על נרות זכרון ונשק קונבנציונלי

"האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית", אמר יצחק רבין לפני שנרצח.

יצחק רבין טעה. האלימות היא לא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. למעשה, ההיפך הוא הנכון: האלימות היא עצמה יסוד הדמוקרטיה הישראלית.

"הכיבוש משחית אותנו ומערער את הדמוקרטיה בישראל", אומרים סרבני "יש גבול".

גם הם טועים. הכיבוש הוא קודם כל – ובעיקר – תוצאה של "שחיתות", של דמוקרטיה "מעורערת", הוא לא משהו חיצוני/כפוי שמדרדר את החברה הישראלי; אלא סה"כ השלכה נוספת של המוסר הישראלי, של החמצן של הציונות: צבא ולאומנות.

יצחק רבין אהב את מדינת ישראל, הוא רק שנא את ה"אלימות הפוליטית". הוא אהב את תרבות הכוח של ישראל, על כל סמליה: את הדגל, את המדים, את הנשק – אלה היו בשבילו גאווה. הוא האמין באלימות המאורגנת, הצבאית, של שבירת ידיים ורגליים בעת הצורך. הוא צידד באלימות המדינית, של עשיית שלום "מתוך עמדת כוח", אבל הוא לא אהב את האלימות ה"פוליטית" – של ישראלים נגד עצמם.

הפרדוקס המהותי הזה, של רמטכ"ל, איש-צבא ולוחם אשר סולד מאלימות, נבלע בתוך ההוויה הישראלית ואיננו מושך את תשומת-לבנו.

"יש גבול" אוהבים את מדינת ישראל, הם רק שונאים את "הכיבוש". גם הם אוהבים את הדגל, את המדים, את הנשק – זוהי גאווה בשבילם. הם רוצים "לתרום למדינה", לשרת ביחידות קרביות, לירות, להסתער, להצדיע לדגל, "להגן על המולדת". הם מאמינים בצבא, בחיוניותו ויעילותו כפתרון. הם רק לא רוצים לחצות את "הקו הירוק".

הפרדוקס המהותי הזה, של אנשים שמתגייסים לצבא אבל מתנגדים כביכול לאלימות, ל"כיבוש" – גם הוא נבלע בתוך ההוויה הישראלית ומתאקלם בה באין-מפריע.

השמאל הישראלי – המורכב מהדמויות הנ"ל, מהאוקסימורון הנודע "חיילים בצבא השלום" – הוא השמאל הסכיזופרני ביותר בעולם. בפוליטיקה הוא רוצה להיות יותר ציוני ולאומי מהימין – אך הוא לא רוצה להיות לאומן, בצבא הוא רוצה להיות יותר צייתן וממושמע מהימין – אך עדיין להיות יותר "מוסרי" ו"מצפוני" ממנו, ובתרבותו הוא רוצה להיות יותר "חילוני" ו"הומאניסט" מהימין – ויחד עם זאת גם יותר "יהודי". בזמן שהשמאל האמריקאי שורף את דגליו, השמאל הישראלי נושא עוד ועוד דגלים בהפגנות שלו. בזמן שהשמאל האירופאי נלחם במושגים כגון "לאום" ו"מולדת", השמאל הישראלי מסיים את הפגנותיו בשירת "התקווה", ההמנון הלאומי. למעשה, ספק אם השמאל הישראלי ראוי כלל להקרא "שמאל", שהרי הוא השמאל היחידי בעולם המנסה להיות, בו-זמנית, הן יותר "שמאל" והן יותר "ימין" מהימין עצמו.

"שלום לדורות", "שלום עכשיו", שלום בטוח", "שלום אמת" – הוויכוח הציבורי בישראל רוקן את המילה "שלום" מכל תוכן. לפי מיטב המסורת של ג'ורג' אורוול ו"1984", פירושה של המילה "שלום" יכול כעת להיות כל דבר – אפילו מלחמה. ה"שלום" של השמאל הישראלי הוא שלום עלוב, פשרני, בכייני, בלי שיניים ובלי להט: זהו שלום סכיזופרני. קופת שרצים תלויה לו מאחור: קופת קק"ל ציונית.

הציונות, כחטא קדמון, מונעת מהשמאל הישראלי להיות מיליטנטי ו"לעלות על בריקדות" עבור מה שהוא מאמין בו. הוא איננו יכול לרדת מהשוליים שהיא מציבה לו. אותם שוליים – הלאומנות והמיליטריזם – הם קוי-המתאר המשותפים לחברה הישראלית. שמאל וימין גם-יחד. חברה השסועה באמצע בין שמאל וימין (ובין דתיים וחילונים), תנסה כמובן לקחת כל דבר היכול לשמש בסיס לאחדות בין המגזרים השונים ולחזקו ולהגדילו כמה שיותר על-מנת למנוע "קרע בעם" ו"מלחמת אזרחים". במדינת ישראל, שני דברים מתאימים להגדרה זו: האחד הוא המיליטריזם, כלומר האמונה שפתרון צבאי הוא הכרחי ו/או חיוני למדינת ישראל, והשני הוא הלאום, כלומר הזהות הלאומית היהודית. ואכן, במדינת ישראל, שני הדברים הללו גדולים יותר מבכל מדינה אחרת בעולם המערבי.

זו הסיבה בגללה ה"שלום" הישראלי – לגווניו הרבים – הוא שלום בצבע חאקי: שלום של גדרות-טיל, של כוננות מתמדת, של עמידת-דום, של ילדים קטנים משחקים עם טנקים בכיכרות הערים. וזה השלום היחידי שאי-פעם יהיה כאן, אם לא נתנתק מהבסיס שלו: מהציונות, מהלאום היהודי ומהצבא, שהם בסיס למלחמה ולא לשלום. אלו הם דברים קשים, אנו יודעים… אך מאסנו בספירת הגופות, ואנו יודעים כי השלום לא יושג בקלות; לא בנרות זכרון ולא בנשק קונבנציונלי…

הנה הכרוז המקורי שחולק לאחר רצח רבין (לחצו על הצילום להגדלה). 

 


 

rabin1

עוד באותו עניין...

תגובה אחת

  1. אור
    נוב 05, 2016

    הרעיון נכון אבל יש לכם טעות. כתבתם. "יש גבול" והתכוונתם, אני משערת, ל"שוברים שתיקה". יש גבול היא תנועת סרבנות לשרות בצבא.

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew