למה אסור כוסברה? צה"ל חשף בראשונה את מסמכי מדיניות הסגר על עזה

פורסם במקור באתר עמותת גישה

לאחר שנה וחצי שבה הכחישה את קיום המסמכים ומנעה את חשיפתם בטענת "שיקולים בטחונים", חשפה המדינה היום לציבור שלושה מסמכים המנסחים את מדיניות הכנסת הסחורות לרצועת עזה בתקופה שלפני המשט, וכן רשימה של סחורות שאותן אישרה ישראל להכניס לרצועה. המסמכים נחשפו בעקבות עתירה שהגישה לפני כשנה וחצי עמותת גישה על פי חוק חופש המידע לבית המשפט המחוזי בתל אביב, במסגרתה דרשה העמותה שקיפות במדיניות הסגר על עזה. את מסמכי המדיניות העדכנית עדיין מסרבת המדינה לחשוף.

"מדיניות צמצום מכוונת"

המסמכים חושפים כי המדינה אישרה לנקוט ב"מדיניות צמצום מכוונת" לגבי מוצרי בסיס חיוניים ברצועת עזה. כך, למשל, צמצמה המדינה את אספקת הסולר הנדרש לתחנת הכוח בעזה, ובכך פגעה באופן ניכר באספקת החשמל והמים. בנוסף, מתברר כעת כי המדינה השתמשה במודל שקבע מהו "קו ההתראה התחתון" כדי להתריע מראש כל מחסור צפוי במוצר מסוים, אך בד בבד אישרה התעלמות ממנו, אם הדבר נדרש משיקולי מדיניות. יתרה מכך, המדינה קבעה "קו התראה עליון" שמעבר לו יכולה להיאסר כניסת סחורות לרצועה, גם אם היה להן ביקוש. לטענת המדינה, היא לא נקטה בפועל במדיניות הצמצום המכוונת, לפחות לא לגבי מוצרי יסוד (אף שלא הגדירה מהם).

 

מותרות אסורות לתושבי הרצועה

בניגוד לדיני המשפט הבינ"ל, שקובע כי מדינת ישראל יכולה לאסור כניסת סחורות אך ורק מסיבות ביטחוניות, המדינה כותבת במסמכים הרשמיים כי ההחלטה אלו סחורות יותרו לכניסה התבססה על "תפיסתו התדמיתית של המוצר" ועל "האם נתפס כמותרות". במילים אחרות, מוצרים שאופיינו בתדמית של "מותרות" נאסרו בכניסה – גם אם לא היוו סיכון בטחוני וגם אם היה להם ביקוש. כך לא נמצאים ברשימת המוצרים המותרים לכניסה מוצרים כגון שוקולד ונייר.

 

איסור על שיקום עזה

למרות שבכירים התבטאו בעבר על רצונה של ישראל לאפשר שיקום של עזה, המסמכים חושפים כי ישראל מתייחסת לשיקום ופיתוח הרצועה כאל שיקול שלילי בשאלת אישור הכנסתו של מוצר;  מוצרים "בעלי אופי שיקומי" נדרשו לאישור מיוחד. כך, ארגונים בינ"ל וממשלות המערב לא קיבלו אישורים לחומרי בנייה עבור בתי ספר ובתי מגורים כפי שביקשו.

רשימת המוצרים הסודית

הנהלים שנחשפו קובעים כי רשימת המוצרים המותרים "לא תופץ לגורמים מעבר למפורט!!" (ההדגשות במקור), תוך התעלמות מהעובדה שללא שקיפות נמנע מסוחרים ברצועה לדעת מה מותר להם לייבא אליה. הרשימה הצטמצמה למוצרים מותרים בלבד, וממילא אסרה את כל השאר, ללא כל הקשר בטחוני או ענייני אחר. בקשה להכנסת מוצר שאינו ברשימה – כמון, למשל – דרש על פי הנהלים תהליך אישור מיוחד, שבסופו הוחלט אם ייכנס או לא.

מנכ"ל עמותת גישה, עו"ד שרי בשי, אמרה בתגובה למסמכי המדינה שנחשפו, כי:

 

"במקום לשקול הגנה על הביטחון מחד, וצרכיהם וזכויותיהם של אזרחים תושבי רצועת עזה מאידך, מנעה המערכת הצבאית מתושבי עזה גלוקוז לביסקוויטים ואספקת חשמל סדירה – תוך שיתוק האפשרות לחיים נורמאליים ברצועה והשחתת הטוהר המוסרי של מדינת ישראל. לצערי הרב, היבטים מרכזיים ממדיניות זו עדיין נמשכים".

למסמכים שחשפה המדינה, הקלק/י כאן.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. שולה
    יונ 15, 2016

    חבל שאין כאן תאריך

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew