על הזכות לחלום: אוקופיי וול סטריט

ב-17 בספטמבר 2011 השתלטו מאות מפגינים על פארק זוקוטי בניו יורק כדי למחות נגד רדיפת הבצע של הבנקים, השתלטות ההון על השלטון והתרחבות הפערים הכלכליים בארה"ב. מאהל המחאה שהם הקימו נודע בשם "אוקופיי וול סטריט".

מחאת "לכבוש את וול סטריט"התנועה העממית הראשונה שצמחה בשמאל הפוליטי בארה"ב מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת – התרחבה במהירות בימיה הראשונים, ובתוך חודשיים הוקמו מאות מאהלי מחאה ברחבי ארה"ב. ולמרות שכוחות המשטרה הרסו בסופו של דבר את מרבית מאהלי המחאה, רבים מפעילי אוקופיי ניתבו את פעילותם לאפיקים חדשים.

לציון יום השנה לתחילת מחאת "אנחנו ה-99%" אנו מתכבדים להביא לכן 12 סרטונים על כמה מהרגעים היצירתיים והמשמעותיים ביותר של מחאת אוקופיי וול סטריט.


 

 מלחמת שוורים בוול סטריט  פסל השור המסתער בוול סטריט, הנחשב לאחד הסמלים הנודעים של הקפיטליזם האמריקאי, נגרר למלחמת שוורים על ידי מטאדור טירון. לוחם השווקים האמיץ טיפס על גג ניידת המשטרה שעמדה מול פסל השור, והניף יריעת בד אדומה נגד עיניו. כנהוג במלחמות שווקים, שני ליצנים טיפסו עוד קודם לכן מעל לגדר שמקיפה את הפסל והחלו להכות את השור בישבנו ולטפס עליו – הדרכים המסורתיות להתגרות בשור ולעורר את זעמו לקראת מלחמת שוורים.

דרך אגב, עוד לפני תחילת מחאת אוקופיי וול סטריט, בחודש מאי 2011, ריססו אלמונים את סמל האנרכיזם, האות A בעיגול, על הביצים של פסל השור. עוד כאן.


 

 למה אתם פה?  כשבוע לאחר הקמת מאהל המחאה בפארק זוקוטי התבקשו הנוכחים לענות על שאלה אחת פשוטה – כאשר התשובה צריכה להיות בת מילה אחת. השאלה: "למה את/ה נמצא/ת פה?".


 

 שרים נגד עיקולים  מפגינים הגיעו לבית משפט לעיקולים בניו יורק ומיד עם תחילתה של המכירה הפומבית של בתים מעוקלים, החלו לשיר: "מנהלת המכירה הפומבית וקהל נכבד, אנו מבקשים ממכם להקפיא עכשיו את כל מכירות הבתים. אנחנו מנסים לשרוד, אבל לא יודעים איך".


 

 אני לא זז מפה!  סטודנט צעיר למשפטים מתיישב על המדרכה מול הנהלת בנק גדול בוול סטריט תוך שהוא חוזר ואומר "אני לא זז מפה! הבנק הזה לקח את הבית של ההורים שלי!".


 

 סימטריה של צביעות  סרט קצר המציג זה לצד זה מראות מההפגנות בוול סטריט לצד צילומים מאביב העמים הערביים, על רקע נאומים של הילרי קלינטון וברק אובמה על חשיבות חופש הביטוי וזכות המחאה.


 

 מטבח המחאה  שף מובטל, חקלאים אורגניים ומתנדבים מאכילים מדי ערב 1,200 מפגינים בוול סטריט.


 

 יוצרים קהילה חדשה בוול סטריט  כאן ובכל מקום.


 

 לכבוש את משרד החינוך  הוועדה האחראית על קביעת מדיניות החינוך בניו יורק (PEP) נועדה לשמש כפורום דמוקרטי שבו אנשים מוזמנים להשמיע את דעתם בטרם מקיימת הוועדה הצבעה על הקווים המנחים למדיניות החינוך בעיר. בישיבת הוועדה שנערכה ב-25 באוקטובר 2011 השתתפו כ-200 הורים, מורים ותלמידים, אשר לימדו את חברי הוועדה שיעור בדמוקרטיה ישירה ואסיפות כלליות.


 

 אסיפות כלליות, דמוקרטיה ישירה וקבלת החלטות בקונצנזוס 


 

 חלום בלהות בוול סטריט 


 

 ניו יורק, ניו יורק  פינוי פארק זוקוטי על ידי המשטרה דרך עיניו של במאי הקולנוע הניו יורקי קייסי ניסטאט.


 

 על הזכות לחלום  יום לאחר שהמשטרה פינתה בכוח את מאהל המחאה בוול סטריט, הסופרת והפעילה החברתית ארונדהטי רוי (מחברת הספר "אלוהי הדברים הקטנים") נשאה דברים בפני המוחים בניו יורק.

"אתמול בבוקר המשטרה פינתה את פארק זוקוטי, אבל היום האנשים חזרו אליו. המשטרה צריכה להבין שלא מדובר כאן במאבק על טריטוריה. אנחנו לא נאבקים על הזכות להשתלט על פארק זה או אחר. אנחנו נאבקים למען צדק. צדק לא רק לתושבי ארה"ב, אלא לכולם. ההישג שלכם מאז ה-17 בספטמבר, כאשר תנועת המחאה החלה בארה"ב, הוא שהבאתם דמיון חדש, שפה פוליטית חדשה, אל לב האימפריה. אתם ביססתם מחדש את הזכות לחלום, במערכת שניסתה להפוך את כולם לזומבים שהופנטו לחשוב שצרכנות חסרת-דעת משולה לאושר וסיפוק. בתור סופרת, הרשו לי לומר לכם שמדובר בהישג עצום, ואינני יכולה להודות לכם מספיק".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew