טד קזינסקי מוציא ספר ראשון מאז פרסום מניפסט יונבומר

בשנת 2010, 15 שנים אחרי שאנשי הבולשת הפדרלית בארה"ב עצרו של הפעיל האנטי-טכנולוגי טד קזינסקי בצריף המבודד בהרי מדינת מונטנה בו התגורר במשך 17 שנים, הוא פירסם ספר ראשון פרי עטו שכתב בכלא.

קזינסקי, הידוע יותר בכינוי שהודבק לו – 'יונבומר' – נידון למאסר עולם לאחר שבמשך קרוב לשני עשורים ניהל מתקפת חבילות נפץ כנגד אנשים שנטלו חלק בקידום התיעוש והטכנולוגיה של החברה האנושית. המניע למעשיו היו ההשלכות ההרסניות שיש למהפכה התעשייתית עבור המין האנושי, והאופן שבו התקדמות הטכנולוגיה הורסת את כדור הארץ ופוגעת בחירות בני אדם.

במהלך השנים שבהן התבודד, הגיח קזינסקי מעת לעת מההרים כדי לשלוח חבילות נפץ לאנשי מקצוע שראה בהם אחראים להרס הטבע. חבילות הנפץ ששלח גרמו למותם של שלושה בני אדם ולפציעתם של 23. שני קורבנותיו האחרונים, שנהרגו שניהם, היו איש פרסום של חברת הנפט אקסון ולוביסט של תעשיית כריתת העצים.

רצף ההתקפות הסתיים לאחר שקזינסקי שלח מכתב אנונימי לחוקרי הבולשת הפדרלית שחיפשו אותו, בו הציע להפסיק להרוג אנשים בתמורה לפרסום מניפסט פרי עטו בשם "החברה התעשייתית ועתידה" (שתורגם לעברית). המניפסט בן 35,000 מילים פורסם בעיתונים "ניו יורק טיימס" ו"וושינגטון פוסט" ב-19 בספטמבר 1995, ובין אלפי הפניות וקצות החוט שהגיעו לחוקרים בעקבות הפרסום, היתה גם פנייה מאחיו של קזינסקי.

האח, דיויד קזינסקי, זיהה את סגנון הכתיבה של טד, ובעזרתו הצליחו החוקרים לעצור את אחיו. טד נידון למאסר עולם. דיויד תרם לקורבנותיו של טד את כספי הפרס בסך מיליון דולר שהיה על ראשו של אחיו.

בספר שהוציא בשנת 2010, "עבדות טכנולוגית", הסביר קזינסקי את תפיסת העולם שעמדה בבסיס פנייתו למאבק אלים נגד המערכת הטכנולוגית. הספר כולל אוסף מאמרים ומכתבים פרי עטו, וכן גירסה מעודכנת של המניפסט המקורי.

"מרבית האנשים מטילים את האחריות לאסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו על חברת BP, על מגזר הנפט, או על תאגידים גדולים באופן כללי", כתב קזינסקי במכתב ששלח מבית הכלא למו"ל שהוציא לאור את הספר. "תאגידים הם אכן רודפי בצע, חסרי רחמים ולא ישרים, וכמובן שתעשיית הנפט ו-BP נושאים באחריות מיידית למה שהתרחש במפרץ מקסיקו. אבל כל עוד הטכנולוגיה המודרנית תמשיך להתקדם, ימשיכו להתחולל אסונות מעשה ידי אדם מסוגים אלו ואחרים… ככל שכוחה של הטכנולוגיה גדל, כך גדלים האסונות".

קזינסקי לא נהנה מרווחים כלשהם ממכירות הספר, והוצאת הספרים שמוציאה אותו הודיעה כי חלק מהרווחים יתרמו לארגון הצלב האדום.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
החברה התעשייתית ועתידה
תאודור קזינסקי | תרגום: נמרוד הלפרן
END:CIV
פרנקלין לופז
יונבומר – הדור הבא
כתבתנו לענייני פרימיטיביזם
מכון מחקר פרימיטיביסטי חדש בארה"ב
כתבתנו לענייני פרימיטיביזם | פרא אציל
לא רווחים, אלא חירות
אורסולה לה גווין
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew