רואות ויורות: לפגוע במחבלים מהכיסא בחמ"ל

פורסם במקור בעיתון הארץ

זה הנשק היחיד בצה"ל שמפעילות נשים בלבד – מערכת שמאפשרת לתצפיתנית, בגבול רצועת עזה, לפגוע במחבלים מהכיסא בחמ"ל. הלחץ הנפשי גדול, אבל בצה"ל טוענים שכל החיילות שנבחרו לתפקיד עד כה עמדו בו בכבוד

קבוצה של חיילות בנות 19 יושבות בכיתת לימוד ומשננות את החומר שלמדו בבוקר. אחת מהן חוזרת על סדר הפעולות שיידרש ממנה כשתסיים את הקורס ותוצב בחזרה בבסיס ליד רצועת עזה: "יש אישור ירי? יש. הרמתי נצרה. הורדתי נצרה. מכוונת למטרה". היא מזיזה ג'ויסטיק שחור על השולחן לידה ולוחצת על כפתור. "בום בום. הרגתי אחד". סביבה צחקוקים נבוכים. הן יודעות שהתרגולת הזאת תיהפך למציאות בשבוע הבא: להרוג אדם בשלט רחוק.

חיילת בקורס להפעלת מערכת "רואה-יורה". צה"ל מסרב לומר כמה מחבלים נורו בדרך זו

החיילות, חניכות בקורס מפעילות מערכת "רואה-יורה", יושבות במגדל הפונה לישימון של דרום הנגב, בקצה בית הספר לאיסוף קרבי (לשעבר מודיעין שדה) במחנה סיירים, לא רחוק מעובדה. בין המגדל למדבר עומד עוד מגדל, בראשו כיפה מתכתית. בלחיצת כפתור נפתחת הכיפה ומתגלה מקלע כבד. לחיצות קטנות על הג'ויסטיק מכוונות את הקנה. לימין המקלע מותקן מצלמה שמעבירה את תמונת המטרה בבירור למסך מול החיילת. לחיצה על הכפתור והדמות שעל הצלב חוטפת קליע בקוטר 0.5 אינץ'.

התלהבות ורתיעה

ה"רואה-יורה", שפיתחה רפא"ל, נכנס לשימוש צה"ל לפני כשנתיים, והוא מוצב כעת בגזרת לחימה אחת בלבד: על גדר המערכת סביב רצועת עזה. כל כמה קילומטרים עומד מגדל כזה – עוד אמצעי לסיכול ניסיונות פיגוע וחדירה, בנוסף לכוחות חיל הרגלים, השריון והמרגמות, ובנוסף לכלי הטיס של חיל האוויר.

זה כלי הנשק היחיד בצה"ל שחיילות בלבד מפעילות (משיקולי כוח אדם); בצה"ל בחנו כמה שיטות להפעלת המערכת, והוחלט להשתמש דווקא בתצפיתניות שיושבות בחמ"ל איסוף המודיעין, שנמצא בכל מפקדת גדוד בגזרת עזה. לכן ניתן למערכת שם בלשון נקבה. לדברי ראש מחלקת מקצועות בבית הספר לאיסוף קרבי, רס"ן אורי אביטל, מאיישות אותה רק תצפיתניות בעלות ותק של שנה לפחות בגזרת הרצועה (בעיקר אלה שעברו קורס מפקדות), שיש להן היכרות עמוקה עם מאפייני השטח והאנשים שנעים בו. ובכל זאת, אף שהן כבר נמצאות זמן רב מול המסכים, המציגים כל פרט בשטח הפלסטיני הסמוך לגדר, אף שהן מכוונות יום-יום כוחות קרקע ואוויר למטרות, מטווחות ירי ומתריעות על איומים עוד לפני שהם מתקרבים לגדר, המעבר לשימוש בכלי נשק קטלני הוא טרנספורמציה בשבילן. צה"ל מסרב לומר מה מספר המחבלים שנורו עד היום בידי מפעילות המערכת. מדובר בכמה עשרות.

החיילות בקורס משדרות התלהבות מהתפקיד הנוסף, בצד רתיעה מההרג הכרוך בו. "זה שינוי משמעתי", אומרת שיר צ'כוב, חיילת בת 19 מדימונה, המשרתת בבסיס שמול דרום הרצועה. "את רגילה שאת סורקת, מתצפתת, את העיניים של הכוחות בשטח. אבל זה שונה כשאת יכולה גם להרוג את המחבל". גם אם המפעילה נמצאת לרוב במרחק כמה קילומטרים מהמגדל שהיא מפעילה, יש במערכת מיקרופון והיא שומעת גם את הירי. "זה נותן לך את התחושה ש'יואו, יריתי עכשיו'. זה מאוד מפתה להיות זאת שעושה את זה, אבל לא כולן רוצות להיות בתפקיד", אומרת בר קרן, בת 20 מראשון לציון, שמשרתת בכיסופים; "זה לא פשוט לקחת ג'ויסטיק כמו סוני פלייסטיישן ולהרוג, אבל בסופו של דבר זה להגנה".

ההכשרה פשוטה יחסית ואורכת אמנם שבוע בלבד, אבל נשענת על ההכשרה הממושכת שעברו התצפיתניות בתחילת שירותן והניסיון שרכשו. מאמצעי התצפית המתקדמים בחמ"ל האיסוף, לומדת כל תצפיתנית להכיר מקרוב "תא שטח" מסוים לאורך הגדר. היא גם לומדת להכיר את הפלסטינים החיים ומבקרים שם, וצריכה לדעת לזהות מי אזרח תמים ומי, לפי הילוכו והמטען שהוא נושא עליו, עשוי להיות מחבל. השלב הזה מכונה "הפללה".

רס"ן אביטל מדגיש שהתצפיתנית לא קובעת איזו דמות מופללת. "מפקד הגדוד או סגנו הוא זה שנותן אישור ?מופלל'. אבל הזיהוי בא מהתצפיתנית. היא הסמכות המקצועית. היא זאת שאומרת ?אני רואה מחבל ומה שיש לו ביד זה נשק'". המג"ד גם הוא המחליט אם לפתוח באש. לפעמים יסתפק בפתיחת כיפת המגדל, להרתעה. הפלסטינים כבר למדו מה צפוי אחר כך. לעתים יפקוד לירות בקרבת המטרה, כדי להבריח ולא לפגוע.

עמדת המערכת נמצאת על במה נמוכה בחמ"ל האיסוף, המקורה במסכים. רק כשניתנת ההוראה, עוברת תצפיתנית שהוסמכה לכך לשבת בה. הליך אישור הירי מורכב, אבל אורך פחות משתי דקות:

"את הזיהוי הראשוני עושות התצפיתניות", מסביר רס"ן אביטל. "מיד אחר כך תגיע מפקדת המשמרת לבדוק על המסך. אם הוחלט שיש אירוע, זה מועבר מיד לחמ"ל האג"מי, ושם מחליטים אם לפתוח רואה-יורה. המג"ד עצמו ייכנס לעתים קרובות לחמ"ל האיסוף ויצפה במסך המערכת לפני שיחליט". כדי לשמור על בקרה מקסימלית יש למערכת נצרה כפולה. אחת מופעלת על ידי קצין מהחמ"ל הגדודי בחדר הסמוך.

היד שעל ההדק

בצבא לא ששים לדבר על הלחץ הנפשי של חיילת, שיודעת שהיא הורגת אדם בלחיצת כפתור וגם רואה אחר כך את גופתו על המסך. בעת פיתוח ההכשרה של מפעילות המערכת רצו בצה"ל ללמוד מניסיון צבא אחר בעולם, אבל לא מצאו תפקיד דומה בגזרת לחימה כלשהי בעולם.

במסגרת הקורס מוקדשים יומיים ל"סדנה מנטלית", שהחניכות משוחחות בה עם היועצת הארגונית של בסיס ההדרכה, על מצבי הלחץ והפחדים שלהן. בחודשים האחרונים הוחלט שגם לאחר הקורס יהיה מעקב אחרי המפעילות, והן יוכלו לשוחח עם קציני בריאות נפש על מצבן.

"חשוב תמיד לזכור", אומר אל"מ טל בראון, מפקד בית הספר לאיסוף קרבי, "שבסופו של דבר, זה לא רק אקט טכני של לחיצה על ההדק. זו אחריות לביצוע מעשה שיכול להתפרש על ידי מי שלא מבין ולא בקיא כמעשה אלים מדי. אבל אני לא רוצה שהן ירגישו שזה כמו ?סוני פלייסטיישן'. זה לא מנותק מהסביבה: הירי נעשה בכפוף להוראות הפתיחה באש הגזרתיות. זה חלק מההוויה המבצעית".

לטענתו, לא היה מקרה שחיילת שעברה את הקורס לא הצליחה למלא את התפקיד. "יש מעקב נמשך בשטח, לא מספיק שהיא עברה פעם הכשרה. זה במודעות שלנו בחיל ואנחנו רגישים מאוד לסימנים. אני מאמין שנתפוס את זה לפני".

בכל מקרה, הקצינים והמפעילות נוטים להטיל את האחריות בעיקר על המפקד הבכיר בשטח, שמחליט אם לפתוח באש. "זאת אחריות נורא גדולה, אבל אני לא סתם יורה כי בא לי", אומרת בר קרן. "זה עובר תהליכים והחלטות של קצין אג"מ, סמג"ד, מג"ד – הוא זה שיחליט אם כן או לא. זה לא בדרג שלנו, אני יכולה בסך הכל להמליץ להפליל".

מפקד הקורס, רס"ן אביטל, מאמין ש"הבנות באות מוכנות מאוד, מהתפקיד שכבר מילאו. כשנפצע חייל בכוח שהיא הכווינה, כי מחבל בכל זאת הצליח לירות, בשבילה זה כאילו היא שם בשטח. היא שומעת כל נשימה של המ"פ שרץ ומדווח בקשר, שומעת את הירי ואת הפצוע מגיע אליה לחמ"ל עם הפציעה. היא בכלל לא מנותקת. הן מרגישות אחריות מאוד כבדה כשהן על המערכת. לא ראיתי בחורה שהורידה מחבל וצוהלת מזה. אבל יש סיפוק מקצועי נטו, שהיא הצליחה להיות יעילה ולהגן על היישובים".

המגדל עם המקלע, אותו מפעילות התצפיתניות

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew