בגדים למניעת אונס: תחתון ננעל, בייבי דול מחשמל ושמלת הסוואה

בשנים האחרונות מסתמנת מגמה חדשה במאבק העולמי נגד אונס נשים: בגדי הגנה נגד אונס. החל ממכנס שרק הלובשת מסוגלת להוריד, דרך בייבי דול אלקטרוני המחשמל את התוקף, וכלה בשמלת הסוואה שמאפשרת להתחבא מפני תוקפים פוטנציאלים.

אולם המגמה החדשה מעוררת שאלות רבות, כמו למשל: האם קיומם של בגדים אלה עלול לפעול לרעת המותקפות מכיוון שהוא מפיל חלק מהאחריות לתקיפה עליהן ("למה לא לבשת בגדי הגנה כשיצאת בערב?"). ומה לגבי כל צורות האלימות המינית שאינן כרוכות בהסרת בגדים? או מקרי תקיפה מצד אנשים שהמותקפות הכירו וסמכו עליהם? (ולכן לא לבשו בגדי הגנה בחברתם). ומה יעלה בגורלן של נשים שאין להן כסף לרכוש את בגדי המגן? וממתי הפכה בעיית האונס לבעיה פרקטית אישית במקום בעיה כלל חברתית?

עם זאת, כל הטיעונים הללו אינם מונעים מיזמים זריזים להמשיך להמציא "בגדי אנטי אונס". הנה חמש דוגמאות של יוזמות מהשנים האחרונות.

 תחתון ננעל 

המיזם האמריקאי-ישראל "הלבשה נגד אונס" (Anti Rape Wear) גייס בסתיו 2013 סכום של יותר מ-50 אלף דולר בתוך חודש באתר גיוס הכספים אינדיגוגו למימון ייצור פריטי לבוש חדשניים עבור נשים – בהם תחתונים, מכנסי ריצה ומכנסי הליכה – שאמורים למנוע מאנסים פוטנציאליים לקרוע או להוריד אותם. הדרך היחידה להסיר את פריטי הלבוש היא באמצעות מעין כפתור עם מנעול מיוחד שנגיש אך ורק לזו שלובשת אותם.

"הלכת פעם בלילה לבדך והרגשת שאת רוצה להרגיש בטוחה יותר? ואתם הורים וחברים, כמה פעמים דאגתם למישהי שאתם אוהבים? אנחנו רוצים לספק מוצר שיגרום לנשים ולבנות להרגיש בטוחות יותר כשהן בחוץ בדייט ראשון או בלילה בו הן יוצאות למסיבות, כשהן הולכות לרוץ בערב, טסות למדינה זרה או בסיטואציות מסוכנות פוטנציאלית", נאמר בסרטון שהופק לקידום המיזם.

 בייבי דול מחשמל 

בחודש אפריל 2013, פיתחו סטודנטיות להנדסה בהודו את מערכת SHE – בייבי דול אלקטרוני, המחשמל באופן אוטומטי את מי שמנסה לתקוף מינית את מי שלובשת אותו. במקביל לשחרור השוק החשמלי, שולח הבייבי דול באופן אוטומטי גם הודעת מצוקה למשטרה או למשפחת המותקפת, תוך ציון מיקומה באותו רגע (באמצעות מערכת GPS שמותקנת בתחתונים), וכל זאת מבלי שהמותקפת תצטרך לבצע אף פעולה.

המערכת מסוגלת להזרים לתוקף עד 82 שוקים חשמליים בעוצמה של 3,800 קילוואט, ומופעלת על ידי חיישני לחץ שמוטמעים בחזייה, מאחר שסקרים שנערכו בהודו העלו כי זהו האזור הראשון שבו מתמקדים תוקפים מיניים. לובשת הבייבי דול מוגנת מפני חשמול מכיוון שחלקה הפנימי של הבייבי דול מבודד.

SHE

SHE1

 שמלת הסוואה 

בשנת 2007 יצרה המעצבת היפנית איה צוקיוקה שמלת הסוואה המיועדת למצבים שבהם אשה חוששת שמישהו עוקב אחריה ברחוב. כל מה שצריך לעשות זה לצאת לזמן קצר מטווח הראייה של העוקב, להרים את הדש בקדמת השמלה, לפתוח את יריעת הבד שעליה מודפס צילום בגודל מלא של מכונה לממכר משקאות, ולהתחבא מאחוריה ללא ניע עד שהעוקב חולף.

tsukioka1

tsukioka2

tsukioka3

 גרביונים נגד הטרדות 

גרביונים שעירים נגד הטרדות מיניות. הם הופיעו לראשונה בקיץ 2013 באתר סינה ווייבו, הגירסה הסינית של אתר טוויטר, והפכו ללהיט עולמי, אם כי עד היום לא ברור האם מדובר במוצר אמיתי שנועד להרתיע מטרידים, או גימיק ויראלי.

Hair stockings1

Hair stockings

 חגורת צניעות – אבל הפוך 

קבוצה של נערות בשבדיה עיצבו בשנת 2005 חגורה שפתיחתה דורשת שתי ידיים, בתקווה להקשות על אנסים.

נאדה ביורק עם החגורה

נאדה ביורק עם החגורה

אבזם החגורה כולל בריח שאותו צריך להעביר דרך מבוך כדי להגיע למיקום הנכון שמאפשר להתיר את החגורה. "זה כמו חגורת צניעות, אבל הפוך. מי שחוגרת את החגורה שולטת במצב, במקום להיות תחת שליטתם של אחרים", אמרה אחת ממפתחות החגורה, נאדה ביורק. "נדרשות שתי ידיים פנויות כדי להתיר את החגורה, ולכן האנס לא יכול לרסן אותך ולהתיר את החגורה בעת ובעונה אחת. ואם לא מכירים את המנגנון, גם נדרש זמן מה כדי להבין איך להתיר את החגורה", הוסיפה.

החגורה פותחה במסגרת פרויקט יזמות בבית ספר תיכון, שהפך עד מהרה למיזם עסקי של ממש במסגרתו החל ייצור המוני של חגורות. "אבל אני לא עושה את זה בשביל הכסף", אמרה ביורק. "אני מאוד רוצה להביא לעצירת התופעה של אונס. אני חושבת שהיא נוראית".

3 תגובות

 1. rtzkh
  דצמ 17, 2014

  אני חושבת שהגיע הזמן, שבעזרת השם לא יהיו עוד מקרים לא טובים, אבל זה רק יכול להיות אך ורק אם נתלבש בצניעות גמורה ע”פ הלכות צניעות המבואר בשולחן ערוך, ולא ע”פ ההלכות והקולות של הספר המחריב הצניעות הנקרא “עוז והדר לבושה” שהוא גם קיים בזה הספר ותשחק ליום אחרון,,

  לצערינו הוא עשה צחוק מהצניעות ר”ל, משום שהרב הזה (ר' אליהו פאלק) מאנגליה מחבר הספר המחריב הצניעות החרדי, "עוז והדר" עשה צחוק מהצניעות הנכונה, בכל העולם החרדי, הוא המציא הלכות מהאצבע, ולא מן התורה, ולא מהשולחן ערוך, אנחנו חייבים לתחזק בצניעות ע”פ פסקי השולחן ערוך!!! כדי כדי למנוע אסונות בעם ישראל!!!

  כהיום “טרגדיה רודפת טרגדיה” –

  להגיב

 2. לאה
  נוב 20, 2014

  תכבדי את עצמך – וגם הסביבה תכבד אותך יותר!!! איך אני יודעת שהצניעות צריך שיפור? בגלל כשאני הולכת ורואה את כל הפאות המסולסלות, ואת הבגדים הצמודים ביותר, והפרוצים ביותר, כל חלקי הגוף בולטים!! כן אני יכולה להעיד שאני רואה “כל” חלקי הגוף בולטת, מרוב נשי החרדים! אז מה אם הגוף מכוסה.. אבל איפה הצניעות! איפה רבונו של עולם? איפה הלב שלנו? איפה ההרגש שלנו? איפה היראת שמים שלנו? איפה שרה באוהל? איפה הצניעות של יראת ד’? זה מזעזע איך השם יתברך יכול לראות ולסבול את זה ועוד מי דורש מהנשים להתלבש בפריצות?

  מי דורש? הנשים תמימות, שטוענות “אני עושה את זה בשביל בעלי” ועל זה ד’ מאוד כועס עכשיו, זה הבושה הכי גדולה לחרדים שהבעל לא שומר את העינים שלו ומסתכל ברחוב בנשים פרוצות, ורוצה שאשתו תתלבש יפה (שהיא התלבש כ-ז-ו-נ-ה כשאר נשי חרדים, עם חצאיות מיני חולצות צמודות…) שמושכת העין של בחורי חמד ואברכים, בושה!!! אלף אלפי פעם!!! אני פשוט מזועזעת שהשם ישמור את כל עם ישראל וכולם יזכו לעשות תשובה שלמה באהבה ובשמחה.

  חז"ל אומרים שאלמלא נתנה תורה היינו לומדים צניעות מחתול, תראו איך הם בקושי נראים עושים צרכים, לעומת הכלב ההופכי לו, והם מכסים במדויק. נראה שד' נותן לנו כלי להשפיע, רק ננצל. אנא ד’ בזכות התשובה של הנשים צדקניות, שמהיום ילבשו רק מטפחת, אמור לכל צרותינו די.

  אנחנו בדור האחרון שלפני הגאולה- דור בו תנאים לא רצו להיות. ועכשיו המלחמה האחרונה היא המלחמה על קדושת ישראל. היצר הרע משתולל עכשיו, בהבינו שעוד רגע קרב סופו, והוא יודע "אלוקים של ישראל שונא זימה הוא" אז הוא מנסה להגיע לכל סוגי הציבור בישראל וגם לצערנו אצל החרדים..

  על כן בנות ישראל קדושות עלינו להתחזק ולהיות בעוז ותעצומות נפש בכדי לקיים והדר בלבושנו ואז יקוים בנו הפסוק ותשחק ליום אחרון. כי בזכות נשים צדקניות יבוא גואל! ובל נטעה יש לנו אחריות גדולה מאוד על שלום עם ישראל וכן זה מתבטא במלבושינו אנחנו לא לבד בעולם. על כל איבר ואיבר שברא ד' באישה ביקש ואמר "בתי היי צנועה" וגם לחרדיות יש מה לשפר, החצאית הקצרה כדאי שתחזור להיות ארוכה, הפאה המתנופפת כדאי שתהיה מתפחת. ובכלל אנחנו חיילים של המלך הבנים שלו ואנו לא חסים על כבוד השכינה הקדושה? בואו נתחזק ונביא יחד את הגואל!!!

  אפילו מלכת אנגליה שומרת על צניעות כמו חרדית ויודעת שכבודה של בת מלך פנימה כל שכן כשמדובר במלך העולם ולא בבשר ודם.

  להגיב

 3. לאה
  דצמ 02, 2013

  לא, המכונת משקאות הרגה אותי !!!
  אחלה של עיצובים!

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew