הרב הראשי קורא לציבור: "תעלימו מס ותבריחו במכס"

בזמן שמנהיגיה החילונים של ישראל קורעים את הציבור החילוני עם העלאות מסים השכם וערב, מעודדים אותנו להלשין זה על זה בגלל העלמות מס, נוקטים בטרור כלכלי נגד מי שאין לו ומחלקים לטייקונים את כל הכסף, אצל החרדים המצב שונה בתכלית.

אם לפיד, נתניהו ושות' עושים הכל כדי לרסק את מה שנותר מערכי הקהילה שלנו, הרי שאצל מנהיגי החרדים יש מסורת מפוארת של דאגה לאנשיהם.

קחו למשל את הרב הראשי הספרדי של ישראל, הרב יצחק יוסף, אשר הכריז ללא היסוס כי על פי ההלכה מותר לבני ישיבות להעלים מסים ולהבריח במכס. כך עולה מהבהרה שהוא כתב לתשובות הלכתיות שנתן אביו, מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף ז"ל, אשר כיהן אף הוא כרב הראשי הספרדי של ישראל במהלך שנות ה-70.

באחת מתשובותיו ההלכתיות של הרב עובדיה בספר השאלות והתשובות "יחוה דעת", שאותו פירסם בעת ששימש כרב הראשי, התייחס הרב לשאלה "האם מותר להשתמט מתשלום מס הכנסה ומס ערך מוסף, ומכס הנועדים לקופת המדינה?". בתשובתו האריך הרב בהסבר על מעמד מדינת ישראל, החיל עליה את הכלל ההלכתי "דינא דמלכותא דינא" (כלומר, מעמדה ההלכתי כמעמד מלכות זרה שעל נתיניה היהודים למלא חוקיה) וסיים בקביעה כי "בכל מה שנוגע למסים וארנונות ומכס, יש לקיים את החוק של המדינה". עם זאת, בסוף דבריו הוסיף הרב עובדיה הערת שוליים שקבעה: "אסור להטיל מס על תלמידי חכמים העוסקים בתורה".

במפתח העניינים, שם מופיעים סיכומי התשובות של הספר, שערך והנגיש הרב יצחק יוסף, הבהיר הבן את תשובת אביו. "אם מותר להשתמט בתשלומי מס הכנסה ומכס וחיובי השלטון: שמותר לתלמיד חכם ובן ישיבה להעלים מסים ומכס וכדומה". כלומר, הרב יצחק יוסף, הרב הראשי הספרדי הנוכחי, כתב במפורש שעל פי ההלכה מותר לבני ישיבה להעלים מסים ולהבריח במכס. בעוד שהרב עובדיה השאיר את התשובה מעורפלת – אולי מכיוון שבשעת כתיבת הספר שימש כרב הראשי, הרי שבנו סבר שעל פי ההלכה מותר לתלמידי חכמים להעלים מס מן השלטונות. יתר על כן, לדבריו לא צריך להיות תלמיד חכם כדי לקבל היתר להעלים מס, מספיק להיות בן ישיבה. העובדה שהרב עובדיה יוסף ז"ל לא מחה על הבהרת בנו, מדגישה את תוקף הפסיקה.

ועל זה נאמר, הלוואי עלינו מנהיגים כאלה.

lapid-maniac

בעל חנות מכולת בפתח תקווה מוחה על הגזירות הכלכליות

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew