להשליך נעליים על יאיר לפיד

מיצג של האמן דרור קרטה במוזיאון "ינקו דאדא" בעין הוד מציע למבקרים להשליך נעל על תמונה של שר האוצר יאיר לפיד, במחאה על עליית המחירים האחרונה. הפרס למי שמצליח לפגוע: כוסית ערק.

"זו הדרך שלי להביע מחאה", אמר קרטה. "אני לא חושב שזה מעשה קיצוני או אלים לזרוק נעל על תמונה, הרי לא פוגעים באף אדם. זה אקט סימלי שיש בו גם מחאה וגם ביטוי אומנותי".

הנוהג להשליך נעליים לעבר מנהיגים שנואים צבר תנופה מאז שנת 2008 אז זרק העיתונאי העיראקי מונתדאר א-זיידי את נעליו לעבר נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש, בעת מסיבת עיתונאים משותפת שערכו הנשיא האמריקאי וראש ממשלת עיראק. בעת השלכת הנעליים צעק א-זיידי "זה בשם האלמנות והיתומים". המעשה של א-זיידי עורר הזדהות עצומה, ובנוסף לחיקויים אין ספור (בין השאר כלפי מנהיגים של סין ואיראן)  גם הוליד שלל מחוות. כך למשל, פסל לכבוד א-זיידי הוקם בבית יתומים בעיראק, והמאייר הברזילאי קרלוס לטוף הפך את השלכת הנעליים לדימוי מרכזי בקריקטורות שלו.

נוהג השלכת הנעליים הגיע גם לאנשי שררה ישראלים, לאחר שבשנת 2010 הושלכה נעל לעבר נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית בייניש , וכעבור שנה הושלכו כפכפים לעבר חברי ועדת חיסול מחאת הצדק החברתי (שהיתה ידועה גם בשם ועדת טרכטנברג).  באותה שנה הפך גם הנשיא שמעון פרס ליעד למטחי נעליים, אם כי לא בנוכחותו. זאת לאחר שבפארק בבעיר טורינו שבאיטליה הוצב פסל של פרס, ולידו הונחו נעליים, שאותן הוזמנו העוברים ושבים ליידות בפסל.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew