הצעדה לחופש: "אנחנו פליטים, לא פושעים"

פוסט מתעדכן על הצעדה לחופש של מבקשי המקלט מאפריקה.

מאז ה-15 בדצמבר 2013, מאות מבקשי מקלט מאפריקה פותחים בצעדות מ"הכלא הפתוח" החדש הסמוך לבית כלא סהרונים שבנגב, בדרכם לירושלים, במחאה על המשך מעצרם ללא משפט ובדרישה להכיר בהם כפליטים. מחאת מבקשי המקלט באה על רקע העברתם למתקן "חולות" בעקבות התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות שאושר בכנסת ב-10 בדצמבר.

עדכונים נוספים כאן וכאן.

מוצאי שבת, 21 בדצמבר 2013. פעולת מחאה למען חירות וזכויות הפליטים ומבקשי המקלט בישראל. נפגשים בגינת לוינסקי בתל אביב בשעה 20:00 ומשם תתקיים בצעדה אל מוזיאון העצמאות (שדרות רוטשילד 16) בסביבות השעה 21:00. פרטים נוספים כאן.

השקרים של הממשלה והשתיקה המסוכנת שלכם – מאמר אל הלא משוכנעים. "בשתיקתכם ובתמיכתכם במלחמה בפליטים אתם מסכימים לכך שאנשים שלא פשעו ולא הועמדו לדין – ייכלאו. יום אחד תמצאו את עצמכם לבד, כשיבואו לכלוא אתכם. אתם הרי יודעים שמשקרים לנו כל הזמן, אז איך אתם מוכנים לקנות את התעמולה השקרית של הממשלה בנושא הפליטים?". מאמרה המלא של אורלי בר לב כאן.

כשעתיים לאחר שהחלה צעדת המחאה השנייה בתוך שבוע של מבקשי מקלט המוחזקים בבית הכלא "הפתוח" חולות, נעצרו הצועדים באופן בלתי חוקי על ידי פקחי ההגירה. על פי החוק החדש למניעת הסתננות, על המדינה להמתין 48 שעות לפני שתעצור אדם שלא עמד בתנאי החזקתו. חלק מהפליטים ניסו להימלט למדבר אולם נעצרו בכוח.

"אנחנו נלך לבאר שבע, לתל אביב, לכל מקום, כדי להגיד לעולם שאנחנו בכלא שנתיים ואנחנו עדיין סובלים. אנחנו מבקשים עזרה, רוצים זכויות אדם", אמר עבדול חמיד, אזרח סודן, בעודו מנסה להתחמק מפקחי ההגירה. "אם לא רוצים אותנו פה שיעבירו אותנו לאו"ם או לכל ארגון אחר שידאג לנו. אנחנו פליטים, לא פושעים".

מוחמד, פליט מחבל דרפור בסודן, שיצא אף הוא מהמתקן בניסיון להגיע לתל אביב, אמר לעיתון "הארץ" כי הוא חבריו לא הגיעו לישראל כדי להיות בכלא, אלא כדי לקבל מקלט. "העמדה שלנו ברורה", אמר מוחמד, "או שייתנו לנו מקלט, או שימסרו אותנו לידי גוף בינלאומי שאחראי על פליטים".

צעדת מחאה נוספת. למעלה מ-100 מבקשי מקלט החלו ב-19 בדצמבר בצעדה מבית הכלא "הפתוח" חולות לכיוון באר שבע, לפי דיווח "וואלה". הם צועדים במחאה על מעצרם וכליאתם בכלא סהרונים של הפליטים שצעדו לפני כשבוע לירושלים ומחו על העברתם למתקן חולות. כיום שוהים במתקן חולות 278 מבקשי מקלט בלבד, לאחר שכמה עשרות פליטים לא שבו אמש לשעת סגירת המתקן.

asylum-seekers-new-march

דו-שיח בין מפגינה ישראלית לשוטר בעת מעצר מבקשי המקלט האפריקאים מול בניין הכנסת: מפגינה: "אם ברוסיה, בזמן מלחמת העולם השנייה, היו מתנהגים אל סבתא שלי וששת ילדיה, כמו שאנחנו מתנהגים אליהם…" שוטר (קוטע את דבריה): "אני ממלא פקודות".

asylum seekers17

שוטרי יס"מ ופקחי רשות האוכלוסין וההגירה העלו תוך שימוש בכוח רב לאוטובוסים כ-200 מבקשי מקלט מאפריקה שהפגינו מול משרד ראש הממשלה, והסיעו אותם לכלא קציעות. חלק מהפליטים פרצו בבכי בזמן המעצר, ואחרים קראו שוב ושוב את המילה "חירות" באנגלית בזמן שהועלו בכוח לאוטובוסים על ידי שוטרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו: "חוק זה חוק".

asylum seekers18

"אני מרגיש איום ונורא כי המדינה שלי מתייחסת חרא לאנשים שלא הרעו לאיש, רק בגלל צבע עורם. המשטרה הפעילה אלימות כלפיהם ללא שום סיבה, ואני מרגיש שלמדינה הזאת אין לב", אמר מיכאל, אחד הפעילים הישראלים שהשתתפו בהפגנה.

asylum seekers12

asylum seekers11

המעצרים של מבקשי המקלט שהועברו בשידור חי על ידי אבי בלכרמן.

רק 139 מהגרים אפריקאים מתוך 484 שהועברו למתקן חולות לנו בו בלילה כפי שנדרשו לעשות. כ-150 מתוך 345 מאלו שעזבו את המקום העבירו את הלילה בקיבוץ נחשון, דיווח עיתון "הארץ". נוסף למקום לינה, סיפקו להם חברי הקיבוץ בגדים ומזון. כוחות גדולים של משטרה ליוו אותם בבוקר ה-17 בדצמבר לירושלים. ברשות האוכלוסין וההגירה אומרים כי אין בכוונתם להקל על המהגרים. פקחים מרשות האוכלוסין מתלווים אליהם מאתמול, והם צפויים לעצור אותם אחר הצהריים ולהעביר אותם לסהרונים.

ציור מאת המאייר מיש רוזנוב

ציור מאת המאייר מיש רוזנוב

המהגרים מפגינים מול משרד ראש הממשלה וקוראים: "אנחנו בני אדם, מגיעות לנו זכויות אדם". הם נושאים שלטים עליהם נכתב "לא בחרתי להיות פליט", "אנחנו בסכנה, לא מסוכנים", ו"מתקן חולות הוא כלא". כמו כן מצטטים המפגינים מהמקורות בשלטיהם וכותבים: "ואתם ידעתם את נפש הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים".

חלאת המין האנושי: "מאות אפריקאים צועדים בכפכפים, במדבר, במזג אוויר חורפי. הרגליים מוליכות אותם, לראשונה בישראל בלי אזיקים. הם אינם יודעים לאן מועדות פניהם, ובכל זאת צועדים. מאחור – אריתריאה, סיני, כוכב הלכת סהרונים. מלפנים – לא חשוב. אחרי כשנתיים של כליאה סתמית, הם עוצרים בעיר הקרובה, כנועים ורצוצים, מסרבים להביא מזון לפיהם. הם אינם חוששים פן ייתפסו ויושלכו חזרה לכלא. אין להם דבר להפסיד, כי הכל כבר קרה. הם לא נמלטים מהחוק, הם אדישים לחוק. חוק חל על אנשים. הם כבר לא אנשים, הם חלאת המין האנושי". (מתוך מאמרו של עמר שץ שפורסם בעיתון "הארץ").

asylum seekers1

"הצילומים של הפליטים הולכים לצדי הכבישים שמוליכים מהכלא ע"ש מירי רגב ואיילת שקד מוכיחים שאיש אינו מוטרד מכך שהם מתרחקים מהכלא, גם כשעברה שעת ספירת הראשים". יגאל שתיים כתב על השקרים של הממשלה בטיפולה בפליטים במאמר באתר "המקום הכי חם בגיהנום".

ברשות האוכלוסין וההגירה נערכים לעצור את הצועדים, אולם המעצר יתבצע ככל הנראה רק ב-17 בדצמבר, לאחר שיחלפו 48 השעות מהרגע בו לא התייצבו חזרה למתקן השהייה, בהתאם לנהלי המתקן ולחוק למניעת הסתננות, לפי דיווח nrg.

כ-150 מבקשי מקלט צועדים ב-16 בדצמבר מבאר שבע לירושלים על כביש 40, לאחר שהעבירו את הלילה במקלט בבאר שבע. קבוצה של כ-40 מהגרים נוספים נצפתה בצומת שבטה, סמוך לבסיס צה"ל. מאז ה-12 בדצמבר, אז החלה הממשלה להעביר את הפליטים למתקן חולות, יצאו ממנו 282 מבקשי מקלט ולא שבו, לפי דיווח אתר nrg.

asylum seekers10

הפליטים האפריקאים עברו במסעם לירושלים, ליד אל-עראקיב, הכפר הבדואי שנהרס 62 פעמים, שתושביו נאבקים בעקשנות על נפשם ועל אדמתם ועל זכויותיהם. תושבי אל-עראקיב ניגשו אליהם להגיד כמה מלים טובות, ולהזדהות עם מאבקם. חאכמה וסבאח, סלים ועזיז הציעו להם תה ועוגות.

"מתקן חולות הוא לא כלא פתוח אם אתה חייב לחתום שלוש פעמים ביום, וזה במדבר, רחוק מדי, רחוק מאד אפילו מבאר שבע. איך תוכל לצאת או לעשות משהו עם שלוש ספירות ביום? הלכנו ברגל לבאר שבע, לקח לנו שש שעות. היה קשה אבל אין לנו ברירה, אנחנו צריכים את החיים שלנו", אמר עבדולמונעם אחמד עוסמאן, פליט מחבל דרפור בסודן, לאתר "המקום הכי חם בגיהנום".

asylum seekers8הצועדים מבאר שבע לירושלים העבירו את הלילה במקלט בבאר שבע, דיווח עיתון "הארץ". לדבריהם, בכוונתם להגיע לכנסת ולהקים שם אוהל מחאה. ב-15 בדצמבר יצאו השוהים ממתקן חולות, וצעדו במשך כשש שעות ברגל עד לבאר שבע, חלקם בלי ביגוד מתאים לחורף ובסנדלים. שניים מהם התמוטטו בדרך בשל תשישות ופגיעות קור וקיבלו טיפול רפואי בבית חולים סורוקה בבאר שבע.

"החלטנו לעשות מעשה ולצעוד על דעת עצמנו", אמר מוברק עלי מוחמד. "שבתנו רעב במשך שלושה ימים ונמשיך להילחם על החופש שלנו. הגענו ממקום של מלחמה, שפיכות דמים ואלימות ולא נוכל לחזור. אנחנו לא אנשים רעים ולא נפגע בישראל". פליט נוסף אמר: "רובנו נמצאים שנתיים בכלא, בסוף השבוע העבירו אותנו מכלא אחד לכלא שני. אנחנו מכבדים את החוק הישראלי אבל אנחנו לא פושעים ולא ניתן שיכלאו אותנו סתם".

asylum seekers2

"אנחנו לא מכירים את המקום הזה", אמר עבדולמונעם אחמד עוסמאן, אחד הפליטים שצעדו לבאר שבע, לאתר המקום הכי חם בגיהנום. "מעולם לא יצאנו מהכלא. יש בינינו כאלה שנמצאים כבר שלוש שנים בישראל, ולא ראו שום עיר ישראלית. שלושת המקומות היחידים שראינו הם קציעות, סהרונים ועכשיו חולות".

עוסמאן הגיע לישראל מסודן, לדבריו מחבל דארפור, וחצה את הגבול ב-18 ביוני 2012. הוא נשלח לכלא סהרונים, וב-18 החודשים שחלפו מאז הועבר בין שני המתקנים הסמוכים. בפעם האחרונה, הוא מספר, הפגין כל אגף 7 של סהרונים נגד תנאי הכליאה, והם הוכו והועברו אזוקים לכלא קציעות.

ב-13 בדצמבר 2013 הודיעו להם שהם עוברים לתחנה הבאה: המתקן הפתוח חולות. "לקחו אנשים בכוח", הוא מספר, "אמרו לנו שאם לא נלך לשם יעשו לנו מה שעשו אחרי ההפגנה של אגף 7. מי שסירבו ללכת אמרו להם שייקחו אותם לתל אביב, העלו לאוטובוסים – והורידו בחולות. ירד המון גשם ואנשים סרבו להיכנס לשם. ישבנו בחוץ, בגשם, ולא אכלנו כלום. יומיים לא הסכמנו לאכול. זה היה יותר מדי. שמחנו כששמענו שבג"צ החליט שצריך לשחרר אותנו, אבל אז במקום לשחרר העבירו לכלא חדש.

asylum seekers6

ביום פתיחת כלא חולות, ה-12 בדצמבר, ערכו פעילי זכויות אדם ישראלים ההפגנה נגד כליאת הפליטים. סרטון מההפגנה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew