כאפיה ציונית בצבעי מדי צה"ל ודגל ישראל

סוכנות קידום המכירות האמריקאית שם-ספיד של המפיק המוסיקלי היהודי ארז סאפאר משווקת "כאפיות ציוניות" המעוטרות בהדפסי מגן דוד וכיתוב בעברית של "עם ישראל חי". הכאפיות מוצעות בין השאר בצבעי מדי ב' של צה"ל (ירוק-זית וצהוב) וצבעי כחול לבן של דגל ישראל.

zionist-keffiya-Army

zionist-keffiya-flag

הדעות על המיזם של סאפאר חלוקות. יש הגורסים, כמו ריצ'רד סילברסטיין למשל, כי מכירת הכאפיות משקפת עמדות אנטי-ערביות, אנטי פלסטיניות ואיסלמופוביות, ואחרים מציינים כי מכירת הכאפיות תחת השם "כאפיות שמיות" מסגירה את העובדה כי מדובר בניסיון לגניבה תרבותית, בדומה לאופן שבו הלאימה התרבות הישראלית את הפלאפל.

מנגד, ארז סאפאר עצמו – יהודי אורתודוקסי שנולד בארה"ב להורים יהודים אמריקאים ממוצא תימני – טוען כי בדומה לתושבי ארצות ערב, יהודים מזרחיים לבשו גירסאות של כאפיות בעת שהתגוררו במזרח התיכון כדי להתגונן מהשמש וסופות חול. "יש לנו כמה חברים ערביים שנפגעו מכך שאנחנו מוכרים גירסאות חדשות משולבות של כאפיות. עקב כך, חשבתי שחיוני לפרסם את ההצהרה הזו כדי להבהיר את העובדות ההיסטוריות ולהסביר את ההקשר", כתב סאפאר בהודעה שפירסם.

"בתור יהודי אינני נפגע מכך שהאפיפיור חובש כיפה, ובאותה מידה, איננו מרגיש שיש סיבה כלשהי לכך שמישהו ייפגע מכך שאדם יהודי לובש גירסה של כאפיה שעמה הוא יכול להזדהות; במיוחד בהתחשב בחשיבות של פריט הלבשה זה בהיסטוריה של כולנו. ישנן כיום אין ספור גירסאות של כאפיות; כאפיה בצבעי אדום לבן המשויכת לירדן ואשר אותה עוטים בכל רחבי המזרח התיכון וסומליה ושאותה לובשים הבדואים זה מאות שנים. יש כאפיה בצבעי שחור ולבן, שזכתה לפופולריות בשנות ה-60 בזכות יאסר ערפאת, והפכה לסמל של תנועת ההתנגדות הפלסטינית. בדרך זו, סמלים הפכו לבעלי משמעות פוליטית ומשמשים להפרדה בין בני אדם, במקום שיהוו בסיס משותף לדיון ודו-שיח", כתב סאפאר. "הגירסה הישראלית החדשה של הכאפיה, שאותה אנחנו מוכרים דרך שם-ספיד, היא בסך הכל פרשנות נוספת של הכאפיה שלובשים אחינו זה אלפי שנים".

יש לציין כי סאפאר לא המציא את הרעיון של כאפייה כחול-לבן, אלא העתיק אותו ממוקי הראל, בוגר בצלאל המשווק כאפיות ישראליות דרך חברת ארגופרו.

3 תגובות

 1. דניאל
  יול 13, 2014

  ארבע כנפות. זה מחוייב בציצית?

  להגיב

 2. Sharon Sade
  דצמ 06, 2013

  חבל שלא ניתן להזמין לישראל .

  להגיב

 3. אריק
  דצמ 05, 2013

  שימו לב אצל מפיקים ודיג'יים אמריקאים יהודים אורתודוקסים (כמו שלמדתי היום לראשונה מהלינק לויקיפדיה למעלה) לתפיסה ה"א-פוליטית" המפותחת:

  "יש כאפיה בצבעי שחור ולבן, שזכתה לפופולריות בשנות ה-60 בזכות יאסר ערפאת, והפכה לסמל של תנועת ההתנגדות הפלסטינית. בדרך זו, סמלים הפכו לבעלי משמעות פוליטית ומשמשים להפרדה בין בני אדם, במקום שיהוו בסיס משותף לדיון ודו-שיח"
  * תרגום:
  סמלים בעלי משמעות פוליטית אוי לא! אנשי שיווק והפקה כוכבים צריכים סמלים בלי משמעות פוליטית. מה לראפ ולמאבק על יחסי כוח בחברה?

  "בסך הכל פרשנות נוספת של הכאפיה שלובשים אחינו זה אלפי שנים"
  * תרגום:
  זה הכל "פרשנות נוספת"…

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew