מחאה ויצירתיות בעולם: סיכום 2013

סיכום לא מחייב של מיטב פעולות המחאה היצירתיות ברחבי תבל בשנה החולפת.

כורדים בשמלות. מחאה מיוחדת במינה שטפה השנה את העיר מריואן שבמחוז כורדיסטן בצפון איראן, לאחר שבית משפט מקומי אילץ צעיר כורדי לצעוד ברחובות העיר כשהוא לבוש בגדי נשים. בתגובה לעונש וכאות הזדהות עם הצעיר, החלו גברים בעיר להעלות לאינטרנט צילומים של עצמם כשהם עוטים לבוש נשים כורדי מסורתי.

מחאת פגיעה עצמית בעירום (לא לבעלי לב חלש). האמן הרוסי פיוטר פבלסנקי המשיך השנה לנקוט בפגיעה עצמית כאמצעי מחאה נגד מדינת המשטרה הרוסית. ב"יום המשטרה" שצוין ברוסיה בנובמבר, פבלנסקי התפשט כליל בלב הכיכר האדומה במוסקבה, ומיסמר את אשכיו לרצפת הלבנים של הכיכר. חצי שנה קודם לכן, במאי, עטף פבלנסקי את גופו העירום גדר תיל בלב מוסקבה.

האביב הטורקי. גל המחאה ששטף את טורקיה באביב הוליד אין ספור דרכי מחאה יצירתיות, וקצרה היריעה מלהכיל את כולן פה. אז הנה מבחר מצומצם, ואת השאר ניתן לראות כאן.

תושבי איסטנבול מדליקים ומכבים את האורות בבתיהם ומכים בסירים ומחבתות לאות הזדהות עם המפגינים.

וכיתתו חזיותיהן למסכות נגד גז מדמיע

וכיתתו חזיותיהן למסכות נגד גז מדמיע


מפגין מקריא ספר לכוחות הבטחון

מפגין מקריא ספר לכוחות הבטחון


מחאת האדם העומד: לעמוד בדממה

מחאת האדם העומד: לעמוד בדממה

איך את מתלבשת? תלמידת תיכון מהעיר ונקובר בקנדה יצרה צילום שנועד להמחיש את האופן שבו החברה שופטת נשים על פי אורך השמלה שהן לובשות.

לעקור את העין של האח הגדול. "משחק מציאות" גרילה בשם camover (משחק מילים המשלב בין מטבע הלשון Game Over למילה מצלמה), שנולד בתחילת השנה בברלין כמחאה על ריבוי מצלמות האבטחה ברחובות העיר, התפשט במהלך 2013 לערים אחרות בגרמניה ולמדינות נוספות כמו יוון, ארה"ב ופינלנד. כללי המשחק פשוטים: צלמו את עצמכם הורסים מצלמת אבטחה, העלו את הסרטון לאינטרנט, ותקבלו ניקוד לפי מספר המצלמות שהרסתם וכן נקודות בונוס על יצירתיות בביצוע המשימה.

בהמשך השנה, לכבוד יום הולדתו של ה-110 של הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול, מחבר הספר "1984", החליטה קבוצת אמנים הולנדית לקשט מצלמות אבטחה במרכז העיר אוטרכט בכובעי יום הולדת ססגוניים.

פוליטיקאים יחויבו לענוד על בגדיהם את שמות התורמים שלהם. יוזמה מקורית בארה"ב קראה לחייב את חברי הקונגרס להופיע באירועים ציבוריים עם חליפות מיוחדות שעליהן יופיעו כל סמלי התאגידים שמהם קיבלו את התרומות הגדולות ביותר במערכת הבחירות. "מכיוון שמרבית התרומות לפוליטיקאים מגיעות מחברות גדולות ואנשים עשירים, החליפות יסייעו למצביעים לקבל מושג טוב יותר מי באמת עומד מאחורי כל מועמד".

ברק אובמה וג'ון מקיין לובשים חליפות של תורמי קמפיין 2008

ברק אובמה וג'ון מקיין לובשים חליפות של תורמי קמפיין 2008

להשתין על הנשיא. חברות הקבוצה הפמיניסטית האוקראינית פמן משתינות על דמותו הנשיא ויקטור ינוקוביץ'.

הנשיקה של קלימט בין הריסות סוריה. הצייר הסורי הגולה תמאם עזאם יצר סדרת יצירות בעיבוד דיגיטלי בהן שילב יצירות מופת של אמנים כמו אנרי מאטיס, סלבדור דאלי ופרנסיסקו גויה בצילומים של ההרס שנגרם עקב ההתקוממות בסוריה, שמטרתם לחדד את הניגוד בין אהבה לשנאה, ובין יצירתיות להרס.

"הנשיקה" של גוסטב קלימט

"הנשיקה" של גוסטב קלימט

תאצ'ר נקברה; "המכשפה מתה" בפסגת מצעד הפזמונים. בעקבות מותה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, החליטו מתנגדיה הרבים לבצע מחווה אחרונה כלפי מי שהכתירה את נלסון מנדלה בתור טרוריסט, תמכה ברודן צ'ילה אוגוסטו פינושה, ריסקה את ארגוני העובדים בארצה, ואשר מדיניותה הכלכלית ממשיכה לגרום סבל להמוני בני אדם עד ימינו. מיד לאחר מותה, החלו המוני בריטים לרכוש עותקים של השיר "דינג דונג, המכשפה מתה" מהסרט "הקוסם מארץ עוץ", במטרה להביא אותו אל פסגת מצעד הפזמונים בבריטניה לקראת הלווייה של תאצ'ר. ראש הממשלה לשעבר זוהתה עם השיר בין השאר הודות לשילוב קטע ממנו בשיר של להקת הרוק הבריטית הפנר, "היום בו תאצ'ר תמות", וגם משום שרבים ראו בה מכשפה רעה. היוזמה זכתה להצלחה עצומה, והזניקה את השיר "דינג דונג, המכשפה מתה" למקום השני במצעד הפזמונים הבריטי, ולמקום הראשון במצעד בסקוטלנד.

רובין הוד וירטואלי. קבוצת ההאקרים הטורקית רד-האק פרצה למערכת התשלומים של אתר האינטרנט הממשלתי של מחוז איסטנבול, ומחקה את חובותיהם של מרבית מוסדות הציבור במחוז. ההאקרים מחקו בין השאר את חובות החשמל, הטלפון והמים של המוסדות, וגם פירסמו את שם המשתמש והסיסמה של המערכת לשימוש הציבור הרחב.

התשובה להאזנות בארה"ב: כולם ידברו על טרור. בעקבות חשיפת תוכנית הריגול החשאית של ממשלת ארה"ב אחרי שיחות טלפון וגלישה באינטרנט של אזרחי ארה"ב, יזם קומיקאי אמריקאי דרך קלה ופשוטה לשבש את מזימת הריגול הממשלתית שנועדה להילחם בטרור. "הדרך היחידה להיאבק נגד תוכנית הריגול היא להפוך אותה ללא רלוונטית. לכן אנחנו משיקים את מבצע 'כולם מדברים כמו טרוריסטים כל הזמן'. אם כולנו נדבר בגלוי על מזימות לביצוע פעולות טרור בכל שיחות הטלפון שלנו, האזנה לשיחות הללו תהפוך לחסרת טעם. זה פשוט, רק צריך לאמץ הרגל לשלב זאת בשיחות היומיומיות שלנו. כך למשל, במקום לומר 'אני אוהב אותך', אפשר לתאר מתקפת טרור. ככל שמתקפת הטרור גדולה יותר – כך אתם אוהבים יותר את האדם עמו אתם משוחחים".

זורעים ברינה. העיר גטינגן בגרמניה הוצפה הקיץ בצמחי מריחואנה שצצו בכל פינה, לאחר שפעילים למען לגליזציה פיזרו זרעי קנאביס בכל רחבי העיר בכדי לעורר דיון ציבורי בנושא החוקיות של הצמח. רשויות העיר, כצפוי, לא התלהבו מהרעיון.

בובת ברבי: הגירסה האמיתית. איך היתה נראית ברבי – בובת הפלסטיק האנורקטית הנמכרת במיליארדי דולרים ברחבי תבל – לו היתה בעלת מימדי גוף של אשה ממוצעת? האמן האמריקאי ניקולאי לם יצר בובת ברבי המבוססת על המידות של אשה בת 19 ממוצעת בארה"ב.

מה לא עושים כדי לזרוק אבן על שוטר. ילד מצרי שמאוד רוצה ליטול חלק בהתקוממות המפגינים נגד משטרו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, מצא דרך מקורית להשתתף. הוא שחה במעלה נהר הנילוס, הגיח מהמים בקרבת השוטרים, והשליך לעברם מספר אבנים. כאשר השוטרים החלו לרוץ לכיוונו כדי לתפוס אותו, קפץ הילד חזרה למים ונמלט מהמקום בשחייה.

פוטין לובש קומבינזון. גלריה בעיר סנט פטרסבורג ברוסיה הציגה תערוכה של הצייר קונסטנטין אלטונין, אשר כללה ציור של הנשיא ולדימיר פוטין לובש קומבינזון צמוד ומבריש את שערו של ראש הממשלה דמיטרי מדבדב הלובש חזייה ותחתוני נשים. כל ציורי התערוכה, שהוצגו במחאה על חוק חדש האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית" ברוסיה, הוחרמו על ידי המשטרה.

מחאת המדרגות הצבעוניות. בקיץ האחרון הקדיש גימלאי מאיסטנבול בטורקיה ארבעה ימים וכמעט 40 קילוגרם של צבע לצביעת מדרגות בטון אפורות בשכונתו בצבעי הקשת. התושבים התאהבו מיד בגוונים העזים, והמדרגות הצבעוניות הפכו לשיחת היום בשכונה. אלא שבעירייה לא אהבו את היוזמה הפיראטית, ועובדי ניקיון מיהרו לשוב ולצבוע את המדרגות בצבע האפור המקורי. המקרה עורר זעם ציבורי רב, והתגובה לא איחרה לבוא: בכל רחבי המדינה החלו תושבים לצבוע מדרגות שכונתיות בצבעי הקשת. "קחו מברשת ובואו", הפכה לקריאה ששטפה את אתרי המדיה החברתית בטורקיה, וכותרת של עיתון מקומי הכתירה את ההתעוררות הססגונית בתור "המחאה הכי צבעונית".

כי מי מאיתנו מושלם? לו בובות התצוגה המוצבות בחלונות ראווה של חנויות היו משקפות בצורה כלשהי את מבנה הגוף האמיתי שלנו, אז לכולנו היה גוף נטול קימורים וחסר קורקבן. ארגון בעלי מוגבלויות בשווייץ החליט לקרוא תגר על אחידות צורת הגוף האופיינית לעולם האופנה, ובד בבד גם להגביר את מודעות הציבור לאנשים בעלי מוגבלויות. אנשי הארגון עיצבו בובות תצוגה על פי צורת גופם של חמישה בעלי מוגבלויות כמו עקמת חמורה, עיוותים בעמוד השדרה, רגליים קטועות, פָּרֶכֶת‏ וגפיים קצרות. בהמשך, לכבוד יום הנכה הבינלאומי, הוצבו הבובות בחלונות ראווה של חנות בגדים יוקרתית במרכז ציריך.

אם השכונה היא מוזיאון, למה לא לגבות דמי כניסה? האמן הבריטי המסתורי בנקסי הפך השנה את רחובות ניו יורק לגלריה למשך חודש במסגרת הפרויקט "עדיף בחוץ מאשר בפנים", שבמהלכו הותיר מדי יום יצירה חדשה ברחובות העיר. באחד הימים יצר בנקסי באחת משכונות העוני של ניו יורק יצירת גרפיטי בה נראה בונה עומד לרגליו של שלט רחוב שהפיל לאחר שכרת אותו בשיניו. הגרפיטי הפך מיד – כמו רבים מציוריו של בנקסי – למוקד עלייה לרגל של מעריצים וסקרנים. אולם לבאים נכונה הפתעה: תושבי השכונה כיסו את הגרפיטי בקרטונים והחלו לגבות "דמי כניסה" מאנשים שרצו לראות את הציור. "אם מתייחסים לשכונה בתור מוזיאון אמנות, למה שתושבי השכונה לא יגבו דמי כניסה כמו במוזיאון אמנות, במיוחד לאור העובדה שרבים מתושבי ניו יורק מעולם לא ביקרו בשכונה הענייה הזו, והגיעו אליה רק עכשיו כדי לצלם ציור סטנסיל של בונה?", ציין אחד הפרשנים בעקבות המקרה.

האם באמת יש ילדים רעבים באפריקה? מבית היוצר של הקמפיין האפריקאי לאיסוף תנורי חימום למען תושבי נורבגיה הקופאים מקור, הגיע השנה קמפיין חדש שחשף את השימוש המניפולטיבי שנעשה בשחקנים שמוצגים כביכול כרעבים באפריקה בסרטי גיוס תרומות לארגוני צדקה ביבשת השחורה. טוב נו, אין באמת תופעה כזו, אבל הקמפיין ההיתולי ביקש לקרוא תגר על השימוש בסטריאוטיפים לצורך גיוס כספים לאפריקה ובדיווחים חדשותיים על היבשת.

צילום אחד בכל יום בשנה הגרועה בחיי. תשדיר שירות מקרואטיה נגד אלימות במשפחה הציג רצף צילומים של אשה שהצטלמה מדי יום במשך שנה. סימני האלימות על פניה לא היו אמיתיים, אלא איפור, אבל חייבים להודות שהם נראים מאוד משכנעים. על הדף שהאשה מחזיקה בסוף התשדיר כתוב: "עזרו לי, אני לא יודעת אם אוכל לחכות עד מחר".

No Woman No Drive. הפעיל החברתי הסעודי הישאם פאגי הוציא סרטון סאטירי של גרסת אקפלה לשירו של בוב מארלי "No Woman No Cry", תוך שינוי מילות השיר כמחאה על האיסור של נשים לנהוג במכוניות בערב הסעודית, ועל התירוץ המגוחך של השלטונות לכך – נהיגה עלולה לפגוע לנשים בשחלות.

שחיטת הכבשים. האמן הבריטי המסתורי בנקסי יצר מיצג מחאה נגד האכזריות של תעשיית המזון מהחי: משאית להובלת בעלי חיים לשחיטה, עמוסה בבובות בעלי חיים קולניות, שנסעה ברחבי ניו יורק לתדהמת תושבי העיר.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew