פול איז דד: הספד לתמנון

משחקי גביע העולם בכדורגל שוב הגיעו ואיתם המנהג הנלוז של לבחור בעל חיים אומלל המוחזק מאחורי סורג ובריח, ולאלץ אותו לנסות לנחש את תוצאות משחקי המונדיאל. במשחקי גביע העולם בדרום אפריקה בשנת 2010 היה זה תמנון באקווריום בגרמניה שהדביקו לו את השם "פול", ואילו הפעם נאלץ להתמודד עם משימת הניחוש למור, יונק שוכן עצים הכלוא בספארי ברמת גן ואשר לו הוצמד השם "מקס". יש לקוות שגורלו של מקס הלמור יהיה טוב יותר מזה של פול התמנון – ואין הכוונה למידת ההצלחה של ניחושי תוצאות המשחקים, אלא ביכולתו להישאר בחיים.   

פול התמנון, שחזה את תוצאות משחקיה של גרמניה במונדיאל 2010 ואת תוצאות משחק הגמר, הלך לעולמו חודשים ספורים לאחר משחקי הגביע העולמי כשהוא עדיין כלוא באקווריום במרכז הימי באוברהאוזן, גרמניה. הוא היה בן שנתיים בלבד במותו.

בתקופת משחקי גביע העולם בכדורגל שנערכו בשנת 2010 הקיץ בדרום אפריקה, כאשר פול זכה לתהילת עולם לאחר שהצליח לנבא את תוצאות כל המשחקים, דרשו פעילי זכויות בעלי חיים ברחבי תבל לשחרר את פול לחופשי. ארגון PETA אף הציע להטיס אותו לפארק בדרום צרפת, ומשם לשחרר אותו לאזור בים המוגן מפני דיג. אולם מנהלי המתקן בו היה הוחזק פול, דחו את הבקשות.

"פול כלוא באקווריום קטן ואנו חושבים שיהיה עדיף שהוא ישוחרר בחזרה לים", נאמר בהצהרה שפירסם PETA בחודש יולי 2010. "התמנון הוא אחד מחסרי החוליות החכמים ביותר. הוא מסוגל לבצע פעולות מורכבות, יש לו זיכרון לטווח קצר וארוך, הוא מסוגל להשתמש בכלים, וללמוד תוך כדי צפייה. לתמנונים שונים יש אפילו אופי שונה, והם גם רגישים במיוחד לכאב".

בשנת 2009 אף צולמו לראשונה תמנונים שהחליטו להשתמש בחצאי קליפות אגוזי קוקוס בתור מקלטים ניידים.

כל זה לא סייע לשכנע את מנהלי המרכז הימי לשחרר את פול, והם דחו את הבקשות בטענה כי מדובר בתמנון מיוחד שלא יצליח לשרוד בטבע. שעות ספורות לאחר מותו של פול, הם כבר הכריזו בחגיגיות כי טיפחו תמנון שיירש את מקומו של פול, ואשר נושא את אותו השם. אבל מי זוכר היום את פול התמנון כשיש לנו את מקס הלמור. 

אין רחמים.


 

 הנה הצצה לפרקים נוספים במדור "א וילדע חיה" 

"החתול הנביא" אוסקר, אשר מתגורר בבית אבות בארה"ב, התפרסם בראשונה בזכות מאמר שפורסם עליו בכתב העת הרפואי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" בו נחשפה יכולתו לנבא מי מדיירי בית האבות יהיה הבא שילך לעולמו. אוסקר נוהג מדי פעם להתכרבל סמוך לאחד הדיירים, אשר בדרך כלל הולך לעולמו כעבור זמן קצר. (לחשדנים ביניכם – לא, החתול לא הורג את הדיירים).

"הקוף המסתורי מטמפה ביי" הוא קוף מקוק רזוס מהעיר טמפה ביי שבמדינת פלורידה אשר מהתל זה למעלה משנה בשוטרים ולוכדי החיות באזור. הוא ניזון מאוכל שהוא אוסף בפחי זבל, גינות ועצי פרי, וככל הנראה נמלט מגן חיות באזור. "הצלחתי לירות בו חצי הרדמה כבר תריסר פעמים, אבל הם פשוט לא משפיעים עליו", אמר לוכד בעלי החיים ורנון ייטס, המנסה ללכוד אותו למעלה משנה. "הוא קוף נבון מאוד, ויש לו חוכמת רחוב. הוא תמיד מביט לשני הכיוונים לפני שהוא חוצה כביש, וכך הוא לא נפגע על ידי כלי רכב. הוא גם יודע להתרחק מקווי מתח גבוה".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew