אוריגמי נגד דו"חות חנייה

אמן הרחוב הצרפתי מתיו טרמבלין נתקל במכונית חונה שעל השמשה הקדמית שלה הצטברו שלל דו"חות חנייה, והחליט ליצור מהדו"חות – על ידי קיפולי נייר – זר פרחים.

"כשאני מסתובב בעיר, אני בוחן את סביבתי, ומתמקד בפרטים שחושפים את הצד המצחיק של החיים העירוניים. אני מנסה ליצור התערבות עירונית שמקיימת דו-שיח עם מה שכבר נמצא. ההתערבויות שלי הן קצרות מועד ואינני חותם עליהן, כך שניתן לפרש אותן במחווה אקראית של כל אזרח", אמר טרמבלין. "אני רוצה להפוך את העיר למשעשעת ופואטית".

האמנות של טרמבלין, אשר חולק את זמנו בין הערים רן וארל בצרפת, מתמקדת בנושאים הקשורים לחיי היום-יום העירוניים, גרפיטי ומותגים. כך למשל, הוא כיסה קיר רחוב עמוס חתימות גרפיטי ב"ענן" מודפס של אותן החתימות ממש.

"ענן החתימות ניטרל את הייחוד והזהות של כל חתימת גרפיטי, והפך את הקיר לכזה שכל עוברי האורח יוכלו ליהנות ממנו ולהעריך אותו, שזאת בעצם גם אחת המטרות של ציור גרפיטי – להפגין כישורים טכניים בציור. היצירה הזאת נראית כצירוף של ניגודים, אבל לפרש אותה כדרך להפוך גרפיטי מזוהם למהוגן, כתקשורת חזותית ממוסדת שמעקרת את הגרפיטי הפראי על ידי מחיקת כל סימן של גיוון ובה בעת מאפשרת לכל אחד להצליח לקרוא את מה שכתוב בגרפיטי ולהתחבר לזה", הסביר טרמבלין.

"כך שבתור אמן גרפיטי, זה עניין מורכב בשבילי להחליט האם אני בעד היצירה הזאת, בגלל שמצד אחד אני חולק כבוד לסצנת הגרפיטי, ומצד שני אני מנרמל אותה. אני פשוט מדפיס את שמות הכותבים בגודל ובצבע המקורי, הם בדרך כלל ממשיכים להשתעשע עם השטחים הריקים, ומוסיפים את החתימה שלהם בין הכיתובים המודפסים שציירתי בעזרת סטנסיל. למעשה, הפרויקט מושך תשומת לב לחלק מהקירות שכבר לא התייחסו אליהם מכיוון שהם היו מכוסים בחתימות גרפיטי. עז רוב הזמן זה יוצר אתגרי גרפיטי חדשים במקום לפגוע באנרגיה שעומדת מאחוריהם".

יצירה אחרת של טרמבלין נעשתה כביקורת על ניסיונות העירייה לשלוט באופן מלאכותי בדימוי החיצוני של העיר, במקום לפתור את הבעיות האמיתיות. לצורך כך, יצר ציור סטנסיל על קיר אשר נראה כמו צילום שעליו מוטבע סימן מים עם שם בעל זכויות היוצרים.

"כאשר יוצרים אמנות במרחב עירוני, זה יותר כמו הזמנה לחלוק את היכולות מכיוון שבשלב מסוים, הפעולה הופכת ללא פחות חשובה מהתגובה. אז אני מצפה מאנשים לפחות לשים לב לעבודה שלי או אפילו להרוס אותה, מכיוון שוונדליזם הוא לכשעצמו דרך ליצור דו-שיח", סיכם טרמבלין.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew