הרב שצעק "אללה אכבר"

הכירו את הרב מנחם פרומן, רבה של התנחלות תקוע, פעיל שלום ומשורר, שהלך לעולמו ב-4 במרץ 2013. "הוא לא ראה פתרון של שתי מדינות לשני עמים. הוא התנגד לגבולות מדיניים, אמר שזה יביא למלחמה, לא לשלום. כשהאופוריה סביב אוסלו הלכה ודעכה, הוא ראה בזה הזדמנות להתחיל לדבר על שלום אחר. לא של הפרדות, אלא כזה שצומח מתוך השטח", סיפרה הדסה פרומן, אלמנתו של הרב מנחם פרומן, בראיון עמה.

בראיון, היא סיפרה על מקרה שבו מסגד בכפר פלסטיני נשרף לאחר שהוצת על ידי אנשי ימין יהודים. "כשמנחם הגיע לכפר, הוא היה סוער מאוד. על הקיר שמתחת למדרגות היו כתובים 'תג מחיר' והשמצות, והוא עמד שם מעל המדרגות של המסגד כשההמון הזועם למטה. אווירה קשה מאוד. הוא עמד שם, עם הכיפה והזקן שלו, והתחיל לצעוק 'אללה אכבר', וכל הקהל התחיל לצעוק איתו. והוא צעק בחום לב, וכל הקהל איתו: 'אללה אכבר'.

"מנחם נהג לומר שהתרגום הכי מדויק של 'אללה אכבר' זה 'השלום ינצח'. זה התרגום המילולי. 'שלום' הוא שם של אלוהים, גם אצל המוסלמים וגם אצל היהודים. 'אכבר' זה 'הכי גדול', 'המתגבר'. זאת אהבה וראייה נוקבת של המושג 'שלום'. לנקוב את המציאות עם השלום הזה. הוא קיים, הוא נמצא בשורש של הקיום שלנו, והוא ינצח. הוא ראה את זה מהמקום של החיבור הדתי דווקא. הוא אמר: כולם עומדים עם אלוהים. אלוהים שם אותנו באותו מקום. האדמה היא שלו, לא שלנו ולא שלהם. והוא, בעזרת השם, יחבר אותנו במקום הזה. ומי שלא מתחבר בעזרת השלום – הוא לא יהיה כאן. כאילו זה התנאי שלנו להיות במקום הזה".

"מנחם גם היה מדבר הרבה על הפמיניזציה של הדת, שזה תהליך שהדת עוברת. לקבל את הפן הנשי. היה אומר שזה הסימן של הגאולה. שהדת תהפוך להיות דת של קבלה. העולם של הנסתר יבוא לידי ביטוי. באיזשהו אופן אני ממשיכה את הדרך שלו, בדרך שלי, עם הכלים הנשיים. בערך בשלושים למותו הלכתי לישיבה בה הוא היה מלמד זוהר. שעה וחצי עמדתי ולימדתי זוהר מול התלמידים והרבנים, וזה היה ממש בסדר. אני אוהבת ללמד גברים. יש בנחלאות בית מדרש אלול לזכרו, גברים ונשים שלומדים ביחד. יש משהו חזק מאוד בלימוד הגברי שמתקיים לצד הלימוד הנשי. אני מאמינה שזה יכול להפרות".

הרב מנחם פרומן משתחווה בפני אשתו

קריאה נוספת על הרב פרומן:
הרב פרומן נאבק על חייו: "תן לי זמן"
מקדש ה' ברבים, שובר פרדיגמות
הרב פרומן: "הרב קוק הבין שהעתיד שייך לשמאל"
הרב פרומן על צמחונות וצער בעלי חיים

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
תיקון שנאת חינם באהבת חינם
הרב מנחם פרומן ואהוד בנאי
15 תגובות מפתיעות לשנאה
אופטימיות להמונים
איך משווקים "שלום"?
היכל הבחילה של התאגידים
מחילה
קרלוס לטוף
חוקי זה לא מוסרי
על פי דון סטיט
הציונות תהרוג את היהדות
ממים נגד הציונות
לא אלך
יונתן פולק
Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.