מהפכה צרפתית: האם אוקטובר 2010 יהיה מאי 1968 החדש?

במהלך השבועיים הראשונים של אוקטובר ניכרה התעוררות של ממש במחאה החברתית ברחבי תבל. הזעם הציבורי הולך ומצטבר על רקע העלייה המתמשכת בשיעור האבטלה העולמי.

בין פעולות המחאה המרהיבות שהתרחשו החודש היו השלכת ביצים על ראש ממשלת איסלנד, הצתת ניידות משטרה בטורונטו ובברצלונה, ונהג מערבל בטון שהתנגש בשער הפרלמנט באירלנד. אולם נדמה כי פעולות המחאה הללו היו רק קדימון לקראת מה שצפוי לנו.

מיליוני בני אדם השתתפו ביום שבת במאות הפגנות ברחבי צרפת במחאה על כוונת הממשלה להעלות את גיל הפרישה במדינה, לפי דיווחים בתקשורת. במקביל, הולך וגובר החשש מפני מחסור בדלק בצרפת לאחר שהשביתה בשניים עשר בתי הזיקוק של המדינה נכנסה ליומה חמישי.

בה בעת, הצטרפו להפגנות בצרפת גם סטודנטים ותלמידי תיכון, והלימודים הושבתו או שובשו ביותר מ-1,000 בתי ספר ברחבי המדינה. ברחבי צרפת נעצרו בסוף השבוע עשרות סטודנטים ותלמידים, והמשטרה אף השתמשה בגז מדמיע לפיזור המפגינים.

קשה להשתחרר מהתחושה שהשתלשלות האירועים הנוכחית דומה עד מאוד לאירועי מרד הסטודנטים של שנת 1968. בחודש מאי של אותה שנה, שותקה צרפת בעקבות שביתה כללית שבמהלכה סטודנטים, עובדים, מורים ואמנים הקימו מתרסים, השתלטו על בניינים וקראו למימוש חזון אנטי-קפיטליסטי. בסופו של דבר, הם כמעט ניצחו. רק כמעט.

האם יתכן שאנו נמצאים כעת בראשיתו של מרד סטודנטים חדש בצרפת? וחשוב מכך, האם הפעם יהיה זה מרד חובק עולם?

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew