מאחורי המסכה יש רעיון – ורעיונות הם חסיני כדורים

 

"זכור, זכור את החמישה בנובמבר,
אבק שריפה, קשר ומזימה,
איני מוצא כל סיבה מדוע המזימה
תשכח אי פעם מזיכרון האומה".

הוא היה קתולי אדוק, קצין צבא כוחני, וצורף למזימה להשיב את מלכות בריטניה לזרועות הדת הקתולית רק בשל מומחיותו בשימוש באבק שריפה. אולם גאי פוקס, שנודע בזכות חלקו במזימת אבק השריפה לפוצץ את בניין הפרלמנט הבריטי בחמישי בנובמבר 1605, ונחשב במשך דורות לאויב הממלכה, הפך בשלהי המאה ה-20 לאחד הסמלים הפוליטיים המהפכניים המוכרים ביותר בעולם. יש אפילו שמכתירים אותו בתור "האדם היחיד מעולם שנכנס לבניין הפרלמנט בכוונות טהורות". אז איך זה קרה?

logorasia

משדר של התחנה הפיראטית "רדיו ראסיה" על "ונדטה" מאת מיכל ‎‫אפרטהייד‬ משנת 2006

V for Vendetta

בראשית המאה ה-17, בשנים שאחרי סיכול מזימת אבק השריפה, ליל המדורות שנחוג באנגליה מדי חמישי בנובמבר היווה בעיקר סוג של יום אנטי-קתולי שבו שרפו בובות של האפיפיור. אולם עד מהרה הוחלפו בובות האפיפיור בבובות של גאי פוקס, שהפך לקמע השנאה המועדף של חסידי בית המלוכה.

עם זאת, 300 שנים מאוחר יותר, בבריטניה החבולה שאחרי מלחמת העולם השנייה, המשמעות שניתנה לדמותו של פוקס כבר לא היתה כה חד משמעית. "באותם ימים, כאשר הורים סיפרו לילדיהם על הניסיון של פוקס לפוצץ את בניין הפרלמנט, נדמה היה כי תמיד נלוותה לכך נימה של הערצה", סיפר אלן מור, שיצר בשנת 1982, יחד עם המאייר דיויד לויד, את הקומיקס הבדיוני 'ונדטה', המביא את סיפורו של אנרכיסט שעוטה מסכה של גאי פוקס ונלחם נגד משטר פשיסטי שעלה לשלטון בבריטניה בעקבות מלחמה גרעינית. "אמנם הילדים בתקופה שאחרי מלחמת העולם עדיין לא התייחסו אל פוקס בתור גיבור, אבל הם גם בהחלט כבר לא ראו בו מנוול כפי שהיה מקובל עד אז".

בתחילת שנות ה-80, כאשר הרעיונות שיבשילו לכדי הקומיקס 'ונדטה' החלו להתרוצץ במוחו של מור על רקע המהומות נגד מרגרט תאצ'ר ששטפו את בריטניה, נדמה היה כי הבשילו התנאים לכך שדמותו של גאי פוקס תאומץ כגיבור מהפכני. מאייר הקומיקס, לויד, היה זה שהעלה לראשונה את הרעיון להשתמש במסכת גאי פוקס כסמל מאבקו של גיבור 'ונדטה' נגד המדינה הפשיסטית, והקוראים אימצו זאת בהתלהבות.

V-for-Vendetta-cover

בשנת 2006 עובד הקומיקס לסרט הוליוודי באותו שם (אשר ממנו הועלמו לחלוטין המילים 'פשיזם' ו'אנרכיה'), ולא חלף זמן רב עד שמסכת הפרצוף המלגלג והמסתורי של גיבור הסרט אומצה על ידי מפגינים אנטי-ממסדיים ברחבי תבל, והפכה לסימן ההיכר של קולקטיב ההאקרים האנרכיסטי אנונימוס.

"אם בשנות ה-80 עוד היתה מידה של אי-נחת מצד השלטונות כלפי המסכה, הרי שהיא התפוגגה כליל בעשור הראשון של המאה ה-21, לאחר שתעשיית הקולנוע החליטה להמציא גירסה חדשה של העלילה המקורית של 'ונדטה' כמשל על עליית הניאו-שמרנים בארה"ב בתקופה שאחרי ה-11 בספטמבר", אמר מור, שהתנער מהסרט. "היוצרים ניסו להתאים את העלילה לעידן הנשיא בוש, אבל פחדו לעשות סאטירה פוליטית אמיתית על הארץ שלהם. זו פנטזיה מאכזבת, מתסכלת ובמיוחד חסרת אומץ על מישהו בעל ערכים אמריקאיים ליברליים, שנלחם בממשל ניאו-שמרני. זה לא היה הנושא של הסיפור המקורי – הוא היה על פשיזם, על אנרכיזם, הוא היה בכלל על אנגליה".

למרבה האירוניה, זכויות היוצרים על המסכה שמופיעה בסרט שייכות לאולפני הקולנוע וורנר ברדרס שהפיקו את הסרט, כך שהפופולריות שלה הניבה לתאגיד האמריקאי הכנסות נאות. מה גם שהמסכות מיוצרות על ידי עובדים מנוצלים בסווטשופס במדינות עולם שלישי.

v-sweatshop

עם זאת, דבר אחד כן משותף להפקה ההוליוודית של 'ונדטה' ולגרסת הקומיקס המקורית. בשתיהן, זהותו של הגיבור V לא נחשפת, והכוונה היא להשאיר את הקורא עם שאלות רבות שנשארות פתוחות כחומר למחשבה. "השאלה המרכזית היא – האם הוא צודק, או שהוא מטורף? ומה אתה, הקורא, חושב על זה?", אמר מור. "פתאום הבנתי שזה הפתרון האנרכיסטי המושלם. לא רציתי להגיד לקוראים מה לחשוב, אלא רק לגרום להם לחשוב, ובמיוחד לחשוב על היסודות הקטנים האלה שלכאורה נראים קטנים אבל הם חוזרים על עצמם באופן קבוע לכל אורך ההיסטוריה. המסקנה הסופית של אייווי, אשר חותמת את הסיפור, היא שלא זהותו של V חשובה, אלא הרעיונות שהוא מייצג. או כמו ש-V היטיב לנסח זאת לאחר שגבר על קבוצת חיילים חמושים שרוקנו עליו את מחסניות נשקם: 'מאחורי המסכה הזאת יש יותר מאדם, מאחורי המסכה הזאת יש רעיון, ורעיונות הם חסיני כדורים'".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...

תגובה אחת

  1. ארד שפיצר
    נוב 05, 2017

    לא הוסבר מה השתנה ב-300 שנה שמדמות שנואה בבריטניה פתאום הורים סיפרו לילדיהם על הסיפור ב"נימה של הערצה"

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew