בובת ברבי: הגירסה האמיתית

איך היתה נראית ברבי – בובת הפלסטיק האנורקטית הנמכרת במיליארדי דולרים ברחבי תבל – לו היתה בעלת מימדי גוף של אשה ממוצעת? האמן האמריקאי ניקולאי לם יצר בובת ברבי המבוססת על המידות של אשה בת 19 ממוצעת בארה"ב, וצילם את הבובה לצד ברבי המקורית. "אם אנחנו מבקרים את התופעה של דוגמניות רזות, עלינו לפחות להיות פתוחים לאפשרות כי ברבי משפיעה באופן שלילי את ילדות צעירות", אמר לם.

הבובה ברבי נתונה זה שנים לביקורת בשל הדימוי המעוות והסטריאוטיפי של נשים שאותו היא מייצגת. כך למשל, בתחילת שנות ה-90 החלו לייצר בארה"ב בובות ברבי מדברות שאמרו משפטים כמו "אני אוהבת לערוך קניות", "מה אעשה אם לא יהיו לי מספיק בגדים?" ו"חשבון זה נורא קשה".

תגובת המחאה לא איחרה לבוא, ובשנת 1993 החליט הארגון לשחרור ברבי לעשות מעשה: סוכנות וסוכני הארגון החליפו בחשאי את מנגנוני הדיבור של מאות בובות ברבי בחנויות, עם מנגנונים של בובות לוחמי "כוח המחץ". כתוצאה מכך, ילדות שפתחו את האריזה של ברבי הופתעו לשמוע את הבובה אומרת משפטים כגון "גבר מת לא משקר!", ואילו בנים מצאו את עצמם מקשיבים לבובות של חיילים לוחמים אומרות "בואו נעשה מסיבת פיג'מות!".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.