לראשונה מעולם: זורקי עוגות קצפת נשלחו לכלא

ארבעה פעילי סביבה ספרדים שהטיחו עוגות קצפת בפניה של מושלת אזור נווארה בצפון המדינה במחאה על הרס יערות, נידונו לעונש מצטבר של יותר משבע שנות מאסר, והפכו בכך לזורקי עוגות הקצפת הראשונים מעולם שנשלחים לכלא. 

הארבעה הטיחו את העוגות בפניה של המושלת יולנדה ברסינה בעת שהשתתפה באסיפה ציבורית בעיר טולוז בצרפת ב-27 באוקטובר 2011, במחאה על הפגיעה הצפויה ביערות בהרי הפירנאים עקב פיתוח רשת רכבות מהירות באזור. 

שלושה מהם נידונו לעונשי מאסר של שנתיים ושלושה חודשים, ואחד נוסף לעונש של שנת מאסר, דיווחה סוכנות הידיעות הבאסקית וסקו פרס. מלבד עונשי המאסר הוטלו עליהם גם קנסות.  

תקופת המאסר המרבית שבית המשפט יכול היה להטיל על הארבעה במצטבר היתה 27 שנות מאסר. עורך הדין של הארבעה אמר בעת הגשת האישומים נגדם כי עונשי המאסר הכבדים שעלולים להיגזר עליהם חושפים עד כמה מערכת המשפט של ספרד מנותקת מהמציאות. "זו עדות לשחיתות מערכת המשפט והמעמד הפוליטי שמוכן לנצל את משאבי הציבור כדי להעמיד לדין אנשים שלא עשו דבר מלבד להביע את מחאתם על הרס יער. אם הם יורשעו, בית המשפט ייראה יותר כמו מוסד האינקוויזיציה מאשר בית משפט מודרני", אמר העורך דין.

לדבריו, בית המשפט סירב לאפשר את שמיעת כל העדויות של עדי ראייה שזומנו על ידי ההגנה, וקיבל רק את עדויותיהם של שני שוטרים ספרדים שכלל לא היו נוכחים באירוע. עוד ציין כי פעילי הסביבה לא גרמו פגיעה גופנית כלשהי למושלת, וכי זריקת העוגות בפניה נועדה רק להגביר את המודעות למאבקם להצלת היער. כנגד ארבעה אנשים נוספים שהיו מעורבים בתעלול המחאה, כולם אזרחי צרפת, כלל לא הוגשו אישומים – לא בצרפת ולא בספרד.

זמן קצר לאחר הטחת העוגה בפניה, אמרה ברסינה כי היא חשה מושפלת, וראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי הביע באופן פומבי תמיכה בה.

מקרים דומים של הטחת עוגות בפניהם של מנהיגים במדינות דמוקרטיות מעולם לא גררו הטלת עונשי מאסר על המבצעים. כך למשל, חברי בריגדת האפייה הביוטית, מיליציית זורקי העוגות המפורסמת ביותר בעולם, הספיקו לאורך השנים לזרוק עוגות בפניהם של יותר מ-100 שועי עולם, בהם מייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, וראש ממשלת קנדה, ז'אן קרטיין, אולם איש מהם לא נידון למאסר בעקבות מעשיו. יש אפילו סרט תיעודי משעשע על קורות הבריגדה.

עונשי המאסר שהוטלו על זורקי העוגות הספרדים מדגישים את היחס של איפה ואיפה בו נוהגת מערכת המשפט הספרדית כלפי אזרחים מהשורה לעומת פוליטיקאים ואנשי עסקים. כך למשל, ב-13 בנובמבר 2013 בית משפט בספרד זיכה את כל נציגי הממשלה ואנשי העסקים שהועמדו לדין בעקבות דליפת הנפט מהמכלית פרסטיז' שהתבקעה לשניים מול חופי גליסיה בשנת 2002, וגרמה לדליפת 50 אלף טון נפט גולמי – האסון האקולוגי החמור ביותר בתולדות ספרד.

תגובה אחת

  1. תומר
    נוב 26, 2014

    אני לא אבקר בבאסקיה בקרוב

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew