצור יש מאין – פשוטו כמשמעו. בהיעדר בתי קולנוע בעזה או תעשיית קולנוע מקומית, החליטו האחים אבו נאסר בתחילת העשור להקים אולפני קולנוע דמיוניים בשם "עזה-ווד". בשלב ראשון הם ציירו כרזות של סרטים שמעולם לא נעשו

"הרעיון היה שכל מי שיראה את הפוסטר, יצטרך לדמיין את הסרט, למרות שלמעשה אין סרט כזה. בחרנו לסרטים שמות של מבצעים צבאיים של ישראל כמו "עופרת יצוקה", "ענבי זעם", "כדור הרעם" (שמו הצה"לי של מבצע אנטבה) או "גשמי קיץ", בגלל שהם הזכירו לנו שמות של סרטי מלחמה, ואז יצרנו כרזות לסרטים הדמיוניים הללו", סיפרו האחים בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן" בקיץ 2011. השניים חלמו בגדול, ובחלק מהכרזות שיבצו את סמל פרס דקל הזהב של פסטיבל קאן. "נהגנו להוסיף את סמל דקל הזהב לפוסטרים של עזה-ווד למרות שבקושי ידענו אז במה מדובר", הוסיפו השניים, מבלי לדעת כי חלומותים יתחילו כעבור שנתיים לרקום עור וגידים.

בחודש פברואר 2013 החליטו התאומים אבו נאסר לנסות את כוחם ביצירה קולנועית של ממש. הם הצליחו לצאת מעזה לירדן שם צילמו, ביום אחד, סרט אילם קצר בן 14 דקות בתקציב של 7,000 דולרים. הסרט "קונדום יצוק", אשר שואב את שמו ממבצע צה"ל "עופרת יצוקה" משנת 2009, מביא את סיפורם של זוג נשוי שמנסה למצוא זמן לקצת אינטימיות כאשר ברקע רעמי הפצצות צה"ל ברצועה וצרחות תינוקם הבוכה. דרכם של האחים מקולנוע דמיוני למציאות הושלמה לאחר ש"קונדום יצוק" הפך לסרט הקצר הפלסטיני הראשון מעולם שהיה מועמד לפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן.

למעשה, זה אינו הסרט הראשון שיצרו השניים. בשנת 2012 הם הפיקו סרט קצר בשם "מסע בצבעים", השואב את שמו ממבצע של צה"ל באותו שם במחנה הפליטים בלטה בשנת 2002. "זהו סרט קצר בן שבע דקות, שעוסק במחלוקת הפוליטית הפנים פלסטינית בעזה", סיפרו אז האחים אבו נאסר. "הסרט מציג את הניגוד בין העימותים שהתחוללו בין צה"ל לפלסטינים בגדה המערבית בזמן המבצע הצבאי "מסע בצבעים", לבין העימותים שהתרחשו באותו זמן בין הפלגים הפלסטינים בעזה. גם בגדה וגם בעזה היו קורבנות, אבל ההבדל היה שבעזה פלסטינים הרגו זה את זה".

הסרט, המבוים בסגנון הוליוודי, מציג שני לוחמים פלסטינים – שחזותם זהה לחלוטין (מגלמים אותם האחים התאומים) – המנסים להרוג זה את זה. בסופו של הסרט, כאשר מגיע "רגע האמת" ושניהם ניצבים זה מול זה, נכונים להילחם עד המוות, מגיח לפתע מסוק ישראלי מלמעלה והורג את שניהם. הדימוי ברור: הקרע הפנים פלסטיני בין חמאס לפתח משרת את ישראל ופוגע בכל הפלסטינים.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew