מחאה עם ביצים: מיסמר את אשכיו לכיכר האדומה במחאה על הפיכת רוסיה למדינת משטרה

האמן הרוסי פיוטר פבלסנקי, שהתפרסם ביולי 2012 לאחר שתפר את שפתיו במחאה על השתקתן והעמדתן לדין של חברות להקת הפאנק הרוסית פוסי ריוט, ממשיך לנקוט בפגיעה עצמית כאמצעי מחאה נגד על ניסיונות המשטר הרוסי להשתיק כל ביקורת כלפי השלטון.

ב-10 בנובמבר 2013, היום שבו צוין "יום המשטרה" ברוסיה, פבלנסקי התפשט כליל בלב הכיכר האדומה במוסקבה, ומיסמר את אשכיו לרצפת הלבנים השחורה של הכיכר, במחאה על "הידרדרותה של רוסיה למדינת משטרה", כדבריו.

"ההופעה יכולה להיתפס כמטפורה לאפטיות, לאדישות הפוליטית ולפטליזם שאופף את החברה הרוסית העכשווית", אמר פבלנסקי. "בזמן שהממשלה הופכת את רוסיה לכלא אחד גדול, גונבת מהאנשים ומשתמשת בכסף כדי להגדיל ולהעשיר את המערך המשטרתי ומבנים דכאניים אחרים שלה, החברה הרוסית מרשה זאת ושוכחת את היתרון המספרי שלה, ובחוסר תפקודה היא מביאה לניצחון המתקרב של מדינת המשטרה הרוסית".

מרבית הסרטונים של פעולת המחאה שהועלו לאינטרנט היו מצונזרים, אולם ניתן לראות כאן סרטון בלתי מצונזר. שחזור מעודן יותר של המחאה ניתן לראות כאן.

פעולת המחאה של פבלנסקי באה לאחר שבחודש שעבר הועלמה אחת מחברות להקת פוסי ריוט על ידי הרשויות ברוסיה לאחר שפתחה בשביתת רעב בבית הכלא, במחאה על תנאי המאסר הקשים. נדז'דה טולוקוניקובה הועברה בית סוהר באוקטובר 2013, שבועיים אחרי שהחלה לשבות רעב ולאחר שפרסמה מכתב בו תיארה על תנאי מאסרה הקשים, ומאז לא מצליחים מקורביה ליצור עמה קשר.

זו אינה הפעם הראשונה בה נוקט פבלנסקי בפגיעה עצמית כמחאה על מדינת המשטרה הרוסית. בחודש מאי 2013 התעטף פבלנסקי בגדר תיל בלב מוסקבה. השוטרים ההמומים שהיו במקום ניסו תחילה להתיר מעליו על גדר התיל בניסיון לפנות אותו מהכיכר, אולם ככל שניסו לעשות זאת, הגדר רק התהדקה סביב גופו ופצעה את עורו החשוף. בסופו של דבר, הצליחו השוטרים לחתוך מעליו את התיל, אך גרמו לו חתכים בכל גופו.

Peter-Pavlenskiy-wire

"הפעולה מסמלת את קיומו של אדם תחת מערכת משפטית דכאנית, שבה כל תנועה גוררת תגובה חריפה מצד החוק שנוגס בגופו של הפרט. זאת מטפורה לחוסר אונים נרכש", הסביר אז פבלנסקי את מיצג המחאה. "בשנים האחרונות, סדרה של חוקים שחוקקו נועדה לדכא את האקטיביזם האזרחי, ולהדק את השליטה וההפחדה של האוכלוסיה על ידי הגדלה מתמדת של מספר האסירים הפוליטיים".

ביולי 2012 פבלנסקי תפר את שפתיו ונעמד עם שלט מחאה מול בית המשפט בו החל משפטן של חברות להקת פוסי ריוט שהועמדו לדין בעקבות הופעת מחאה שקיימו בכנסיה במוסקבה.

Peter-Pavlenskiy-pussy-riot

חברות להקת הפאנק הפמיניסטית הרוסית פוסי ריוט נעצרו בפברואר 2012 לאחר שביצעו שיר מחאה נגד הנשיא פוטין, בתוך הקתדרלה האורתודוקסית הרוסית המרכזית במוסקבה – אחד הסמלים הידועים של רוסיה והמקום שבו מתארח ולדימיר פוטין בחגי המולד והפסחא. השיר כלל "תפילת פאנק" בה ביקשה הלהקה מהבתולה הקדושה מריה "להעלים את פוטין". חברות "פוסי ריוט" קיימו את ההופעה ללא אישור כאשר הן חובשות כובעי גרב צבעוניים, שבועיים בלבד לפני הבחירות לנשיאות שבהן זכה בסופו של דבר פוטין. באוגוסט 2012 הורשעו שלוש מחברות הלהקה בעבירת חוליגניזם ונידונו לעונש של שנתיים מאסר.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew