להציג בדיה בתור אמת

לכבוד עורך "ידיעות אחרונות", רון ירון

אדון נכבד,

אינני קורא עברית, ועל כן נאלצתי לחכות לתרגום המאמר שפורסם בעיתונכם ב-18 בספטמבר, אשר התבסס על ראיון עמי שערך הכתב אלון הדר באמסטרדם שבוע קודם לכן.

מבלי להוסיף שמן למדורה, אני מרגיש שאני חייב הסבר למעריצים שלי בישראל. המאמר היווה עיוות משמעותי של הראיון שנערך עמי. השאלות כמו התשובות שונו בכתבה, ונותר לי רק להניח הדבר נעשה על מנת לשרת את סדר היום של העיתון.

השיחה השקולה, המידתית והאנושית שהתנהלה ביני לבין אלון באמסטרדם היתה דרך עבורי לתקשר באופן ישיר עם מעריציי בישראל, להסביר את עמדתי על התנועה למען חרם, משיכת השקעות והטלת סנקציות על ישראל (BDS), לפרוץ ולשבור חומות, ולשפוך אור הן על אי-הבנות שייתכן ואירעו, והן על ביש-המזל אותו אנו חולקים.

הראיון נכתב מחדש כמריבה כוחנית ובוטה. משתמע, לאחר סילופי הדברים, שמטרתו לשמר את הסטטוס קוו, להרחיק אותי מהמעריצים שלי בישראל ולסגת ככל הניתן מהדעה לפיה לכל האנשים באזור מגיע לחיות בשלום, בצדק, בשוויון זכויות ותחת אותם חוקים – ללא הבדל צבע, גזע או דת.

היום הגיע לידי תמלול הראיון, ולאחר קריאה מדוקדקת, ניכר שההבדל הבולט ביותר בין הראיון שנתתי לבין מה שהודפס בעיתונכם הוא שכל השאלות נכתבו מחדש. זו עיתונאות זולה מאוד להציג כאמת את מה שלמעשה הוא בדיה. מצורף זאת התמליל המלא של הראיון עבור הקוראים שלכם ומעריציי בישראל שמעוניינים לדעת מה באמת התרחש ומה באמת נאמר.

בנוגע למאמר עצמו, התוכן הערוך רווי במידע שגוי. כפי שאתם יודעים, יש ביני לבין עיתכונם חוזה מחייב לפיו עלי לאשר את הציטוטים שלי לפני פרסום. כשלבסוף נשלח אלי תרגום המאמר באנגלית, אף על פי שהיה מעט מאוד זמן לפני שהעיתון יצא לדפוס, ישבתי חצי לילה בניסיון לתקן כמה מן השגיאות הבוטות ביותר אך התעלמתם ממרבית התיקונים.

אינני מתכוון להיות קטנוני או נוטר-טינה, אך עלי להזכיר שתי דוגמאות לסילופי דבריי. ראשית, במאמר נטען שאני יוצר קשר עם מוזיקאים דרך-קבע כדי לשכנעם לא להופיע בישראל. לא כך הדבר. מעולם לא כתבתי לאלטון ג'ון או לריהאנה, כפי שנכתב. למעשה, לא נקטתי בפעולה מסוג זה מלבד במקרה של סטיבי וונדר בנוגע למופע התרמה לצה"ל בלוס אנג'לס, ובמקרה של אלישיה קיז. ישנו עוד אמן בריטי אחד אליו פניתי, אולם המכתב אליו נשלח בחשאיות מלאה וכך גם יישאר. כמו כן, יש לזקוף לזכותם של אמנים כמו אלביס קוסטלו ורבים אחרים, שהם תמכו בחרם עוד לפני.

זה נכון שלאחרונה כתבתי מכתב פתוח לקולגות שלי ברוקנרול שבו הצהרתי על תמיכתי בחרם וביקשתי מהם להצטרף לתנועת החרם. אנו מנסים בדרכי שלום, דרך תנועת החרם, לעודד את הממשלה שלכם לשנות את המדיניות הקולוניאלית שלה ואת מדיניות האפרטהייד.

ישנן עוד הרבה דוגמאות לסילופים ושקרים במאמר שפורסם; אביא עוד דוגמה. אלון שאל אותי מה הייתי רוצה לומר לבנימין נתניהו. בתשובתי אמרתי כי על סמך על ניסיון העבר, נראה לא סביר שהוא יהיה זה שיוביל משא ומתן לקידום שלום צודק, ועל כן טוב יעשה אם יקדיש את זמנו לחיפוש אחר "האחד" אשר עשוי להיות 'דה קלרק הישראלי'.

עבור מי שאינו יודע, פרדריק וילם דה קלרק היה הנשיא הלבן האחרון של דרום אפריקה ונודע בעיקר כמי שהיה אחראי לביטול משטר האפרטהייד הגזעני ולהובלת משא ומתן שהפך את דרום אפריקה למדינה דמוקרטית מלאה בה בני כל הגזעים, כולל הרוב השחור, נהנים משיוון זכויות מלא. דה קלרק זכה בשנת 1993 בפרס נובל לשלום יחד עם נלסון מנדלה על תפקידם בהפלת משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. למען הסר ספק, אני גורס כי ישראל, כמו דרום אפריקה בעבר, זקוקה למנהיג שמוכן לנהל משא ומתן על שלום צודק ובר-קיימא המבוסס על שוויון זכויות.

בכבוד רב,

רוג'ר ווטרס

תגובה אחת

  1. גיא
    ספט 26, 2016

    לא קראתי את הראיון איתך כי השטויות שאתה אומר ממש לא מעניינות אותי.אבל כמה מילים שיחברו אותך למציאות:למה אתה חושב שיש אפרטהייד בישראל?אם היית בודק את המצב היית מגיע למסקנה שאולי יש עוולות ויש מה לשפר אבל אפרטהייד ממש לא.זה שאתה חוזר על שקר הרבה פעמים לא הופך אותו לאמת.מרוב אפרטהייד בארץ אף ערבי לא מוכן לוותר על ת.ז הישראלית שלו.ערבים מיוצגים בכנסת,בביהמ"ש,ברפואה,באקדמיה ועוד.אין הפרדה (פירוש המילה אפרטהייד למקרה שאתה לא יודע) בין יהודים לערבים,אין מקומות בילוי נפרדים או מרכזי קניות נפרדים.ואם אפרטהייד כ"כ מפריע לך ואתה נלחם בו (וראוי לשבח על כך) אז יש לי כמה מטרות חדשות בשבילך:אתה יכול לפנות לאבו-מאזן ולשאול אותו למה הפלסטינים לא מוכנים לקבל יהודים בפלסטין (הדוגמא הבוטה ביותר לאפרטהייד על רקע גזעי,אבל כנראה שאצלך ושכמותך אפרטהייד כלפי יהודים זה בסדר),אתה יכול לבדוק מדוע יהודים לא גרים ביישובים ערביים בעוד שבנצרת עילית שהיא עיר יהודים 30% מהאוכלוסייה הם ערבים ועוד ועוד אבל אני מציאותי ויודע שזה לא יקרה.לגבי מדיניות קולוניאלית:לא זכור לי שמחית כנגד כיבוש טיבט ע"י סין (לפני 1967) וכמובן לא נגד העובדה שמדינתך בריטניה וצרפת הן עד היום מעצמות קולוניאליות

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew