איזה סרטים עוברים את "מבחן בכדל"?

בשנת 1985, ראתה אור רצועת קומיקס קטנה בשם "The Rule" במסגרת סדרת הקומיקס "Dykes to Watch Out For" של אליסון בכדל. רצועת הקומיקס, אשר נודעה ברבות הימים בתור "מבחן בכדל", הפכה מאז לסוג של קו מנחה בבחינת אי שוויון מגדרי בסרטי קולנוע.

Bechdel test

כדי שסרט יעבור את "מבחן בכדל", עליו לעמוד בשלושה תנאים: צריכות להיות בו לפחות שתי דמויות נשים שיש להן שם; שתי הנשים צריכות לדבר זו עם זו; והן צריכות לדבר על נושא כלשהו מלבד גברים.

עם זאת, מבחן בכדל סובל מפגמים רבים, וישנם סרטים פמיניסטים לא מעטים שנכשלו בו, לצד סרטים רבים אחרים שעברו את המבחן אך לא תרמו בהכרח לקידום שוויון מגדרי או להעצמה נשית. יתר על כן, סרטים רבים בבימוי נשים נכשלים במבחן, כמו למשל הסרט "מטען הכאב" של קתרין ביגלו, שהיתה האישה הראשונה מעולם שזכתה בפרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר.

כך או כך, אתר אינטרנט שהוקם בשנת 2010 לצורך העניין, כולל מאגר מידע על יותר מ-6,000 סרטי קולנוע שבוחן אלו מהם עוברים את "מבחן בכדל", וגם מאפשר לגולשים להוסיף סרטים לרשימה. ניתן גם לראות בצורה מרוכזת את כל הסרטים שעברו את המבחן, ואשר מהווים יותר ממחצית מהסרטים שבמאגר.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. בכדל במבחן: כשמודעות לייצוג בעייתי של נשים בקולנוע אינה מספיקה | סריטה
    דצמ 08, 2014

    […] עובר את המבחן יכול להיתפס כסרט פמיניסטי ביותר – וזה כשל ידוע לכל כמובן. דוגמה אחת אפשר לראות בהקשר של הסרט "כחול הוא הצבע […]

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew