מי גנב את זנב סוסתו של אלכסנדר זייד?

עמק יזרעאל כמרקחה עקב פגיעות חוזרות ונשנות באחד מאבות המיליטריזם הישראלי.

פסל דמותו של מייסד ארגון "השומר" אלכסנדר זייד רכוב על סוסתו, המוצב על גבעת שייח אבריק ליד טבעון, נתון תחת מתקפה, ובוגרי יחידות מובחרות בצה"ל מציבים מארבים בסביבתו במטרה ללכוד את האויב בשעת מעשה.

אחת המתקפות האכזריות ביותר נגד הפסל אירעה לפנות בוקר בחמישי ביולי 2010, כאשר פרחחים אנטי-מיליטריסטים (או גנבי מתכות) אלמונים תלשו וגנבו את זנב סוסתו של פסל הברונזה

הפסל של זייד לפני גניבת זנב סוסתו, ואחריה

הפסל של זייד לפני גניבת זנב סוסתו, ואחריה

בעקבות האירוע החליטה מחלקת הבטחון של המועצה האזורית עמק יזרעאל להתחיל לערוך בסביבת הפסל סיורים ומארבים של בוגרי יחידות מובחרות בצה"ל, ולהציב סביבו מצלמות אבטחה. "נעשה הכל כדי להגן על השומר הראשון", אמר אז ראש המועצה, אייל בצר, אשר גם התחייב להשיב את זנב הפסל האבוד.

זו לא היתה הפעם הראשונה בה הותקף פסלו של זייד על ידי פורעי חוק עוכרי פטריוטיות (או גנבי מתכות, או שניהם). שלוש שנים קודם לכן, בליל רביעי באוקטובר 2007, נעקר הפסל – שמשקלו מחצית טון – ממקומו.

תחילה העריכו כי האחראים לכך היו גנבי מתכות שלא הצליחו להרים את הפסל הכבד לאחר שעקרו אותו ממקומו. אולם עד מהרה התברר כי על הפסל רוסס בגרפיטי אשר רמז על כך שהרקע למעשה הוא פוליטי. "אני קהלת" ריססו אלמונים, ובין שתי המלים הוסיפו משולש עם נקודה – סמל המופיע בקמעות ומזוהה עם העין או הראיה, ונושא בקבלה משמעות סמלית של שלמות קוסמית.

בעקבות סיפור גניבת האנדרטה הופק בשנת 2010 סרט קומי ישראלי בשם "חצי טון ברונזה" בבימויו של יפתח חוצב בהשתתפותם של מיכאל הנגבי ומאור כהן. בסרט כיכב שלמה בראבא כנכדו של זייד, היוצא לאתר את הפסל שנגנב.

אחד מאבות המיליטריזם הציוני

אלכסנדר זייד נימנה בשנת 1907 על מייסדי הארגון הסודי "בר גיורא" אשר היה מניצניו הראשונים של המיליטריזם בתנועה הציונית, ושחבריו לא היססו לפעול באלימות נגד שכניהם הערבים. מתוך ארגון זה קם שנתיים מאוחר יותר ארגון "השומר", אשר היווה בהמשך את הבסיס לארגון "ההגנה".

הפסל של זייד, המציג אותו שהוא רכוב על סוסתו ומשקיף על עמק יזרעאל, הוקם בשנת 1940, שנתיים לאחר שזייד נהרג בידי בדואי משבט ערב אל-חילף במהלך המרד הערבי הגדול.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew