התעלולים של 2013

כמו בשנים 2011 ו-2012, גם השנה אנו מביאים אוסף של תעלולים, מעשי קונדס, מתיחות והתחזויות מוצלחים מהשנה החולפת ברחבי תבל.

עוגיפלצת והביסקוויט החטוף. פיסלון מוזהב בצורת ביסקוויט ענק במשקל 20 ק"ג התלוי זה מאה שנים מחוץ למשרדי יצרנית העוגיות הגרמנית באלסן בעיר האנובר, נגנב באופן מסתורי בחודש ינואר. זמן קצר אחרי היעלמותו של הביסקוויט המוזהב, התקבל בעיתון מקומי מכתב כופר, כתוב באמצעות גזירי עיתון, בו דרש החוטף שיצרנית העוגיות תתרום עוגיות לילדים בבית חולים מקומי, ושהפרס בסך 1,000 יורו שהציעה החברה בתמורה להחזרת הביסקוויט ייתרם למחסה לבעלי חיים. למכתב צורפה תמונה של אדם לבוש כמו עוגיפלצת – המפלצת החביבה בעלת הפרווה הכחולה מ"רחוב סומסום" הידוע בחיבתו לעוגיות – כשהוא נוגס בביסקוויט המוזהב. הנהלת באלסן מיהרה להתחייב כי תתרום 52,000 חבילות של ביסקוויטים, ל-52 ארגונים שונים, בהם בית חולים לילדים בהאנובר, אם הביסקוויט יוחזר. כעבור ימים ספורים, התגלה הביסקוויט המוזהב תלוי עם סרט אדום על צווארו של של פסל סוס, מחוץ לאוניברסיטת לייבניץ בעיר. המצוד אחרי עוגיפלצת נמשך.

מסיבת קבצנים. האם יצא לך פעם לנסוע בקרון רכבת שהיו בו כמה קבצני נדבות עת ובעונה אחת? תעלול משעשע של קבוצת שחקנים בניו יורק שבוצע בקיץ 2012, אך הסרטון המתעד אותו פורסם רק בינואר 2013.

לרקוד כאילו אף אחד לא מסתכל. השחקנית האמריקאית אנג'לה טרימבור נוהגת להגיע למקומות ציבוריים, ולפצוח בריקוד סוער לצלילי שירים שהיא שומעת באוזניות. בתחילת השנה היא הוציאה בסרטון בו היא נראית רוקדת בשדה התעופה של לוס אנג'לס.

הפתרון למצוקת החניה. בחודש פברואר תועדו עובדי עיריית תל אביב כשהם מסמנים חניית נכים סביב רכב שחנה כחוק לצד מדרכה בצבעי כחול לבן, ואז גוררים אותו בטענה שחנה שלא כחוק. הקומיקאי גדי וילצ'רסקי החליט בתגובה לצבוע באפור מדרכה עם סימון כחול לבן, ואז להחנות לידה את הרכב.

המתפשט הסדרתי המפורסם בעולם פורש. מרק רוברטס הבריטי, מי שהוכתר בתור "המתפשט (סטריקר) הסדרתי המפורסם בעולם", הודיע בפברואר על פרישתו לאחר שבמהלך שני עשורים ביצע לא פחות מ-519 פריצות בעירום למגרשי ספורט, אולפני טלוויזיה ואירועים פומביים אחרים. רוברטס, גרוש ואב לשלושה המתקיים מדמי אבטלה ואשר מעולם לא עבד לפרנסתו, הספיק במהלך קריירת הסטריקינג המפוארת שלו להתפשט במגוון רחב של אירועים, החל מתחרות הטניס בווימבלדון, משחק הסופרבול בארה"ב ואליפות העולם בסנוקר, וכלה בטקס תחרות מיס תבל, אליפות העולם בשחייה ושידור חי של תחזית מזג האוויר בטלוויזיה. צפו באוסף של מיטב ההתפשטויות של רוברטס.

המעצר שלא היה. אמן הרחוב הבריטי המסתורי בנקסי נעצר בחודש פברואר על ידי משטרת בריטניה וזהותו האמיתית – שהיתה עד אז בגדר סוד – נחשפה. בנקסי, ששמו האמיתי הוא פול ויליאם הורנר, נעצר בחשד לביצוע מגוון עבירות החל מהשחתת רכוש וקשירת קשר לביצוע עבירה וכלה בסחיטה וזיוף. כך לפחות רצה שיאמינו מי שהוציא הודעה מזויפת לעיתונות שהצליחה להפיל בפח שלל אתרי חדשות, ואפילו את מפעילי חשבון טוויטר של קבוצת ההאקרים אנונימוס. בסופו של דבר התברר כי לא היו דברים מעולם, וכי לסוד זהותו של בנקסי שלום.

זהה את הקרדינל. בתחילת חודש מרץ, בשעה שמועצת הקרדינלים של הכנסיה הקתולית התכנסה בוותיקן כדי לבחור אפיפיור חדש, הצליח מתחזה שהתלבש כמו קרדינל להסתנן לתוך הוותיקן ולנסות להשתתף בתהליך הבחירה של ראש הכנסיה הקתולית. רלף נפיארסקי, שהציג את עצמו בתור הקרדינל בסיליוס, לחץ את ידיהם של מספר חברים במועצת הקרדינלים וניסה להשתתף בישיבת המועצה ("קונקלווה"), בטרם הורחק מהמקום על ידי אנשי משמר הוותיקן ששמו לב לכובע הפדורה המוזר שחבש, ולכך שהגלימה שעטה קצרה מהמקובל אצל קרדינלים, והאבנט הסגול שלבש הוא למעשה צעיף.

נפיארסקי לוחץ את ידו של אחד מבכירי הוותיקן, הקרדינל סרג'יו סבסטיאנה, שאינו חושד בדבר

נפיארסקי לוחץ את ידו של אחד מבכירי הוותיקן, הקרדינל סרג'יו סבסטיאנה, שאינו חושד בדבר

אזהרת צונאמי לחיפה. קבוצת האקרים בשם "הצבא האלקטרוני הסורי" פרצו בחודש מרץ לחשבון טוויטר של שירות מזג האוויר של רשות השידור הבריטית BBC, והעלתה סדרת ציוצים מזויפים על מזג האוויר במזרח התיכון, ובכלל זה אזהרת צונאמי לעיר חיפה.

שוטרים ללא הומור – פרק #4923. חובב מעשי הקונדס האמריקאי צ'רלס רוס ביצע סלטה תוך דילוג בין שני שוטרים. נציגי החוק, שאינם ידועים במיוחד בחוש ההומור שלהם, התרגזו, אך הסתפקו באיומים. כעבור רגע, כשגילו שהוא צילם את התעלול, הם גם עצרו אותו.

תזמורת שובבה. תוכנית מצלמה נסתרת באירלנד שידרה באפריל סדרה של תעלולים שביצעה תזמורת שובבה.

מחק גרפיטי, והפך בעצמו לאמנות רחוב. אמן הגרפיטי הבריטי DS יצר בחודש מאי ציור סטנסיל על קיר בניין בלונדון, שבו נראו דמויות "הלו קיטי" עושות סקס סאדו מזוכיסטי. אולם לא חלפו שמונה שעות, ועובד ניקיון של הבניין מחק את הגרפיטי מהקיר. DS לא התייאש וצילם את העובד בעודו מוחק את הציור, ועוד באותו לילה, באותו מקום ממש, יצר ציור סטנסיל חדש. אלא שהפעם כלל הציור את דמותו של העובד מוחק את הסטנסיל המקורי. העובד כל כך התלהב מפורטרט הקיר, עד שהחליט להותיר את הגרפיטי במקומו.

האיש שהצליח להתל בממסד הישראלי שוחרר מהכלא. אורן אברהם, האיש שהצליח להתל שוב ושוב בגורמי הממסד של ישראל, שוחרר בחודש יולי מהכלא לאחר יותר מעשור במאסר. בין התעלולים שביצע אברהם במהלך השנים, ואשר בעקבותיהם נשלח למאסר, זכור במיוחד מעשה קונדס שביצע בזמן אחת מישיבות ממשלת נתניהו הראשונה, כאשר הזמין משלוח של 40 מגשי פיצה לישיבת הממשלה, תוך שימוש בכרטיס האשראי של מנכ"ל משרד ראש הממשלה. במקרה אחר, חדר לחשבונות בנק של שופטים ושוטרים שטיפלו בתיקים הפליליים שלו, והוציא סכומי כסף מהחשבונות באמצעות התחזות בטלפון. גם במהלך תקופת מאסרו הממושכת המשיך אברהם להונות ולהביך גורמי ממסד באמצעות טלפון ציבורי באגף בית הסוהר בו נכלא. באחד המקרים דרשה שופטת משירות בתי הסוהר למנוע מאברהם גישה לטלפון, אבל כשחזרה הביתה מצאה עשרות משלוחי זרי פרחים ששלח אליה – כמובן על חשבון כרטיס אשראי שלה.

השרוף 2: "ידיעות אחרונות" שוב הופל בפח על ידי מתחזה. העיתון "ידיעות אחרונות" פרסם בחודש יולי במוסף "7 ימים" כתבה גדולה וראיון על הסטנדאפיסטית הבדואית הראשונה בישראל. היתה רק בעיה אחת: הסטנדאפיסטית היתה למעשה יהודייה תושבת רמת גן בשם גילה צימרמן.

למכירה: קופסת פלסטיק חסרת תועלת. בחודש אוגוסט החל לצוץ בחנויות רשת בסט ביי בעיר לוס אנג'לס מוצר חדש בשם "קופסת פלסטיק חסרת תועלת", שנמכר במחיר של 99.99 דולרים. לקופסאות השחורות הוצמדה תגית בעיצוב זהה לזה של שאר מוצרי בסט ביי אשר כללה ברקוד ומספר סידורי של המוצר. בדיקה מדוקדקת יותר העלתה כי על התגית נכתב: "עוד גאדג'ט שאינך זקוק לו. ברגע שתגיע הביתה הוא יפסיק לפעול. דגם חדש עתיד לצאת בעוד ארבעה שבועות". בכתב האחריות של המוצר נכתב באותיות קטנות: "אין שום אחריות על חתיכת הזבל הזו. אם אתה טיפש מספיק כדי לקנות אותה – מגיע לך". מאחורי מעשה הקונדס עמד אמן הרחוב פלסטיק ג'יזס אשר סיפר כי המניע לתעלול היה רצונו למחות על הצרכנות המופרזת בארה"ב.

בחור או בחורה? אנדרוגינוס שובב בארה"ב החליט באוגוסט לבצע מעשה קונדס בשירות וידיאו צ'אט מקוון. בשל תווי פניו הנשיים, משתתפי הצ'אט גרסו לא פעם בטעות שהוא אשה, ולכן החליט להקליט את תגובות המצ'וטטים עמו. התוצאה לפניך.

הליצן של נורתהמפטון. בחודש ספטמבר, אימה אחזה בתושבי נורתהמפטון בבריטניה לאחר שליצן מוזר – שכמו הגיע היישר מספרו של סטיבן קינג – החל לצוץ במקומות שונים בעיר, ונעמד ללא כל סיבה נראית לעין מול בתי תושבים. הוא לא דיבר עם אף אחד, לא ביצע להטוטים, והחזיק בלונים – אך לא נתן אותם לאיש. המסתורין סביב הליצן גבר בעקבות חשיפת סרטון מוקומנטרי שהועלה לאינטרנט כמה חודשים קודם לכן, שהציג כביכול את סיפורו. אולם בסופו של דבר, בחודש אוקטובר, נחשפה זהותו האמיתית של הליצן המאיים.

תנצחו עלינו. בחודש ספטמבר, קולקטיב תעלולי הרחוב הניו יורקי Improv Everywhere הציב תזמורת במרכז ניו יורק עם דוכן מנצחים ריק מול הנגנים שלצדו שלט שעליו נכתב "תנצחו עלינו". התוצאה לפניך.

בנקסי: הזיוף עולה על המקור. באחד מימי אוקטובר, הוקם בסנטרל פארק בניו יורק דוכן רחוב קטן בו נמכרו יצירות של אמן הרחוב המסתורי בנקסי – הנמכרות בדרך כלל במאות אלפי דולרים – תמורת 60 דולר בלבד. הדוכן לא עורר עניין מיוחד, ובמהלך היום נמכרו רק שבע יצירות. למחרת, כשפורסם הסיפור בתקשורת, ניו יורקים רבים תפסו את ראשם על ההזדמנות שהחמיצו. כעבור שבוע, שני אמנים יצירתיים החליטו להקים באותו מקום דוכן, עם ציורים מזויפים של בנקסי, שגם הם נמכרו במחיר של 60 דולר ליצירה. שלט בולט שהוצב בדוכן הצהיר כי מדובר ביצירות מזויפות, אולם בתוך שעה מפתיחת הדוכן, נמכרו כל היצירות.

הצנזורה סגרה את "הכל שקרים". בשלהי חודש אוקטובר, לקראת עלייתו לאוויר של אתר הכל שקרים החדש, הופיע למשך יומיים במקום עמודי האתר צו פיקטיבי מטעם הצנזור הראשי לתוכן דיגיטלי ואינטרנט, בו נאמר כי הפעלת האתר הושבתה בשל הפרת צנזורה הקשורה לפרשת ריגול במשרד ראש הממשלה. הצו עורר סערה זוטא בקרב גולשים שגרסו כי מדובר בצו אמיתי, למרות מספר רמזים לכך שהוא פיקטיבי. בין הרמזים: לוגו מעוות של משרד הבטחון בצורה שמזכירה אצבע משולשת שמתחתיו הכיתוב "המשרד לסודות פומביים"; התבססות הצו על תקנה לאיסור תוכן דיגיטלי משנת 1945; ושמו הפיקטיבי של הצנזור הראשי מיכה קלשר, שהוא שיכול אותיות של הכל שקרים.

טרגדיה בשידור חי. בחודש נובמבר הוענק לקומיקאי סשה ברון כהן פרס צ'רלי צ'פלין על הצטיינות בקומדיה בטקס השנתי של פרסי בריטניה. לצורך הענקת הפרס הועלתה לבמה בכיסא גלגלים גרייס קולינגטון, שחקנית בת 87 ששיחקה לצד צ'רלי צ'פלין בסרט "אורות הכרך" כשהיתה בת חמש, אשר העניקה לכהן את אחד ממקלות ההליכה המפורסמים של צ'פלין. כהן מצדו, לא נותר חייב וביצע חיקוי של צ'פלין שנגמר באסון – מעידה והעפה של השחקנית הקשישה מהבמה אל מותה. נדרשו לקהל ההמום כמה שניות כדי להבין שמדובר בכפילה מקצועית שנשכרה עבור המתיחה, וכי למעשה כלל לא קיימת שחקנית בשם גרייס קולינגטון שהשתתפה בסרטו המדובר של צ'פלין.

נחש בלע אדם? בשלהי חודש נובמבר דיווחו אמצעי תקשורת רבים בעולם, בהם העיתון "פראבדה" ברוסיה והעיתון "ישראל היום", על נחש פיתון שבלע אדם שיכור בהודו. לדיווחים נלווה צילום בו נחש פיתון מדושן מאוד. אולם בפועל מדובר היה במתיחה, שכן הצילום המדובר מסתובב באינטרנט כבר לפחות שנתיים, וכבר הוצג בעבר לא רק כפיתון שבלע שיכור בהודו, אלא גם ככזה שבלע אנשים בדרום אפריקה, סין אינדונזיה ומלזיה.

המתרגם המתחזה. בחודש דצמבר, בטקס האשכבה של נלסון מנדלה, תורגמו נאומיהם של מנהיגי העולם לשפת הסימנים על ידי מתורגמן שעמד לצד הנואמים. אלא שבתום הטקס התברר כי המתורגמן היה מתחזה, וכי במקום לתרגם לשפת הסימנים עשה קרקס של מחוות חסרות משמעות.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew