עשר דקות למטופל

פורסם במקור בעיתון הארץ

עשר דקות. זה הזמן שמוקצב לכם, אם קבעתם תור לביקור אצלי במרפאה. עשר דקות מרגע הכניסה לחדר ועד שתצאו. מיד אחריכם כבר ממתין המטופל הבא, וגם לו יש עשר דקות. למעשה, לא לכולכם יש אפילו עשר דקות. אם אתם נעזרים בכיסא גלגלים, בהליכון או במקל, אם אתם הולכים לאט בגלל כאבים במפרק הירך או מסיבה אחרת, כבר הפסדתם דקה מזמן הביקור.

בזמן שאתם מתחילים לספר לי מדוע הגעתם אלי, הייתי מאוד רוצה להסתכל לכם בעיניים, להקשיב לא רק לתוכן אלא גם לנימת הדיבור ולהקדיש תשומת לב לשפת הגוף שלכם, אבל יש לנו פחות מעשר דקות ובזמן שאתם מדברים אני יכול לפתוח את התיק הרפואי שלכם במחשב ולסגור אין-ספור חלונות הנפתחים ומעדכנים אותי על עניינים מינהליים, בדיקות שאליהן צריך להפנות אתכם ותוצאות הבדיקות האחרונות שעברתם. אולי גם אספיק להעיף מבט מהיר ברישום מהביקור האחרון שלכם אצלי, ברשימת התרופות שאתם מקבלים בקביעות ובאבחנות שונות.

מכיוון שיש לנו פחות מעשר דקות, אין לי ברירה אלא לקטוע את שטף הדיבור שלכם ולשאול שאלות ממוקדות ומכוונות, כדי לקבל מידע מדויק ככל האפשר. אין לנו זמן לדבר בנחת, או לגלוש לפעמים לנושאים שוליים.

לפעמים, בביקור אחד אתם מעלים כמה שאלות ונקודות לבירור. למשל, אתם צריכים מרשמים והפניות, רוצים להתלונן על כאב חדש שהופיע לאחרונה ואולי גם לספר על תחושת עייפות קשה שפוקדת אתכם. שנינו יודעים שלא נספיק הכל בעשר דקות, ובכל זאת אנחנו מנסים לדחוס הכל בביקור הנוכחי כדי לא להטריח אתכם שוב למרפאה בעוד כמה ימים.

בדיקה גופנית עוזרת לי להגיע לאבחנה, אבל גוזלת זמן יקר. במיוחד אם דרוש לכם זמן רב להגיע למיטת הבדיקה, לעלות עליה ולהוריד חלק מהבגדים. אחר כך אתם צריכים זמן להתארגן ולהסתדר.

אדם שמתקשר אלי באמצע ביקור גוזל עוד דקות יקרות מזמנכם. לכן אני נאלץ לדבר בקצרה ובצורה עניינית. גם כשהאחות או המזכירה נכנסות רק לרגע לעדכן או לשאול שאלה, זמן הביקור פוחת.

נשארו לי דקות ספורות לחשוב על אבחנה הגיונית אפשרית ועל תוכנית טיפול או בירור שתתאים לכם. אני גם צריך להסביר לכם את מהלך המחשבה שלי ולראות אם הוא מתאים לכם, כדי לזכות בשיתוף פעולה מצדכם. צריך להדריך אתכם היכן מבצעים את הבדיקות שאליהן אני מפנה ולתת הסבר מפורט על אופן הטיפול ועל תופעות לוואי אפשריות.

הזמן נגמר, חלפו עשר דקות לחוצות מאוד. עדיין לא רשמתי דבר במחשב, עדיין יש לכם כמה שאלות וגם שכחתם עוד דבר קטן. ובדיוק עכשיו נגמרו הדפים במדפסת ואני כבר מתחיל לגרור איחור, שיילך ויתארך עד סוף היום. מה הפלא שאני מאבד את הסבלנות?

בזמן שאנחנו נפרדים, מתברר שבחוץ יושב עוד מטופל שהגיע בלי תור, מקרה דחוף, וגם אותו אצטרך לקבל. הפסקות קצרות, כדי ללכת לשירותים או לאפשר לעצמי מנוחה של כמה דקות, אני לוקח בלית ברירה והן תמיד מלוות ייסורי מצפון על הזמן שנלקח, לא ברור מאין.

אם לא הצלחתם להגיע לתור שנקבע לכם ולא הספקתם לבטל אותו, אל דאגה. אולי כך יתפנו לי כמה דקות כדי לעיין בתוצאות של בדיקות דם, לכתוב כמה הפניות ומרשמים, להחזיר טלפון למטופל שמחפש אותי מהבוקר, להתעדכן בבדיקות שבתיקים הרפואיים, להתוודע לנהלים חדשים ואולי אפילו לקרוא בקצרה מאמר רפואי חדש.

זוהי שגרת העבודה היום-יומית שלי. עבודה בתנאי לחץ בלתי נסבלים, שיכולה גם להוביל להחלטות נמהרות ושגויות. מקווה שבביקור הבא, אם אהיה ענייני, לחוץ ואולי אפילו חסר סבלנות, לא תכעסו עלי.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew