שוטר אמיץ, לאזרחים מרביץ

בשבוע החולף זכינו לתזכורת נוספת עד כמה הפכה אלימות (והתאכזרות) משטרתית כלפי אזרחים, למגיפה כלל עולמית. בפאריס, תועדו שוטרים מכים באלות עיתונאי שסיקר את ההפגנות נגד הממשלה למרות שהציג בפניהם תעודת עיתונאי. בקהיר, צולמו שוטרים תוקפים סטודנטית בכניסה לאוניברסיטת "אל-אזהר" – תקיפה שעוררה גל מחאה בקרב הסטודנטים.

כמעט 20 שנה חלפו מאז צולם סרטון הוידיאו בו נראו שוטרי משטרת לוס אנג'לס מכים ללא סיבה את רודני קינג, ומאז – הודות לתפוצה הגוברת של מכשיר אלקטרוניקה המצוידים במצלמות וידיאו – זינקה כמות הסרטונים המתעדים התעללות משטרתית באזרחים תמימים. תיעוד של אלימות משטרתית הפך לאמצעי העיקרי העומד לרשות אזרחים להתמודד עם ניצול לרעה של סמכות לובשי מדים. זו גם הסיבה שכוחות ביטחון בכל רחבי תבל מקפידים לשבור או להחרים ציוד צילום שמתעד את התנהגותם הפושעת.

להלן מקבץ לא מייצג של מקרי אלימות משטרתית שתועדו בוידיאו בשנים האחרונות בעולם. אזהרה: חלק מהצילומים קשים לצפייה, אך גם אם תחליטו שלא לצפות בהם, אכזריות המשטרה עדיין תמשיך להתקיים.

* * * * *

לאחר תום הפגנה שנערכה בשבוע שעבר בכיכר הבסטיליה בפאריס, תקפו שוטרי היחידה לפיזור הפגנות עיתונאי למרות שהציג בפניהם עוד קודם לכן תעודת עיתונאי.

בשנה שעברה, במהלך ועידת ה-G20 בלונדון, שוטרים היכו ללא סיבה אדם שחלף במקרה באזור הפגנות המחאה. כעבור דקות ספורות הוא מת מהתקף לב.

בארה"ב, בסתיו 2007, סטודנט באוניברסיטת פלורידה שהעיז להציג שאלה מביכה למועמד לשעבר של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, ג'ון קרי, בדיון באוניברסיטה נעצר בכוח על ידי שוטרים, אשר תקפו אותו באמצעות שוקר חשמלי. איש ממאות הסטודנטים והמרצים שהיו במקום לא התערב.

במקרה אחר, שאירע שנה קודם לכן באוניברסיטת קליפורניה, סטודנטים כן ניסו להתערב, ובתגובה איימו השוטרים לתקוף גם אותם בשוקרים חשמליים.

שוטר עוצר ילדים וילדות בני 13 במדינת ארקנסו בארה"ב בגלל שנסעו על סקייטבורד במרכז העיר.

שוטר בלבוש אזרחי בטורקיה שובר בכוונה את ידו של ילד כורדי.

אוסף מקרי התאכזרות משטרתית, החל משוטרים בהודו שמתעללים בילדה בת חמש החשודה בגניבה, וכלה בשוטרים בארה"ב שתוקפים בשוקרים חשמליים סבתא רבא בת 72 ואשה בחודש שמיני להריון.

ועוד…

גם בישראל יש כמובן אין ספור מקרים של התאכזרות משטרתית, נגד פלסטינים, חרדים, סטודנטים, אוהדי כדורגל, פעילי ימין ושמאל. בתגובה אף החלו אזרחים להתארגן כדי להיאבק נגד התופעה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew