איזו נבואה התגשמה? "1984" או "עולם חדש מופלא"

תאורטיקן תקשורת ההמונים ניל פוסטמן העלה בספרו "בידור עד מוות" את האפשרות כי נבואתו של אלדוס הקסלי בספרו "עולם חדש מופלא" היא שהתגשמה, ולא הנבואה של הספר "1984" מאת ג'ורג' אורוול. וכך כתב:

"כשמחנכים מתכנסים לדון בחשיבה ביקורתית, מחשבותיהם נודדות, איך לא, לג'ורג' אורוול ולספרו "1984". לדעתי, הם שוגים בעשותם כן. יש נבואה אחרת, קדומה יותר, קולעת יותר מזו של אורוול. אני מתכוון לספרו של אלדוס הקסלי "עולם חדש מופלא". מה שהוא חוזה שונה למדי ממה שמופיע ב-"1984". לפי התחזית של הקסלי, לא יהיה צורך ב'אח גדול' כדי לשלול מאנשים את חירותם. אנשים, כך האמין, יגיעו למצב שבו יאהבו את השעבוד שלהם, למצב שבו יאהבו את הטכנולוגיות השוללות מהם את יכולתם לחשוב. אורוול חשש שהרודנות היא שתשעבד אותנו; הקסלי חשש שהטריוויאליות היא שתשעבד אותנו. אורוול חשש שהכאב הוא שישלוט בנו; הקסלי חשש שהעונג הוא שישלוט בנו. הרשו לי להציע לכם להרהר באפשרות שהקסלי, ולא אורוול, הוא שצדק".

 קומיקס מאת סטיוארט מקמילן על סמך פוסטמן 

huxley-orwell-amusing-ourselves-to-death

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew