לתקוף רודן ערבי בשל נשק כימי? תלוי אם הוא לצד ארה"ב

בשעה שארה"ב שוקלת לבצע מתקפה צבאית נגד סוריה על רקע טענות כי משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד עשה שימוש בנשק כימי בלחימה נגד המורדים בסוריה, מסתבר שארה"ב סייעה לנשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין, להשתמש בנשק כימי נגד איראן בשנות ה-80, ואף הסתירה ראיות לשימוש בגז עצבים.

תחקיר של המגזין האמריקאי "פוריין פוליסי" חשף כי בשנת 1988, בשלהי מלחמת איראן-עיראק, גילתה ארה”ב באמצעות תצלומי לוויין, כי איראן עומדת להשיג יתרון אסטרטגי חשוב בעזרת ניצול פרצה במערך ההגנה של עיראק. אנשי מודיעין אמריקאים מסרו לסדאם חוסיין את מיקומם של הכוחות האיראניים, בידיעה ברורה שצבא עיראק יתקוף אותם בנשק כימי, ובכלל זה גז סארין – אותו גז שבו עשה לכאורה אסד שימוש נגד המורדים בסוריה.

צבא עיראק, שהשתמש בנשק כימי במשך שנים נגד איראן, עשה שימוש בגז סארין וגז חרדל בסדרת התקפות גדולות בתחילת 1988 שהתבססו על החומר המודיעיני שסיפקה להם ארה"ב. ההתקפות האלה סייעו להטות את הכף לטובת עיראק במלחמה, ואילצו את איראן לבוא אל שולחן המשא ומתן – היעד שקבע לעצמו ממשל נשיא ארה"ב דאז, רונלד רייגן. באותה שנה גם הפציץ צבא עיראק אזרחים כורדים בצפון המדינה בגז עצבים.

לפי תחקיר "פוריין פוליסי", ממשל רייגן ידע לכל אורך המלחמה כי עיראק משתמשת בנשק כימי נגד איראן, אולם הסתיר את הראיות לכך. במשך שנים, הכחישה ארה"ב כי סייעה למתקפות הכימיות שביצעה עיראק, והתעקשה כי ממשלתו של סדאם חוסיין לעולם לא הכריזה כי בכוונתה להשתמש בנשק כימי. כעת מסתבר, כמו במקרים רבים אחרים, כי ממשלת ארה"ב שיקרה.

צחוק הגורל הוא כי כעבור 15 שנים, בשנת 2003, לאחר שסר חינו של סדאם חוסיין בעיני הממשל האמריקאי, הצדיקה ארה"ב את ההתקפה הצבאית נגד עיראק באמצעות הטענה כי ברשות עיראק יש נשק כימי. גם במקרה זה התברר בדיעבד כי ארה"ב שיקרה. איזה עולם.

עוד באותו עניין:
מלחמות מלוכלכות
"בוש תפס אנשים ועינה אותם – אובמה פשוט הורג אותם"
חי בעבר? אובמה יצא נגד החומה פעם אחת בירושלים, אבל 10 פעמים בברלין
We – ארונדהטי רוי
מלחמה נגד הכל
FBI הכניס פעילת זכויות אדם לרשימת הטרוריסטים המבוקשים ביותר

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew