על תתנו להם אקדחים חשמליים

היה ברור שזה רק עניין של זמן עד ששוטרי משטרת ישראל יתחילו לנצל לרעה את הצעצוע הקטלני החדש שקיבלו. שוטר סיור ממחוז תל אביב נעצר בחשד כי נהג לתקוף עצורים אזוקים באקדח ההלם החשמלי טייזר (Taser) שברשותו, לאחר שבמחלקה לחקירת שוטרים התקבלו בחודשים האחרונים מספר תלונות על מקרים דומים.

משטרת ישראל הכניסה לפני כחצי שנה לשימוש את אקדחי טייזר בכמה תחנות משטרה בישראל למרות שבמדינות אחרות בעולם כבר נהרגו כ-250 אזרחים עקב שימוש באקדח נגדם על ידי שוטרים. האקדח הקטלני, אשר פותח בארה"ב, יורה שני חצים שעליהם ווים החודרים לגוף וגורמים להלם חשמלי, כאבים עזים, הפרעה לפעילות הלב ולעיתים גם מוות.

"מחקרים שנערכו בחו"ל מראים, שבשימוש בלתי זהיר, הטייזר יכול אף להיות קטלני וכבר אירעו לא מעט מקרים של מוות כתוצאה מהשימוש בטייזר", אמרה עו"ד לילה מרגלית, ראש תחום זכויות בפלילים באגודה לזכויות האזרח. "האגודה לזכויות האזרח פנתה בבקשה לעיין בנהלים הנוגעים לשימוש בטייזר, וממה שראינו, נראה כי כללי הזהירות אינם מספקים. חמורה אף יותר העובדה שלא נמסרו לנו כל הנהלים, מפאת הצנזורה. מדובר בנושא שיש לו השלכות על ביטחון הציבור כולו, ולא ניתן להותיר אותו במחשכים".

הוועדה נגד עינויים של האו"ם, הגוף האחראי על יישום האמנה נגד עינויים, קבע בשנת 2007 כי השימוש בטייזר הוא בבחינת עינויים וכי אקדח ההלם עלול להיות קטלני. מבקרי השימוש בטייזר גם טוענים כי שוטרים שצוידו באקדח ההלם נטו לעשות בו שימוש במקרים שבהם בעבר היו משתמשים כלפי חשודים בשיטות פעולה חלופיות ופחות אלימות. מחקרים שנערכו בחו"ל העלו כי 85% מאנשים שנגדם הפעילו שוטרים אקדחי טייזר לא נשאו נשק כלל, וכי פחות מ-5% החזיקו בנשק חם.

להלן מספר דוגמאות מחו"ל של שימוש בלתי מוצדק (וקטלני לעיתים) שעשו שוטרים באקדחי טייזר נגד אזרחים.

שוטרים בקנדה הורגים עם טייזר מהגר שזה עתה הגיעה למדינה מפולין ואינו דובר אנגלית.

בארה"ב, ירה שוטר באמצעות טייזר בראשה של נערה בת 14 בזמן שנמלטה ממנו.

במקרה אחר, שאירע במדינת טקסס, שוטר תקף באמצעות טייזר סבתא-רבא בת 72 שאותה עצר בגין עבירת תנועה.

בסתיו 2007 הגיע השימוש בטייזר בארה"ב לכדי אבסורד, לאחר שסטודנט באוניברסיטת פלורידה שהעיז להציג שאלה מביכה למועמד לשעבר של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, ג'ון קרי, בדיון באוניברסיטה הותקף על ידי שוטרים באמצעות טייזר.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew