אחרי ניו יורק: האם בנקסי הופך את פריז לגלריה למשך חודש?

אחרי שבאוקטובר 2013 הפך את רחובות ניו יורק לגלריה למשך חודש, האם האמן הבריטי המסתורי בנקסי פתח בפרויקט דומה בפריז? זו השאלה שמעסיקה בימים האחרונים את מעריציו של אמן הרחוב המפורסם ביותר בעולם.

השמועות בדבר הפרויקט החדש החלו להתרוצץ לאחר שבתחילת דצמבר עלה לרשת אתר אינטרנט בשם בנקסי-פריז הדומה להפליא לאתר בנקסי-ניו יורק בו פירסם האמן מדי יום את יצירותיו במהלך החודש ששהה בניו יורק. במקביל, החלו לצוץ מדי יום בפריז יצירות רחוב חדשות המזכירות את סגנונו של בנקסי. ביצירת הגרפיטי הראשונה, שעלתה בראשון בדצמבר ומוקמה ברובע החמישי של פריז, נראה איש המחזיק באגט כשלידו מונח בקבוק יין, המרסס על קיר את המילים "כזו קלישאה". באתר בנקסי-פריז נלווה לצילום היצירה הכיתוב: "אני אוהב יין ובאגטים, האם זה אומר שאני צרפתי?".

banksy-paris-day1

למחרת, השני בדצמבר, הופיעה ברובע ה-18 של העיר יצירה נוספת של עכברים (אחד מסמליו הידועים של בנקסי) מבצעים ריקוד קאן קאן.

banksy-paris-day2

בשלישי בדצמבר הועלה לאתר בנקסי-פריז סרטון קצרצר בו נראית דמות אדם עשויה צלופן יושבת על ספסל בפארק ברובע השביעי של פריז, וסביבה יונים שמנקרות בהנאה מזון שפוזר עבורן. הסרטון לווה בכיתוב: "האכילו את היונים, והן יאכילו אותך יום אחד".

למרות שבמקביל להשקת האתר בנקסי-פריז, גם נפתח – כמו בפרויקט בניו יורק – פיד תמונות באינסטגרם כדי לשתף את הציבור ביצירות היומיות, פרשנים רבים העריכו כי הפרויקט כולו הוא זיוף, וכי בנקסי למעשה אינו עומד מאחוריו. מגזין התרבות הצרפתי "לז אינרוקס" דיווח מפי סוכנו של בנקסי כי אתר בנקסי-פריז הוא זיוף, ופסט קונטרול – מרכז מידע שמשמש לאימות יצירותיו של בנקסי – אף הוא אישר בעקבות פניית הבלוג סטוריפול כי מדובר באתר ויצירות מזויפים.

עם זאת, הספקנות שגילתה התקשורת לגבי הפרויקט לא מנעה מבנקסי (או מי שזה לא יהיה) לפתוח חשבון טוויטר תחת השם בנקסי-פריז, ולהמשיך לטעון כי מדובר בפרויקט אמיתי לחלוטין. "האם אתם בטוחים שהוא מזויף? האם אתם סומכים על התקשורת?", נכתב בחשבון הטוויטר. "בזמן שאתם עוסקים בשאלת האותנטיות של הפרויקט, אני אצא שוב למרכז העיר כדי ליצור עוד יצירה".

כך או כך, הפרויקט נמשך, וזהות העומד מאחוריו טרם התגלתה.

למרות שבנקסי מעולם לא חשף את זהותו האמיתית, לפי דיווחים בתקשורת הבריטית שמו האמיתי הוא רובין גנינגהם, והוא גבר לבן בשנות ה-30 של חייו מהעיר בריסטול.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew