מניפסט למען האמת

בתוך פרק זמן קצר ביותר, העולם למד רבות על גופי ביון סודיים שלא נותנים דין וחשבון לאיש, ועל תוכניות מעקב בלתי חוקיות שהם מפעילים. לפעמים הגופים הללו אפילו מנסים להסתיר את פעילות המעקב שלהם מגורמי ממשל בכירים או מהציבור כולו. אמנם נראה כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) וסוכנות הביון הבריטית (GCHQ) הן העברייניות הגרועות ביותר – לפחות לפי המסמכים שעומדים לרשותנו בשלב זה – אבל אסור לשכוח שמעקב המוני הוא בעיה כלל עולמית שמחייבת פתרונות גלובליים.

תוכניות מעקב אלו אינן מהוות רק איום על הפרטיות שלנו, הן מאיימות על חופש הביטוי ועל קיומן של חברות פתוחות. עצם קיומן של טכנולוגיות ריגול אינו צריך להכתיב מדיניות. יש לנו חובה מוסרית לוודא שהחוקים והערכים שלנו יגבילו את תוכניות המעקב ויבטיחו הגנה על זכויות אדם.

החברה האנושית יכולה להבין את הבעיות הללו ולשלוט בהן רק באמצעות דיון פתוח, המבוסס על ידע וכבוד הדדי. תחילה, חלק הממשלות שהובכו עקב הגילויים אודות מעקב המוני שביצעו, פתחו במסע רדיפה כדי לדכא את הדיון בנושא זה. הן איימו על עיתונאים והתייחסו לפרסום האמת כאל עבירה על החוק. בשלב זה, הציבור עדיין לא היה מסוגל להעריך את היתרונות הגלומים בגילויים, וסמך על כך שהשלטונות יקבלו את ההחלטות הנכונות.

כיום אנו יודעים שזו היתה טעות, וכי צעדים מסוג זה לא שירתו את טובת הציבור. הדיון שהממשלות רצו למנוע מתרחש כעת במדינות ברחבי העולם. ובמקום לגרום נזק, היתרונות החברתיים הטמונים בידע פומבי חדש זה ברורים כעת, היות שעכשיו מוצעות רפורמות להגברת הפיקוח וחקיקה חדשה.

אזרחים צריכים להילחם בתופעת דיכוי המידע על סוגיות בעלות חשיבות ציבורית חיונית. אמירת האמת איננה פשע.

המניפסט נכתב על ידי אדוארד סנואודן במוסקבה בראשון בנובמבר 2013, ופורסם כעבור יומיים בשבועון הגרמני "דר שפיגל".

snowden-der-spiegel-cover

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew