בובת ברבי: הגירסה האמיתית

איך היתה נראית ברבי – בובת הפלסטיק האנורקטית הנמכרת במיליארדי דולרים ברחבי תבל – לו היתה בעלת מימדי גוף של אשה ממוצעת? האמן האמריקאי ניקולאי לם יצר בובת ברבי המבוססת על המידות של אשה בת 19 ממוצעת בארה"ב, וצילם את הבובה לצד ברבי המקורית. "אם אנחנו מבקרים את התופעה של דוגמניות רזות, עלינו לפחות להיות פתוחים לאפשרות כי ברבי משפיעה באופן שלילי את ילדות צעירות", אמר לם.

הבובה ברבי נתונה זה שנים לביקורת בשל הדימוי המעוות והסטריאוטיפי של נשים שאותו היא מייצגת. כך למשל, בתחילת שנות ה-90 החלו לייצר בארה"ב בובות ברבי מדברות שאמרו משפטים כמו "אני אוהבת לערוך קניות", "מה אעשה אם לא יהיו לי מספיק בגדים?" ו"חשבון זה נורא קשה".

תגובת המחאה לא איחרה לבוא, ובשנת 1993 החליט הארגון לשחרור ברבי לעשות מעשה: סוכנות וסוכני הארגון החליפו בחשאי את מנגנוני הדיבור של מאות בובות ברבי בחנויות, עם מנגנונים של בובות לוחמי "כוח המחץ". כתוצאה מכך, ילדות שפתחו את האריזה של ברבי הופתעו לשמוע את הבובה אומרת משפטים כגון "גבר מת לא משקר!", ואילו בנים מצאו את עצמם מקשיבים לבובות של חיילים לוחמים אומרות "בואו נעשה מסיבת פיג'מות!".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew