מדיניות אדמה חרוכה: מתנחלים הבעירו בחסות צה"ל אלפי עצי זית של פלסטינים

ביום שישי האחרון, א' ומשפחתו היו שקועים במסיק בחלקת הזיתים הסמוכה לביתם בכפר הפלסטיני פרעתה. בשעה 10:30 בבוקר קיבל א' הודעה טלפונית כי עשן עולה ממטע הזיתים שלו הנמצא סמוך לחוות גלעד (אותו מטע שכל זיתיו נשדדו על ידי המתנחלים לפני שהותר לבעליו הפלסטינים לבקר בו, ואשר המתנחלים ייצקו באחרונה בתוכו יסודות לבניית קבע). א' מיהר למקום יחד עם שני חקלאים נוספים שלהם עצי זיתים, ודיווח על המקרה לארגון "בצלם".

כשהתקרב לאזור הבחין בעשרות מתנחלים מתרוצצים בין המטעים ומבעירים אותם, בעוד כ-150 החיילים שהיו במקום כלל לא מנסים למנוע זאת בעדם. כשהבחינו המתנחלים בשלושת הפלסטינים הקרבים, אחד מהם רץ לעומתם ובעקבותיו ארבע חיילים שלא ניסו לעצרו אלא כביכול ליווהו. לבסוף החיילים בלמו את המתנחל ושלחו אותו אחורה לעבר חבריו אך לעומת זאת עצרו באיום נשק את הפלסטינים והצעידו אותם למקום שממנו נחסמה התצפית על חלקתם הבוערת. הם אולצו לשבת על הקרקע, חשופים לשמש וללא שתייה (משעה 11:00 ועד 13:30. היה זה גם יום חם במיוחד והטמפרטורה בצהריים הגיעה ל-37 מעלות. בהמשך א' כמעט והתייבש ונזקק לטיפול רפואי).

ממקום מעצרם צפו השלושה במתנחלים ממשיכים להתרוצץ בין חלקות הזיתים ולשלח אש בכל אזור המטעים הנרחב, מלווים כאמור על ידי החיילים. בין היתר צפו באותו המתנחל שרץ אליהם מקודם – מצית במו ידיו את עצי הזיתים עם מבער או מצית כלשהו, מדלג בניחותא מחלקה לחלקה.

כאשר שאל א' את החיילים השומרים עליו מדוע אינם מונעים מהמתנחלים שמול עיניהם מלהמשיך להצית עצים, צעקו עליו החיילים שישתוק. כשהודיע שיתלונן על כך שהם מסייעים למתנחלים להצית אמרו לו שאם יתלונן יעידו שדווקא הוא זה שהצית.

בסביבות 13:30 שני חיילים מהארבע נקראו למקום אחר ושלושת הפלסטינים ניצלו רגע של חוסר ערנות של השניים הנותרים ונמלטו לפרעתה, שכן חששו שייאסרו בהמשך. רק בשעה 12:30 התיר הצבא לכבאיות של הפלסטינים משכם ועזון – שהגיעו לאזור עוד לפני 11:00 ונחסמו על ידי הצבא – להיכנס לשטח המטעים: אלא שבשלב זה מרבית העצים כבר נתכלו לחלוטין והחלקות היותר מרוחקות שהובערו בשלב ה"מתקדם" יותר של ההצתה לא היו נגישות לכבאיות בשל תוואי השטח התלול.

זמן קצר לאחר שהמידע על ההצתה הגדולה הופץ (בסביבות 10:30-11:00) החלו להגיע למקום נציגי התקשורת כולל מהטלוויזיה הישראלית, הפלסטינית והאירופאית, אלא שהחיילים מייד דחקו גם אותם למיקום שממנו נחסמה התצפית הישירה על השריפה. נציגים רשמיים מהרשות הגיעו אף הם למקום, וגם אותם סילקו החיילים.

מוסקים מהכפר תל שהיו בעיצומו של המסיק הונסו מהשטח על ידי המתנחלים והחיילים. בהמשך החיילים אף מנעו גישה מחקלאים מהכפר תל שהגיעו כדי לנסות לכבות את האש. המתנחלים גזלו חמורים של חקלאי תל לעיני החיילים שהגיבו באדישות.

לכל אורך האירוע, המתנחלים הסתובבו והסתחבקו עם "כוחות הבטחון" וכאמור במשך שעות לא היה כל ניסיון לעצור את המתנחלים מלהמשיך ולהצית. במקור, הצבא היה אמור לאבטח את המסיק של החקלאים הפלסטינים באדמותיהם, אלא שמאוחר בלילה שקדם למסיק, הודיעה מנהלת התיאום והקישור כי האבטחה בוטלה, כך שלמעשה המוסקים נותרו חשופים לתקיפות המתנחלים.

לפי ההערכות, השריפה כילתה יותר מ-500 דונם מטעים (על פי אומדן של מכבי האש) ולמעלה מ-2,500 עצים, רובם שייכים לחקלאי הכפר תל. כ-140 בעלי חלקות נפגעו כתוצאה מההצתה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew