קירשנבאום: "אנשים שאוכלים חסה, בסופו של דבר מגיעים לאלימות"

"אנשים שאוכלים חסה, בסופו של דבר מגיעים לאלימות. אם גארי יורופסקי היה אוכל סטייק אנטריקוט, הוא היה יושב רגוע ושבע, וזה לא היה קורה", אמר העיתונאי מוטי קירשנבאום בעקבות העימות שהתחולל בשלהי שנת 2013 בין פעיל זכויות בעלי החיים גארי יורופסקי לבין העיתונאי אראל סג"ל, שבמסגרתו נפל סג"ל מכסאו לרצפה.

בעקבות התקרית סג"ל הגיש תלונה במשטרה נגד יורופסקי בטענה כי לאחר העימות המילולי בין השניים ("הוא איחל שיאנסו אותי משום שאני לובש מעיל עור בעלי חיים"), יורופסקי דחף את הכסא שעליו ישב, והוא נפל לרצפה.

התקשורת המסחרית כדרכה בחרה מיד להעביר את מוקד הסיקור לפסים האישיים של העימות בין השניים, תוך התעלמות מהמחלוקת העקרונית-מוסרית שהובילה אליו. "זה טבעה של התקשורת – להציג את הדברים בלי הקשר", אמר אז פרשן התקשורת מיכה קלשר, בהתייחסו לאופן סיקור התקרית בין סג"ל ליורופסקי.

"תאר לך למשל שהיו מסקרים בתקשורת את מרד גטו ורשה, ומדווחים על בקבוקי תבערה ורימוני יד שזורקים המורדים מחלונות וסמטאות צדדיות, מבלי לספר שבאותה עת ממש נשלחים יהודים למחנות השמדה. מה הציבור היה חושב? צרכן התקשורת הממוצע היה אומר לעצמו: 'איזה שפלים הם האנשים שזורקים בקבוקי תבערה ככה סתם, ואז בורחים ומתחבאים בפתחי ביוב'. זה בדיוק מה שהתקשורת עושה עכשיו ליורופסקי. לעזאזל, סג"ל לבש עור שפשטו מגופה של ייצור חי! איך היה מרגיש סג"ל אם יורופסקי היה מתחיל לשטוף ידיים מול העיניים שלו עם סבון שיוצר משומן של יהודים שהושמדו בשואה?", אמר קלשר.

בעקבות התקרית עם סג"ל, פירסם יורופסקי התנצלות בפני פעילי זכויות בעלי החיים, וכאשר נשאל לגבי מה שאירע, כך אמר: "שום דבר לא קרה. רק שני אנשים צעקו זה על זה. אתם מבינים שלא אכפת לי מהאיש הזה? הוא אמר שאני היטלר, אני אמרתי שהוא אידיוט. זהו זה. ברגע זה פרות ותרנגולות נמצאות במשאיות השמדה ונשלחות לבתי מטבחיים. לעזאזל איתי, אני לא העיקר, זה לא סובב סביבי. אין לי שום משמעות. אני לא גנדי. אני לא נלסון מנדלה. אני אדם חסר חשיבות. למי אכפת מה אני עושה? בעלי חיים נרצחים, זה הסיפור. לעזאזל איתי. תפסיקו להתמקד בי! תפסיקו לעשות ממני גיבור! אני לא גיבור. אני אדם חסר חשיבות. אתם יודעים מה, הנה סיפור. כשהייתי בן שבע התעצבנתי על אמא שלי, ואמרתי לה שאני שונא אותה. תשדרו את זה במהדורת החדשות".

4 תגובות

 1. ארתור דנט
  דצמ 12, 2013

  אז הנמושה הזה, גרי יורופסקי, יצא רע בתיקשורת. ממש מעליב. פוגע. מעניין את הביצים…

  אז קירשנבאום אמר – אין לכם הומור?

  פעם אנרכיזם היה לבעוט בדלי ואז לקחת את הדלי השני ולשפוך את המים על כל מי שצריך מקלחת. בזמן האחרון רק בוכים על החלב שנשפך.

  נהייתם לי אנונימוס….

  מי כותב פה? גל מור? מיקי חיימוביץ? תעשו טובה…

  התחלתם להעריץ את כל הבנקסים והיורופסקים למיניהם במקום להעריץ את היכולות של אדם לחשוב ולעשות. תשתמשו בהשראה אבל אל תהיו מובלים.

  פעם האתר הזה היה סטירי וחריף…

  להגיב

 2. יוסףה מקיטון
  דצמ 11, 2013

  אני גם מסכיםה איתך באופן כללי, ואפילו באופן ספציפי 🙂

  הדבר שחשוב לי להראות הוא שאנחנו כבר לא בשנות ה 90, טוטו. דברים משתנים. פעם כל פרסום היה פרסום טוב והיינו בשטח ערפל כזה שלא בטוח מה עובד ומה לא, כי אף אחת לא התייחס למאבק הזה. היום, כשטבעונות היא מוכרת ונהיית נפוצה, כשהתקשורת יותר קשובה למסר שלנו מבעבר – היום אפשר וצריך לבחור אסטרטגיות שמתאימות להיום.

  ויש א/נשים, בהם גארי יורופסקי, שתקועים בעבר. אגב, גם העיתונאי הזה שהוא היכה, הוא פרובוקטור שתקוע בעבר. הרי בעוד 5 שנים הוא בעצמו יהיה טבעוני או משהו כזה (וימשיך לדכא פלסטינים, כי רק הנושא הזה לעולם לא מתקדם).

  צריך לזכור שגארי כן פועל מכוונה טובה (אני מאמיןה לו) ועשה דברים מדהימים בעבר (במיוחד שחרור אמיתי של בעלי-חיים), אבל האסטרטגיה שלו בהווה לא מתאימה. וזו כל הנקודה שלי. מביןה שאתה חושב שיכול להיות שההשפעה של הפרובוקציות שלו היום היא עדיין חיובית, אז פה אנחנו כבר לא מסכימות.

  להגיב

 3. יוסףה מקיטון
  דצמ 09, 2013

  "אני לא הסיפור, תעזבו אותי, תתמקדו בחיות" – מישהו עוד מאמין ליורופסקי? הבנאדם הוא פרובוקציה מהלכת, בכוונה תחילה, אני מאמין שהוא חושב שזה למען בעלי-החיים, אבל אולי סוף סוף הגיע הזמן שלי להגיד: "אמרתי לכןם?" או שעלי להמתין עוד שעה, שעתיים, ולתת לגארי ליצור סביבו עוד שערוריה, ואחר כך להכריז ש"הוא לא העניין פה" וזה הכל התקשורת אשמה, כמובן… לסגנון שלו אין שום חלק בתשומת הלב שהוא מקבל על חשבון בעלי-החיים, אה סליחה, עבור בעלי החיים?

  בשנות ה 90 היה היגיון באסטרטגיה גסה כשל יורופסקי, עת כל פרסום בנושא זב"ח היה פרסום טוב, גם אם הוא היה פרסום רע. ב 2013 זו אסטרטגיה מיושנת שגורמת נזק. כן, הנה, כתבתי את זה: יורופסקי מזיק למאבק.

  יאללה, תעלו עלי.

  להגיב

  • אנונימי
   דצמ 10, 2013

   בקשר לגארי אני מסכים איתך בכללי על הדרך שבה הוא פועל. לעיתים אני חושב שהוא מזיק יותר לתנועה ולבעלי חיים מאשר עוזר. זה שבשנים האחרונות הוא לכאורה משפיעה על אנשים (ולא בדיוק ברור לי איזה השפעה או ההשלכות שלה- העם הוא גורם לאנשים להשתנות בצדקנות וכוחניות או פתיחות לחמלה לאחר) מוקדם מדי להבין מה יהיו התוצעות בעתיד הקרוב אני רק יכול לשאר. מה שברור לי שכל מאבק לשנוי סדר פוליטי או חברתי יש את המנהגים או המייצגים שלו, וחבל שתנועה כל כך חשובה ויפה עם היסטוריה מרשימיה מוצאת משהו ברמה של גארי. אני לא מזלזל בקוות שלו אבל אנחנו יכולים לעשות כל כך הרבה יותר טוב. אבל הנקודה שאני רוצה לעשות בקשר לטענה שלך על שערוריה. כמבון אני תמיד מעדיף שתמיד נצא "good guys", אבל אני חושב שזה לא משנה בכלל מה גארי היה עושה או לא עושה, כל תנועה לשינוי שגורמת לזעזוע בסדר הקיים, מוקדם או מאוחר, ימצאו את הסיבה להשפיל, להוצאי מפרופרציה, להאשים באלימות בטרור, לפגוע באמינות של הפרוסונה או התנועה. לא משנה מה נעשה חלק, או אנחנו מנותקים מהציאות, נאיבים, טרוריסטים, מזרחים, אשכנזים, עשירים,עניים, פנטים, קיצונים יפי נפש וכו'. זה לא משנה מה האסטרטגיה, אני לא מספיק חכם לדעת מה הדרך הנכונה להביא שינוי. אני לא מפחד משעוריות זה חלק מהמשחק המכוער, ואני מבין טוב מאד איך התקשורת עובדת ובשביל מי. הדבר היחיד שכן חשוב לי, וכאן הדרך שלי נפרדת מזו של גארי, היא לא רק בגישה אלה במהות של היעד שכמובן מושפעת מהגישה. אני רוצה שהמניע לפעולה לא יבוא מתוך איזשהו צדקנות ושנאה אלה לאהבה שלנו לחופש ולחיים.

   להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew