אין דין ואין דיין: המשטרה הרסה את הכפר הבדואי אל-עראקיב – "השוטרים צחקו, והתושבים בכו"

למעלה מאלף שוטרים חמושים בנשק חם, אלות ורימוני הלם, הגיעו היום בשעה 4:30 לפנות בוקר לכפר הבדואי הלא מוכר, אל-עראקיב הסמוך לרהט, כדי לאבטח את אנשי מינהל מקרקעי ישראל שהרסו 45 מבנים, השמידו מטעי פירות וחלקות עצי זית, ופינו יותר מ-300 תושבים, מרביתם ילדים, שהתגוררו במקום.

"יש לכם שתי דקות להתפנות לפני שאנחנו נכנסים לשטח", הכריזו שוטרי היס"מ שהגיעו למקום הבוקר, דיווח אתר ynet. למרות מחאות התושבים ופעילי שמאל שהצטרפו אליהם, ההריסה התבצעה כמתוכנן. נשים וילדים התבוננו מהצד בבולדוזרים של המינהל הורסים את בתיהם, והיו אף מבוגרים שבכו.

אתר הארץ דיווח כי תושבי אל-עראקיב זעמו על התנהלות השוטרים. "הם היו עם חיוך על הפנים, הרסו עצים, פשוט שמחו שאנחנו נשארנו בלי בתים. הם עשו לנו תנועת וי". עשרות פעילי שמאל שבאו להזדהות עם תושבי הכפר אף הם ביקרו בחריפות את הריסת הכפר. "זו הכרזת מלחמה על התושבים הבדואים", אמר פעיל השמאל עזרא נאווי לאתר ynet.

ד"ר עוואד אבו-פריח, דובר אל-עראקיב ותושב המקום, אמר לאחר ההריסה: "היום ראינו מקרוב את הפנים האמיתיות של הממשלה, נדהמנו לראות את הכוח האלים. היס"מניקים לבושי השחורים הם הפנים האמיתיות של הדמוקרטיה של ליברמן. המבצע הוא מהלך פתיחה של תוכנית עקירה של כפרים רבים. בכוונתנו לבנות את בתינו. נשוב לכפרנו, נבנה את בתינו ולא נזוז מפה".

מוקדם יותר האשים ח"כ טאלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל) את הממשלה באימוץ מדיניות כוחנית ברוטאלית ומסוכנת כלפי הבדואים כאילו מדובר באויבים", דיווח הארץ. לדבריו, מה שמתרחש הוא "מעשה טרור של הממשלה נגד אזרחי המדינה הבדואים בחסות החוק".

תושבי אל-עראקיב אינם פולשים

הריסת הכפר אל-עראקיב – שמשמעות שמו היא הגבעות הנמתחות בין הנחלים ומאפיינות את המקום – בוצעה למרות שהבעלות על קרקעותיו נתונה במחלוקת משפטית, ונדונה כעת במשפט המתנהל בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ועל אף שחוקרי אקדמיה כבר העידו בזכות בעלותם של התושבים על הקרקע.

תושבי אל-עראקיב אינם פולשים: כפרם קיים במקום עוד שנים רבות לפני הקמת המדינה. בשנת 1948 עזבו חלק מתושבי המקום את ביתם בעידוד ראשי הקיבוצים באזור הנגב, ובשנת 1951 נהרס היישוב ותושביו גורשו והוגלו. הפינוי נעשה תוך הבטחה כי כעבור שישה חודשים יורשו לשוב לכפרם, הבטחה שלא קוימה. בהמשך העבירה המדינה את הבעלות על האדמות לידיה, והכריזה עליהן כשטח צבאי סגור בנימוק שהמקום הפך לשטח אימונים של צה"ל. הפיכת שטח הכפר לשטח אימונים לא הפריע למדינה בהמשך למכור את האדמה לחברה פרטית.

עם זאת, למרות הניסיונות לחסל את היישוב, ולגרש את תושביו, חלקם חזרו לאדמתם, שעליה הם חיים ואותה הם מעבדים. האדריכל מיכאל יעקובסון תיאר בבלוג שלו כיצד בשנת 1998 נדמה היה כי הבעיה עשויה להיפתר, כאשר המדינה הודיעה על כוונתה להקים בעצמה כפר בדואי על אדמות אל-עראקיב. עם זאת, בשנת 2002 הופתעו הבדואים לגלות שהם הולכו שולל והיישוב החדש שיוקם על אדמתם יהיה יהודי – הוא היישוב גבעות בר. כעבור כשנה, כמו שמינהל מקרקעי ישראל אוהב – היישוב עלה על הקרקע במבצע חשאי והבדואים שוב נשדדו.

קריאה נוספת:

סיור באל-עראקיב – אתר זוכרות

"עליהום נגד הבדואים – עוואד אבו פריח (הגדה השמאלית)

הנכבה של הבדואים – סרטון על ביתו של סלמן זאיד אלמלאחי אלטורי, השריד האחרון של הכפר

הריסת הכפר הבדואי אל-עראקיב: אין דין ואין דיין? – נפתלי רז

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew