חדשות טובות: הסיפורים המשמחים של 2013

כמו בשנה שעברה, גם השנה ליקטנו סיפורים משמחים ומעוררי השראה מרחבי העולם בשנה החולפת.

הכבאי הטבעוני. הכירו את קורי קלאניק, איש מכבי אש ממדינת קליפורניה בארה"ב הידוע בפי עמיתיו לעבודה בתור "הכבאי הטבעוני". בתחילת השנה הוזעק צוות הכבאים של קלאניק לחקור שריפה שפרצה בבית בעיר פרזנו, ובעודו מסתובב בבית השרוף היא מצא גור חתולים קטנטן ומחוסר הכרה על הרצפה. קלאניק לא היסס לרגע, חילץ את הגור מהבית וביצע בו החייאה בעזרת מיכל חמצן. כל האירוע תועד על יד מצלמת קסדה שחבש קלאניק. גור החתולים התאושש וזכה לשם ההולם "לאקי" (בר מזל).

פרץ קוד משחק וידיאו – והפך אותו לפמיניסטי. כאשר מייק מיקה ראה את האכזבה על פניה של בתו בת השלוש כאשר הבינה כי לא ניתן לשחק את דמותה של הנסיכה במשחק הוידיאו הוותיק "דונקי קונג", הוא החליט לעשות מעשה. מיקה, מפתח תוכנה מקליפורניה, פרץ את הקוד של המשחק ויצר גירסה ייחודית משלו. בניגוד למשחק המקורי – שבו גורילה אימתנית חוטפת את הנסיכה פאולן, וגיבור המשחק מריו צריך להציל אותה – בגירסה החדשה שיצר מיקה עבור בתו, הנסיכה היא שזו שצריכה להציל את מריו מידי הגורילה. מיקה גם העלה לאינטרנט את טלאי התוכנה כדי לאפשר גם לאחרים להפוך את היוצרות המגדריות במשחק.

אחרית הימים. חיילים מגדוד "רותם" של חטיבת גבעתי המשרתים בחברון החליטו על דעת עצמם במהלך סיור בשכונת ג'עברי בעיר, להצטרף לרוקדים בחתונה פלסטינית שנערכה באותה עת – בניגוד לפקודות צה"ל ולמשימה שהוגדרה להם.

עגל 269 ניצל ברגע האחרון. עגל מספר 269, שממספרו שואבת את שמה תנועת זכויות בעלי החיים Free 269, חולץ מהרפת בה הוחזק על ידי פעילי התנועה, זמן קצר לפני שהיה אמור להישלח לשחיטה. בהודעה שפירסמה התנועה נאמר כי העגל הועבר למקום בטוח וכי הוא מתאושש מהטראומות שעבר בחייו בשבי.

כי מי מאיתנו מושלם? לו בובות התצוגה המוצבות בחלונות ראווה של חנויות היו משקפות בצורה כלשהי את מבנה הגוף האמיתי שלנו, אז לכולנו היה גוף נטול קימורים וחסר קורקבן. ארגון בעלי מוגבלויות בשווייץ החליט לקרוא תגר על אחידות צורת הגוף האופיינית לעולם האופנה, ובד בבד גם להגביר את מודעות הציבור לאנשים בעלי מוגבלויות. אנשי הארגון עיצבו בובות תצוגה על פי צורת גופם של חמישה בעלי מוגבלויות כמו עקמת חמורה, עיוותים בעמוד השדרה, רגליים קטועות, פָּרֶכֶת‏ וגפיים קצרות. בהמשך, לכבוד יום הנכה הבינלאומי, הוצבו הבובות בחלונות ראווה של חנות בגדים יוקרתית במרכז ציריך.

כבאים סירבו לסייע בפינוי גימלאית מביתה. כבאים בעיר א קורוניה בספרד התבקשו על ידי המשטרה לסייע לפרוץ לביתה של אשה בת 85 שפספסה תשלום אחד על דירתה לבנק, לאחר שמאות מפגינים חסמו את הכניסה לבניין. אלא שהכבאים סירבו לסייע בפריצה לבניין, ואף הצטרפו למפגינים. "תפקידנו הוא לשרת את הציבור ולסייע במקרי חירום, ולא להיות מריונטות של הבנקים או של משרתיהם בממשלה", אמרו הכבאים.

"אנחנו מצילים אנשים, לא את הבנקים"

"אנחנו מצילים אנשים, לא את הבנקים"

ידעתי שאתה גיי מאז שהיית בן שש, ואהבתי אותך מאז שנולדת. אב בארה"ב ששמע במקרה את בנו הנער מספר לחבר בטלפון על קשייו לחשוף בפני הוריו את העדפתו המינית, החליט לכתוב לבנו מכתב.

נייט, שמעתי במקרה את השיחה שלך עם מייק אתמול בלילה, בנוגע לתכנון שלך לצאת מהארון בפניי. הדבר היחיד שאני צריך שתתכנן זה להביא הביתה לחם ומיץ תפוזים אחרי בית ספר. אנחנו מחוץ לארון, כמו שאתה עכשיו. ידעתי שאתה גיי מאז שהיית בן שש, ואהבתי אותך מאז שנולדת. באהבה, אבא.
נ.ב. אמא ואני חושבים שאתה ומייק זוג חמוד.

שוטרים לצד מפגינים למען צדק חברתי. גל המחאה למען צדק חברתי ששטף את ברזיל בקיץ האחרון הוליד רגע קסום בעיר סאו פאולו כאשר שוטרים התיישבו לצד המפגינים כאות הזדהות עם המחאה.

אנשים טובים באמצע הדרך. מצלמות רכב הן תופעה נפוצה ברוסיה, שכן נהגים רבים מתקינים מצלמות קטנות מעל לוח השעונים של המכונית בשל חוסר האמון של אזרחים כלפי רשויות החוק וכאמצעי להילחם בשקרים של המשטרה בבתי המשפט. אך אותן מצלמות גם מתעדות אירועים חיוביים רבים. סרטון שהועלה לרשת השנה מציג אוסף של מחוות אנושיות וביטויי אדיבות וטוב לב שתועדו על ידי מצלמות רכב ברוסיה.

וכיתתו פגזיהם לעציצים. מלחמת האזרחים בסוריה גבתה את חייהם של יותר מ-100 אלף בני אדם וגרמה למיליונים לברוח ממולדתם, אבל החיים במדינה שסועת הקרבות נמשכים. ובין הזוועות והחורבות, אנשים עושים מה שהם יכולים כדי להסתדר, ומוצאים שימושים חדשים לכלי המשחית שסביבם.

ילדה סורית משקה פרחים בקסדה ופצצת מרגמה שהומרו לעציצים

ילדה סורית משקה פרחים בקסדה ופצצת מרגמה שהומרו לעציצים

למה הרגו את התמנון? לואיס אנטוניו הוא ילד ברזילאי בן שלוש שאמו הגישה לו לארוחת ערב ניוקי ממולא בבשר תמנון. לואיס, צמחוני שאינו יודע שהוא כזה, הסביר לאמו בצורה פשוטה ונוגעת ללב מדוע אינו רוצה לאכול תמנון, והביא אותה לכדי דמעות.

אימאמים מוסלמים באושוויץ. מנהיגי דת מוסלמים מרחבי תבל, בהם נציגים מאיראן, ערב הסעודית, טורקיה ופלסטין, ביקרו במחנות ריכוז והשמדה בגרמניה ופולין, וערכו תפילות מיוחדות לזכר הנספים בכבשן במחנה דכאו ומול "קיר המוות" באושוויץ. במפגש עם ניצולי שואה בבית כנסת בעיר ורשה, אף פרצו חלק מהאימאמים בבכי. "כשראיתי מה עשו לאנשים כאן, התקשיתי לעצור את הדמעות בעיניי, כי זה קשה לראות כיצד כל כך הרבה אנשים נהרגו ללא כל סיבה", אמר האימאם הפלסטיני ברקאת חסן מרמאללה בעת הביקור באושוויץ. "אני מפלסטין, ועמי סובל כבר 65 שנה, אז ברור שאני מבין ומזדהה עם כאבם של מי שסבלו", הוסיף.

סולידריות! אחווה חסרת פשרות בין מפגינים נגד הפרטת הגז הטבעי מול ביתו של איש העסקים יצחק תשובה אילצה את המשטרה לשחרר מפגין שנעצר ללא הצדקה.

לחיות פשוט. הכירו את יואב אלקיים. הוא מתגורר בבית נוודים מסורתי, מנגן מוסיקה, מגלף בעץ, מגדל ירקות בגינה ומנסה ככל האפשר לנהל אורח חיים פשוט, טבעי וזול. "רציתי לשמר את העובדה שאני לא עובד בעבודה מעבר להתעסקות במוסיקה, שאני נמצא הרבה בטבע, ונהנה מהרבה זמן פנוי כדי להתעסק בדברים שמעניינים אותי".

כשאתה מאמץ כלב מעורב – אתה מאמץ גזע ייחודי. ארגון להצלת כלבים עזובים (ובדרך כלל לא גזעיים) בקוסטה ריקה מצא פתרון מבריק לבעיה שמרבית מאמצי הכלבים רוצים לאמץ רק כלבים גזעיים. אנשי הארגון ערכו בדיקות גנטיות לכלבים בבתי מחסה, ועל סמך התוצאות הגדירו אלפי גזעי כלבים חדשים על פי תערובות הגזעים של הכלבים. תחת הסיסמה "כשאתה מאמץ מעורב – אתה מאמץ גזע ייחודי", באו לעולם גזעים חדשים כמו "דוברנאוצר גרמני גדול-זנב" או "אלסקן קולי פלאפי-טרייר", והקמפיין המוצלח הקפיץ את מספר הכלבים שאומצו ב-1,400%.

אצבע משולשת לשוטר – לא עילה למעצר. בית משפט בארה"ב פסק כי הפניית אצבע משולשת לעבר שוטר אינה מהווה עילה למעצר של מבצע התנועה המגונה. "תנועת היד העתיקה לשם הבעת זלזול אינה מהווה בסיס לחשד סביר לביצוע עבירה ואיננו מעיד על פעילות פלילית עתידית", נכתב בפסק הדין. בה בעת, בישראל, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, דחה ערעור של המשטרה על שחרורו ממעצר של אדם שריסס כתובות גרפיטי, וקבע כי ריסוס גרפיטי אינו עילה למעצר.

אתר שיתוף מזון כובש את הרשת. אתר אינטרנט חדש בגרמניה מאפשר לגולשים לחלוק מזון שנזרק אף שהוא עדיין במצב טוב. אתר האינטרנט מכוון את המשתמשים למקום בו נמצאים "סלי מזון" לשיתוף ומפרט את תכולתם. הגולשים יכולים לבקר באתר או להשתמש באפליקציה כדי לאתר את כתובתם של ה"סלים" הקרובים אליהם. עבור מי שאין לו גישה לאינטרנט, יש גם נקודות חלוקה שבהן אפשר לאסוף מזון.

סיפורו של מכוון פסנתרים נודד. הכירו את ריצ'רד – מכוון פסנתרים נודד שהחלטתו לחיות ברחוב מבחירה, הולידה את התקופה הכי מאושרת בחייו. הסרט "ריצ'רד" מתאר את קורותיו.

עוד באותו עניין...
החדשות הטובות של 2012
אופטימיות להמונים
נשיקות
איזה עולם נפלא
10 מנהרות עצים יפהפיות
גאוגרפיה עולמית
מלך הצחוק
בלצ'ו גירמה
כאמור
אברי הרלינג
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
לא רווחים, אלא חירות
אורסולה לה גווין

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew