2013: סיכום הסיכומים

2013 דרך עדשת המצלמה

התעלולים של 2013

כמו בשנים 2011 ו-2012, גם השנה אנו מביאים אוסף של תעלולים, מעשי קונדס, מתיחות והתחזויות מוצלחים מהשנה החולפת ברחבי תבל.

עוגיפלצת והביסקוויט החטוף. פיסלון מוזהב בצורת ביסקוויט ענק במשקל 20 ק"ג התלוי זה מאה שנים מחוץ למשרדי יצרנית העוגיות הגרמנית באלסן בעיר האנובר, נגנב באופן מסתורי בחודש ינואר. זמן קצר אחרי היעלמותו של הביסקוויט המוזהב, התקבל בעיתון מקומי מכתב כופר, כתוב באמצעות גזירי עיתון, בו דרש החוטף שיצרנית העוגיות תתרום עוגיות לילדים בבית חולים מקומי, ושהפרס בסך 1,000 יורו שהציעה החברה בתמורה להחזרת הביסקוויט ייתרם למחסה לבעלי חיים. למכתב צורפה תמונה של אדם לבוש כמו עוגיפלצת – המפלצת החביבה בעלת הפרווה הכחולה מ"רחוב סומסום" הידוע בחיבתו לעוגיות – כשהוא נוגס בביסקוויט המוזהב. הנהלת באלסן מיהרה להתחייב כי תתרום 52,000 חבילות של ביסקוויטים, ל-52 ארגונים שונים, בהם בית חולים לילדים בהאנובר, אם הביסקוויט יוחזר. כעבור ימים ספורים, התגלה הביסקוויט המוזהב תלוי עם סרט אדום על צווארו של של פסל סוס, מחוץ לאוניברסיטת לייבניץ בעיר. המצוד אחרי עוגיפלצת נמשך.

מסיבת קבצנים. האם יצא לך פעם לנסוע בקרון רכבת שהיו בו כמה קבצני נדבות עת ובעונה אחת? תעלול משעשע של קבוצת שחקנים בניו יורק שבוצע בקיץ 2012, אך הסרטון המתעד אותו פורסם רק בינואר 2013.

לרקוד כאילו אף אחד לא מסתכל. השחקנית האמריקאית אנג'לה טרימבור נוהגת להגיע למקומות ציבוריים, ולפצוח בריקוד סוער לצלילי שירים שהיא שומעת באוזניות. בתחילת השנה היא הוציאה בסרטון בו היא נראית רוקדת בשדה התעופה של לוס אנג'לס.

הפתרון למצוקת החניה. בחודש פברואר תועדו עובדי עיריית תל אביב כשהם מסמנים חניית נכים סביב רכב שחנה כחוק לצד מדרכה בצבעי כחול לבן, ואז גוררים אותו בטענה שחנה שלא כחוק. הקומיקאי גדי וילצ'רסקי החליט בתגובה לצבוע באפור מדרכה עם סימון כחול לבן, ואז להחנות לידה את הרכב.

המתפשט הסדרתי המפורסם בעולם פורש. מרק רוברטס הבריטי, מי שהוכתר בתור "המתפשט (סטריקר) הסדרתי המפורסם בעולם", הודיע בפברואר על פרישתו לאחר שבמהלך שני עשורים ביצע לא פחות מ-519 פריצות בעירום למגרשי ספורט, אולפני טלוויזיה ואירועים פומביים אחרים. רוברטס, גרוש ואב לשלושה המתקיים מדמי אבטלה ואשר מעולם לא עבד לפרנסתו, הספיק במהלך קריירת הסטריקינג המפוארת שלו להתפשט במגוון רחב של אירועים, החל מתחרות הטניס בווימבלדון, משחק הסופרבול בארה"ב ואליפות העולם בסנוקר, וכלה בטקס תחרות מיס תבל, אליפות העולם בשחייה ושידור חי של תחזית מזג האוויר בטלוויזיה. צפו באוסף של מיטב ההתפשטויות של רוברטס.

המעצר שלא היה. אמן הרחוב הבריטי המסתורי בנקסי נעצר בחודש פברואר על ידי משטרת בריטניה וזהותו האמיתית – שהיתה עד אז בגדר סוד – נחשפה. בנקסי, ששמו האמיתי הוא פול ויליאם הורנר, נעצר בחשד לביצוע מגוון עבירות החל מהשחתת רכוש וקשירת קשר לביצוע עבירה וכלה בסחיטה וזיוף. כך לפחות רצה שיאמינו מי שהוציא הודעה מזויפת לעיתונות שהצליחה להפיל בפח שלל אתרי חדשות, ואפילו את מפעילי חשבון טוויטר של קבוצת ההאקרים אנונימוס. בסופו של דבר התברר כי לא היו דברים מעולם, וכי לסוד זהותו של בנקסי שלום.

זהה את הקרדינל. בתחילת חודש מרץ, בשעה שמועצת הקרדינלים של הכנסיה הקתולית התכנסה בוותיקן כדי לבחור אפיפיור חדש, הצליח מתחזה שהתלבש כמו קרדינל להסתנן לתוך הוותיקן ולנסות להשתתף בתהליך הבחירה של ראש הכנסיה הקתולית. רלף נפיארסקי, שהציג את עצמו בתור הקרדינל בסיליוס, לחץ את ידיהם של מספר חברים במועצת הקרדינלים וניסה להשתתף בישיבת המועצה ("קונקלווה"), בטרם הורחק מהמקום על ידי אנשי משמר הוותיקן ששמו לב לכובע הפדורה המוזר שחבש, ולכך שהגלימה שעטה קצרה מהמקובל אצל קרדינלים, והאבנט הסגול שלבש הוא למעשה צעיף.

נפיארסקי לוחץ את ידו של אחד מבכירי הוותיקן, הקרדינל סרג'יו סבסטיאנה, שאינו חושד בדבר

נפיארסקי לוחץ את ידו של אחד מבכירי הוותיקן, הקרדינל סרג'יו סבסטיאנה, שאינו חושד בדבר

אזהרת צונאמי לחיפה. קבוצת האקרים בשם "הצבא האלקטרוני הסורי" פרצו בחודש מרץ לחשבון טוויטר של שירות מזג האוויר של רשות השידור הבריטית BBC, והעלתה סדרת ציוצים מזויפים על מזג האוויר במזרח התיכון, ובכלל זה אזהרת צונאמי לעיר חיפה.

שוטרים ללא הומור – פרק #4923. חובב מעשי הקונדס האמריקאי צ'רלס רוס ביצע סלטה תוך דילוג בין שני שוטרים. נציגי החוק, שאינם ידועים במיוחד בחוש ההומור שלהם, התרגזו, אך הסתפקו באיומים. כעבור רגע, כשגילו שהוא צילם את התעלול, הם גם עצרו אותו.

תזמורת שובבה. תוכנית מצלמה נסתרת באירלנד שידרה באפריל סדרה של תעלולים שביצעה תזמורת שובבה.

מחק גרפיטי, והפך בעצמו לאמנות רחוב. אמן הגרפיטי הבריטי DS יצר בחודש מאי ציור סטנסיל על קיר בניין בלונדון, שבו נראו דמויות "הלו קיטי" עושות סקס סאדו מזוכיסטי. אולם לא חלפו שמונה שעות, ועובד ניקיון של הבניין מחק את הגרפיטי מהקיר. DS לא התייאש וצילם את העובד בעודו מוחק את הציור, ועוד באותו לילה, באותו מקום ממש, יצר ציור סטנסיל חדש. אלא שהפעם כלל הציור את דמותו של העובד מוחק את הסטנסיל המקורי. העובד כל כך התלהב מפורטרט הקיר, עד שהחליט להותיר את הגרפיטי במקומו.

האיש שהצליח להתל בממסד הישראלי שוחרר מהכלא. אורן אברהם, האיש שהצליח להתל שוב ושוב בגורמי הממסד של ישראל, שוחרר בחודש יולי מהכלא לאחר יותר מעשור במאסר. בין התעלולים שביצע אברהם במהלך השנים, ואשר בעקבותיהם נשלח למאסר, זכור במיוחד מעשה קונדס שביצע בזמן אחת מישיבות ממשלת נתניהו הראשונה, כאשר הזמין משלוח של 40 מגשי פיצה לישיבת הממשלה, תוך שימוש בכרטיס האשראי של מנכ"ל משרד ראש הממשלה. במקרה אחר, חדר לחשבונות בנק של שופטים ושוטרים שטיפלו בתיקים הפליליים שלו, והוציא סכומי כסף מהחשבונות באמצעות התחזות בטלפון. גם במהלך תקופת מאסרו הממושכת המשיך אברהם להונות ולהביך גורמי ממסד באמצעות טלפון ציבורי באגף בית הסוהר בו נכלא. באחד המקרים דרשה שופטת משירות בתי הסוהר למנוע מאברהם גישה לטלפון, אבל כשחזרה הביתה מצאה עשרות משלוחי זרי פרחים ששלח אליה – כמובן על חשבון כרטיס אשראי שלה.

השרוף 2: "ידיעות אחרונות" שוב הופל בפח על ידי מתחזה. העיתון "ידיעות אחרונות" פרסם בחודש יולי במוסף "7 ימים" כתבה גדולה וראיון על הסטנדאפיסטית הבדואית הראשונה בישראל. היתה רק בעיה אחת: הסטנדאפיסטית היתה למעשה יהודייה תושבת רמת גן בשם גילה צימרמן.

למכירה: קופסת פלסטיק חסרת תועלת. בחודש אוגוסט החל לצוץ בחנויות רשת בסט ביי בעיר לוס אנג'לס מוצר חדש בשם "קופסת פלסטיק חסרת תועלת", שנמכר במחיר של 99.99 דולרים. לקופסאות השחורות הוצמדה תגית בעיצוב זהה לזה של שאר מוצרי בסט ביי אשר כללה ברקוד ומספר סידורי של המוצר. בדיקה מדוקדקת יותר העלתה כי על התגית נכתב: "עוד גאדג'ט שאינך זקוק לו. ברגע שתגיע הביתה הוא יפסיק לפעול. דגם חדש עתיד לצאת בעוד ארבעה שבועות". בכתב האחריות של המוצר נכתב באותיות קטנות: "אין שום אחריות על חתיכת הזבל הזו. אם אתה טיפש מספיק כדי לקנות אותה – מגיע לך". מאחורי מעשה הקונדס עמד אמן הרחוב פלסטיק ג'יזס אשר סיפר כי המניע לתעלול היה רצונו למחות על הצרכנות המופרזת בארה"ב.

בחור או בחורה? אנדרוגינוס שובב בארה"ב החליט באוגוסט לבצע מעשה קונדס בשירות וידיאו צ'אט מקוון. בשל תווי פניו הנשיים, משתתפי הצ'אט גרסו לא פעם בטעות שהוא אשה, ולכן החליט להקליט את תגובות המצ'וטטים עמו. התוצאה לפניך.

הליצן של נורתהמפטון. בחודש ספטמבר, אימה אחזה בתושבי נורתהמפטון בבריטניה לאחר שליצן מוזר – שכמו הגיע היישר מספרו של סטיבן קינג – החל לצוץ במקומות שונים בעיר, ונעמד ללא כל סיבה נראית לעין מול בתי תושבים. הוא לא דיבר עם אף אחד, לא ביצע להטוטים, והחזיק בלונים – אך לא נתן אותם לאיש. המסתורין סביב הליצן גבר בעקבות חשיפת סרטון מוקומנטרי שהועלה לאינטרנט כמה חודשים קודם לכן, שהציג כביכול את סיפורו. אולם בסופו של דבר, בחודש אוקטובר, נחשפה זהותו האמיתית של הליצן המאיים.

תנצחו עלינו. בחודש ספטמבר, קולקטיב תעלולי הרחוב הניו יורקי Improv Everywhere הציב תזמורת במרכז ניו יורק עם דוכן מנצחים ריק מול הנגנים שלצדו שלט שעליו נכתב "תנצחו עלינו". התוצאה לפניך.

בנקסי: הזיוף עולה על המקור. באחד מימי אוקטובר, הוקם בסנטרל פארק בניו יורק דוכן רחוב קטן בו נמכרו יצירות של אמן הרחוב המסתורי בנקסי – הנמכרות בדרך כלל במאות אלפי דולרים – תמורת 60 דולר בלבד. הדוכן לא עורר עניין מיוחד, ובמהלך היום נמכרו רק שבע יצירות. למחרת, כשפורסם הסיפור בתקשורת, ניו יורקים רבים תפסו את ראשם על ההזדמנות שהחמיצו. כעבור שבוע, שני אמנים יצירתיים החליטו להקים באותו מקום דוכן, עם ציורים מזויפים של בנקסי, שגם הם נמכרו במחיר של 60 דולר ליצירה. שלט בולט שהוצב בדוכן הצהיר כי מדובר ביצירות מזויפות, אולם בתוך שעה מפתיחת הדוכן, נמכרו כל היצירות.

הצנזורה סגרה את "הכל שקרים". בשלהי חודש אוקטובר, לקראת עלייתו לאוויר של אתר הכל שקרים החדש, הופיע למשך יומיים במקום עמודי האתר צו פיקטיבי מטעם הצנזור הראשי לתוכן דיגיטלי ואינטרנט, בו נאמר כי הפעלת האתר הושבתה בשל הפרת צנזורה הקשורה לפרשת ריגול במשרד ראש הממשלה. הצו עורר סערה זוטא בקרב גולשים שגרסו כי מדובר בצו אמיתי, למרות מספר רמזים לכך שהוא פיקטיבי. בין הרמזים: לוגו מעוות של משרד הבטחון בצורה שמזכירה אצבע משולשת שמתחתיו הכיתוב "המשרד לסודות פומביים"; התבססות הצו על תקנה לאיסור תוכן דיגיטלי משנת 1945; ושמו הפיקטיבי של הצנזור הראשי מיכה קלשר, שהוא שיכול אותיות של הכל שקרים.

טרגדיה בשידור חי. בחודש נובמבר הוענק לקומיקאי סשה ברון כהן פרס צ'רלי צ'פלין על הצטיינות בקומדיה בטקס השנתי של פרסי בריטניה. לצורך הענקת הפרס הועלתה לבמה בכיסא גלגלים גרייס קולינגטון, שחקנית בת 87 ששיחקה לצד צ'רלי צ'פלין בסרט "אורות הכרך" כשהיתה בת חמש, אשר העניקה לכהן את אחד ממקלות ההליכה המפורסמים של צ'פלין. כהן מצדו, לא נותר חייב וביצע חיקוי של צ'פלין שנגמר באסון – מעידה והעפה של השחקנית הקשישה מהבמה אל מותה. נדרשו לקהל ההמום כמה שניות כדי להבין שמדובר בכפילה מקצועית שנשכרה עבור המתיחה, וכי למעשה כלל לא קיימת שחקנית בשם גרייס קולינגטון שהשתתפה בסרטו המדובר של צ'פלין.

נחש בלע אדם? בשלהי חודש נובמבר דיווחו אמצעי תקשורת רבים בעולם, בהם העיתון "פראבדה" ברוסיה והעיתון "ישראל היום", על נחש פיתון שבלע אדם שיכור בהודו. לדיווחים נלווה צילום בו נחש פיתון מדושן מאוד. אולם בפועל מדובר היה במתיחה, שכן הצילום המדובר מסתובב באינטרנט כבר לפחות שנתיים, וכבר הוצג בעבר לא רק כפיתון שבלע שיכור בהודו, אלא גם ככזה שבלע אנשים בדרום אפריקה, סין אינדונזיה ומלזיה.

המתרגם המתחזה. בחודש דצמבר, בטקס האשכבה של נלסון מנדלה, תורגמו נאומיהם של מנהיגי העולם לשפת הסימנים על ידי מתורגמן שעמד לצד הנואמים. אלא שבתום הטקס התברר כי המתורגמן היה מתחזה, וכי במקום לתרגם לשפת הסימנים עשה קרקס של מחוות חסרות משמעות.

10 ההמצאות הגדולות של 2013

 1  חולצת חגורת בטיחות

נהגים בסין שונאים לחגור חגורות בטיחות בזמן הנסיעה, ועל כן נולדה השנה במדינה המאוכלסת בעולם המצאת "טי שירט חגורת בטיחות" – חולצה שעליה ציור עם דוגמת חגורת בטיחות שיוצרת את הרושם כאילו הנהג חגור.

 2  "שערות סבתא" ממסטלות

חברה בארה"ב, המייצרת מוצרי מאכל מבוססי קנאביס רפואי, הוציאה השנה מוצר חדש: צמר גפן מתוק ממריחואנה.

 3  גופיה נגד הטרדות מיניות

המעצבת סיו מינג צ'נג מסינגפור פיתחה השנה מענה הולם לגברים שמנצלים את הצפיפות בתחבורה ציבורית כדי להיצמד לנוסעות: "וֶסְט מסמרים" להגנה על המרחב האישי.

 4  מחדד דילדואים

המעצב פרנצ'סקו מורקיני פיתח השנה מחדד המאפשר ליצור דילדואים מכמעט כל הבא ליד, החל מירקות וחתיכות עץ וכלה בקרטיבים, נרות ונקניקים (רצוי טבעונים).

 5  מזוודת גרפיטי חשאית

האמן בוב פרטינגטון יצר השנה מזוודת גרפיטי שבתוכה מוסתרים סטנסיל ומיכל ספריי צבע שמופעל באופן אוטומטי, אשר מאפשרת ליצור ציורי סטנסיל ברחוב מבלי שאיש ישים לב.

 6  וירוס פיקטיבי למחשב בעבודה

רוצה לחתוך מוקדם מהעבודה ואין לך תירוץ? אתר "וירוס שעה שמחה" ייתן לך את התירוץ המושלם. האתר, שאותו השיקה השנה חברת פרסום בארה"ב, מאפשר לך ליצור מצג שווא כאילו המחשב שלך סובל מתקלה חמורה שאינה מאפשרת לך להמשיך לעבוד עליו. כל מה שצריך לעשות זה לבחור אחת משלוש תצוגות תקלה פיקטיביות שיופיעו על מסך המחשב שלך: מסך כחול המופיע כאשר ישנה שגיאה קריטית בליבת מערכת ההפעלה, תצוגה של מסך מחשב מקולקל, או הודעה פיקטיבית לפיה צריך להפעיל מחדש את המחשב. לאחר בחירת תצוגת התקלה הרצויה, יש לפלוט אנחת תסכול, ולעזוב במהירות את מקום העבודה.

 7  כאפיה ציונית בצבעי דגל ישראל

איש השיווק היהודי אמריקאי ארז סאפאר פרץ השנה לתודעת הציבור הישראלי עם המצאתו "כאפיות ציוניות" – כאפיות המעוטרות בהדפסי מגן דוד וכיתוב בעברית של "עם ישראל חי". הכאפיות מוצעות בין השאר בצבעי מדי ב' של צה"ל (ירוק-זית וצהוב) וצבעי כחול לבן של דגל ישראל.

 8  קאמה סוטרה לזוגות נשואים

השנה הגיע למדפי החנויות הספר "קאמה סוטרה לזוגות נשואים: מדריך הסקס הכי פחות ארוטי בעולם", ספר המשך לכתב עתיק היומין קאמה סוטרה. הספר, פרויקט משותף של המאייר פרלי כץ והסופר סיימון ריץ', הוא מדריך משעשע (או לחילופין מדכא – תלוי במצבך המשפחתי) בליווי תמונות של התנוחות ה(בלתי) מיניות של חיי נישואים.

 9  שטיח עם סימון חניית נכים

כל מי שבבעלותו מכונית יודע כמה קשה למצוא מקום חניה בתל אביב ובמרכזי ערים אחרות. עבור אנשים אלו נועדה המצאת הפלא "שטיח חניית נכים". כל מה שצריך לעשות לפני שיוצאים מהחניה זה לפרוס שטיח עם סימון חניית נכים, ולקפל אותו כשחוזרים לחנות. צלם הסרטון הבא הצליח ללכוד בעדשתו את אחת ההמצאות הגאוניות ביותר של השנה.

 10  סיר לילה עם אייפד

ההמצאה הבאה אמנם זכתה בתואר "הצעצוע הדכאני ביותר לילדים" לשנת 2013, אך אין ספק שהיא יכולה להיות שימושית עבור הורים מותשים. iPotty הוא ישבנון (סיר לילה) לפעוטות הכולל מתקן מיוחד בו ניתן להציב אייפד, ובכך לאפשר לילד הרך להמשיך להתעסק במחשב גם בזמן שהוא עושה פיפי וקקי. "החיסרון היחיד שלו הוא שאינו מצויד בחיישן וחיבור wifi כדי להודיע להורים מתי הילד מסיים לחרבן", נכתב באחת הביקורות על המוצר באתר אמזון.

אמנות רחוב! 2013

אוסף צילומי אמנות רחוב מרחבי העולם בשנה החולפת. לפרטים על היצירות והיוצרים ניתן לעמוד עם סמן העכבר על הצילום, ולצפייה ביצירות נוספות של אותו אמן יש ללחוץ על הכיתוב.

רונלד מקדונלד ומצחצח הנעליים. בנקסי בניו יורק

בנקסי נגד אכזריות תעשיית המזון מהחי / ניו יורק

"עיר אפורה" – סרט תיעודי על המאבק בין אמני הגרפיטי בסאו פאולו בברזיל לבין העיריה

ציור קיר של אמן הרחוב הבריטי ABOVE שניתן לראות במלואו רק בשעות הלילה

חדשות טובות: הסיפורים המשמחים של 2013

כמו בשנה שעברה, גם השנה ליקטנו סיפורים משמחים ומעוררי השראה מרחבי העולם בשנה החולפת.

הכבאי הטבעוני. הכירו את קורי קלאניק, איש מכבי אש ממדינת קליפורניה בארה"ב הידוע בפי עמיתיו לעבודה בתור "הכבאי הטבעוני". בתחילת השנה הוזעק צוות הכבאים של קלאניק לחקור שריפה שפרצה בבית בעיר פרזנו, ובעודו מסתובב בבית השרוף היא מצא גור חתולים קטנטן ומחוסר הכרה על הרצפה. קלאניק לא היסס לרגע, חילץ את הגור מהבית וביצע בו החייאה בעזרת מיכל חמצן. כל האירוע תועד על יד מצלמת קסדה שחבש קלאניק. גור החתולים התאושש וזכה לשם ההולם "לאקי" (בר מזל).

פרץ קוד משחק וידיאו – והפך אותו לפמיניסטי. כאשר מייק מיקה ראה את האכזבה על פניה של בתו בת השלוש כאשר הבינה כי לא ניתן לשחק את דמותה של הנסיכה במשחק הוידיאו הוותיק "דונקי קונג", הוא החליט לעשות מעשה. מיקה, מפתח תוכנה מקליפורניה, פרץ את הקוד של המשחק ויצר גירסה ייחודית משלו. בניגוד למשחק המקורי – שבו גורילה אימתנית חוטפת את הנסיכה פאולן, וגיבור המשחק מריו צריך להציל אותה – בגירסה החדשה שיצר מיקה עבור בתו, הנסיכה היא שזו שצריכה להציל את מריו מידי הגורילה. מיקה גם העלה לאינטרנט את טלאי התוכנה כדי לאפשר גם לאחרים להפוך את היוצרות המגדריות במשחק.

אחרית הימים. חיילים מגדוד "רותם" של חטיבת גבעתי המשרתים בחברון החליטו על דעת עצמם במהלך סיור בשכונת ג'עברי בעיר, להצטרף לרוקדים בחתונה פלסטינית שנערכה באותה עת – בניגוד לפקודות צה"ל ולמשימה שהוגדרה להם.

עגל 269 ניצל ברגע האחרון. עגל מספר 269, שממספרו שואבת את שמה תנועת זכויות בעלי החיים Free 269, חולץ מהרפת בה הוחזק על ידי פעילי התנועה, זמן קצר לפני שהיה אמור להישלח לשחיטה. בהודעה שפירסמה התנועה נאמר כי העגל הועבר למקום בטוח וכי הוא מתאושש מהטראומות שעבר בחייו בשבי.

כי מי מאיתנו מושלם? לו בובות התצוגה המוצבות בחלונות ראווה של חנויות היו משקפות בצורה כלשהי את מבנה הגוף האמיתי שלנו, אז לכולנו היה גוף נטול קימורים וחסר קורקבן. ארגון בעלי מוגבלויות בשווייץ החליט לקרוא תגר על אחידות צורת הגוף האופיינית לעולם האופנה, ובד בבד גם להגביר את מודעות הציבור לאנשים בעלי מוגבלויות. אנשי הארגון עיצבו בובות תצוגה על פי צורת גופם של חמישה בעלי מוגבלויות כמו עקמת חמורה, עיוותים בעמוד השדרה, רגליים קטועות, פָּרֶכֶת‏ וגפיים קצרות. בהמשך, לכבוד יום הנכה הבינלאומי, הוצבו הבובות בחלונות ראווה של חנות בגדים יוקרתית במרכז ציריך.

כבאים סירבו לסייע בפינוי גימלאית מביתה. כבאים בעיר א קורוניה בספרד התבקשו על ידי המשטרה לסייע לפרוץ לביתה של אשה בת 85 שפספסה תשלום אחד על דירתה לבנק, לאחר שמאות מפגינים חסמו את הכניסה לבניין. אלא שהכבאים סירבו לסייע בפריצה לבניין, ואף הצטרפו למפגינים. "תפקידנו הוא לשרת את הציבור ולסייע במקרי חירום, ולא להיות מריונטות של הבנקים או של משרתיהם בממשלה", אמרו הכבאים.

"אנחנו מצילים אנשים, לא את הבנקים"

"אנחנו מצילים אנשים, לא את הבנקים"

ידעתי שאתה גיי מאז שהיית בן שש, ואהבתי אותך מאז שנולדת. אב בארה"ב ששמע במקרה את בנו הנער מספר לחבר בטלפון על קשייו לחשוף בפני הוריו את העדפתו המינית, החליט לכתוב לבנו מכתב.

נייט, שמעתי במקרה את השיחה שלך עם מייק אתמול בלילה, בנוגע לתכנון שלך לצאת מהארון בפניי. הדבר היחיד שאני צריך שתתכנן זה להביא הביתה לחם ומיץ תפוזים אחרי בית ספר. אנחנו מחוץ לארון, כמו שאתה עכשיו. ידעתי שאתה גיי מאז שהיית בן שש, ואהבתי אותך מאז שנולדת. באהבה, אבא.
נ.ב. אמא ואני חושבים שאתה ומייק זוג חמוד.

שוטרים לצד מפגינים למען צדק חברתי. גל המחאה למען צדק חברתי ששטף את ברזיל בקיץ האחרון הוליד רגע קסום בעיר סאו פאולו כאשר שוטרים התיישבו לצד המפגינים כאות הזדהות עם המחאה.

אנשים טובים באמצע הדרך. מצלמות רכב הן תופעה נפוצה ברוסיה, שכן נהגים רבים מתקינים מצלמות קטנות מעל לוח השעונים של המכונית בשל חוסר האמון של אזרחים כלפי רשויות החוק וכאמצעי להילחם בשקרים של המשטרה בבתי המשפט. אך אותן מצלמות גם מתעדות אירועים חיוביים רבים. סרטון שהועלה לרשת השנה מציג אוסף של מחוות אנושיות וביטויי אדיבות וטוב לב שתועדו על ידי מצלמות רכב ברוסיה.

וכיתתו פגזיהם לעציצים. מלחמת האזרחים בסוריה גבתה את חייהם של יותר מ-100 אלף בני אדם וגרמה למיליונים לברוח ממולדתם, אבל החיים במדינה שסועת הקרבות נמשכים. ובין הזוועות והחורבות, אנשים עושים מה שהם יכולים כדי להסתדר, ומוצאים שימושים חדשים לכלי המשחית שסביבם.

ילדה סורית משקה פרחים בקסדה ופצצת מרגמה שהומרו לעציצים

ילדה סורית משקה פרחים בקסדה ופצצת מרגמה שהומרו לעציצים

למה הרגו את התמנון? לואיס אנטוניו הוא ילד ברזילאי בן שלוש שאמו הגישה לו לארוחת ערב ניוקי ממולא בבשר תמנון. לואיס, צמחוני שאינו יודע שהוא כזה, הסביר לאמו בצורה פשוטה ונוגעת ללב מדוע אינו רוצה לאכול תמנון, והביא אותה לכדי דמעות.

אימאמים מוסלמים באושוויץ. מנהיגי דת מוסלמים מרחבי תבל, בהם נציגים מאיראן, ערב הסעודית, טורקיה ופלסטין, ביקרו במחנות ריכוז והשמדה בגרמניה ופולין, וערכו תפילות מיוחדות לזכר הנספים בכבשן במחנה דכאו ומול "קיר המוות" באושוויץ. במפגש עם ניצולי שואה בבית כנסת בעיר ורשה, אף פרצו חלק מהאימאמים בבכי. "כשראיתי מה עשו לאנשים כאן, התקשיתי לעצור את הדמעות בעיניי, כי זה קשה לראות כיצד כל כך הרבה אנשים נהרגו ללא כל סיבה", אמר האימאם הפלסטיני ברקאת חסן מרמאללה בעת הביקור באושוויץ. "אני מפלסטין, ועמי סובל כבר 65 שנה, אז ברור שאני מבין ומזדהה עם כאבם של מי שסבלו", הוסיף.

סולידריות! אחווה חסרת פשרות בין מפגינים נגד הפרטת הגז הטבעי מול ביתו של איש העסקים יצחק תשובה אילצה את המשטרה לשחרר מפגין שנעצר ללא הצדקה.

לחיות פשוט. הכירו את יואב אלקיים. הוא מתגורר בבית נוודים מסורתי, מנגן מוסיקה, מגלף בעץ, מגדל ירקות בגינה ומנסה ככל האפשר לנהל אורח חיים פשוט, טבעי וזול. "רציתי לשמר את העובדה שאני לא עובד בעבודה מעבר להתעסקות במוסיקה, שאני נמצא הרבה בטבע, ונהנה מהרבה זמן פנוי כדי להתעסק בדברים שמעניינים אותי".

כשאתה מאמץ כלב מעורב – אתה מאמץ גזע ייחודי. ארגון להצלת כלבים עזובים (ובדרך כלל לא גזעיים) בקוסטה ריקה מצא פתרון מבריק לבעיה שמרבית מאמצי הכלבים רוצים לאמץ רק כלבים גזעיים. אנשי הארגון ערכו בדיקות גנטיות לכלבים בבתי מחסה, ועל סמך התוצאות הגדירו אלפי גזעי כלבים חדשים על פי תערובות הגזעים של הכלבים. תחת הסיסמה "כשאתה מאמץ מעורב – אתה מאמץ גזע ייחודי", באו לעולם גזעים חדשים כמו "דוברנאוצר גרמני גדול-זנב" או "אלסקן קולי פלאפי-טרייר", והקמפיין המוצלח הקפיץ את מספר הכלבים שאומצו ב-1,400%.

אצבע משולשת לשוטר – לא עילה למעצר. בית משפט בארה"ב פסק כי הפניית אצבע משולשת לעבר שוטר אינה מהווה עילה למעצר של מבצע התנועה המגונה. "תנועת היד העתיקה לשם הבעת זלזול אינה מהווה בסיס לחשד סביר לביצוע עבירה ואיננו מעיד על פעילות פלילית עתידית", נכתב בפסק הדין. בה בעת, בישראל, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, דחה ערעור של המשטרה על שחרורו ממעצר של אדם שריסס כתובות גרפיטי, וקבע כי ריסוס גרפיטי אינו עילה למעצר.

אתר שיתוף מזון כובש את הרשת. אתר אינטרנט חדש בגרמניה מאפשר לגולשים לחלוק מזון שנזרק אף שהוא עדיין במצב טוב. אתר האינטרנט מכוון את המשתמשים למקום בו נמצאים "סלי מזון" לשיתוף ומפרט את תכולתם. הגולשים יכולים לבקר באתר או להשתמש באפליקציה כדי לאתר את כתובתם של ה"סלים" הקרובים אליהם. עבור מי שאין לו גישה לאינטרנט, יש גם נקודות חלוקה שבהן אפשר לאסוף מזון.

סיפורו של מכוון פסנתרים נודד. הכירו את ריצ'רד – מכוון פסנתרים נודד שהחלטתו לחיות ברחוב מבחירה, הולידה את התקופה הכי מאושרת בחייו. הסרט "ריצ'רד" מתאר את קורותיו.

מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2013

כמו בשנים 2010, 2011 ו-2012 גם השנה אנו מתכבדים להציג סיכום לא מחייב של מחאה יצירתית בישראל (ועל ישראל) בשנה החולפת.

איש לא ראוי לקולך. הבחירות לכנסת שהתקיימו בינואר 2013 סיפקו שלל הזדמנויות למחאה יצירתית, החל מהקמפיין המתוקשר "איש לא ראוי לקולך", דרך קרב האיתנים בין מפלגת דנד"ש למפלגת פי אלף עוצמה לישראל, וכלה ביוזמת בעלי זכות הצבעה שמאלנים להעמיד את קולם בבחירות לרשות פלסטינים נטולי זכות הצבעה.

זכור במיוחד גם המֵם שהולידה החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את קמפיין הבחירות "בלי חובות אין זכויות" של מפלגת עוצמה לישראל. עד שסוף סוף היה קמפיין בחירות של מפלגה יהודית שהשתמש במילים בערבית – פסלו אותו.

Otzma-leyisrael-parody3-small

הגלידה של נתניהו וחוק הדיור הציבורי. שבועות ספורים אחרי הבחירות החלה הכנסת בחקיקה שנועדה לחסל סופית את הדיור הציבורי, ובמקביל נחשפו הוצאותיו השערורייתיות של מעון ראש הממשלה, שכלל בין השאר תקציב של 10,000 שקל לגלידה.

השפן הקטן. סרבן הגיוס נתן בלנק שהה בכלא צבאי כמחצית השנה לאחר שהתעקש להגדיר את עצמו כסרבן מצפוני וסירב לחמוק משירות על ידי הורדת פרופיל או ביקור אצל הקב"ן. בפברואר 2013, באחת ממשמרות התמיכה בו שנערכו על ההר מול כלא 6, שר לכבודו הטייס הסרבן יונתן שפירא.

קריקטורה קטלנית. באמצע חודש פברואר נעצר הקריקטוריסט הפלסטיני מוחמד סבאענה באשמת פגיעה בבטחון המדינה. כעבור חודשיים הוא נידון לחמישה חודשי מאסר, אולם קשה להשתחרר מהתחושה כי האיום האמיתי היה מכחולו המושחז של סבאענה.

Mohammad-Sabaaneh-cartoon

הארלם שייק: גירסת פלסטין. חודש פברואר גם הביא עמו את גירסת המחאה הפלסטינית לשיגעון הארלם שייק ששטף את האינטרנט באותם ימים.

מחאה פמיניסטית נגד שמות הרחובות. בתחילת חודש מרץ, לציון יום האשה הבינלאומי, החליטו פעילות פמיניסטיות להחליף את השמות הקיימים של מספר רחובות בתל אביב בשמות של נשים ידועות בהיסטוריה הישראלית והיהודית. כך למשל, רחוב מרמורק הפך לרחוב יונה וולך, שמו של רחוב לינקולן הומר לרחוב עפרה חזה, ורחוב בוגרשוב הוחלף לרחוב דליה רביקוביץ'.

קירות בית המטבחיים הפכו לשקופים. החל מחודש מרץ הונחו ראשים כרותים של פרות, כבשים ועזים שחוטות במזרקות בערים ברחבי הארץ, בהן תל אביב, חולון ובאר שבע. הפעולות, שעליהן לקחה אחריות תנועת זכויות בעלי החיים Free 269, נעשו במחאה על שחיטת בעלי חיים בבתי מטבחיים, ונמשכו גם לאחר שהמשטרה עצרה עשרה פעילי זכויות בעלי חיים המזוהים עם התנועה, בחשד כי הניחו את הראשים הכרותים. בהמשך השנה, ביצעו פעילי התנועה סדרה של פעולות מחאה נוספות, בהן מיצג רחוב נגד צריכת חלב במסגרתו אם טרייה נחלבה בכוח בפומבי, פעולת מחאה של התזת דם סינתטי על חלון תצוגת בשר של קצביה בסופרמרקט, ופריצה אל לול במרכז הארץ במהלכה שוחררו למעלה ממאה תרנגולות.

269-heads-tlv

הו לאומי. במחאה על החלטת בנק לאומי למחוק את חובותיו של הטייקון נוחי דנקנר, יצרו בחודש אפריל מיכל ואסף קליין שפיר, שיר מחאה נגד בנקים שמוחקים חובות לטייקונים.

כיסוח פרסומות. בשלהי חודש אפריל "שופצו" שלטי חוצות של שוקו תנובה ברחבי גוש דן במטרה לחשוף את הסבל הנגרם לבעלי חיים בתעשיית מוצרי החלב. בהמשך השנה בוצעו פעולות דומות גם נגד שלטי חוצות של שוקולד עלית.

כהניסט בשירות השמאל. חשיפת מדיניות ההפרדה בין יהודים לערבים בפארק השעשועים "סופרלנד" בחודש מאי, גררה שלל גינויים ובדיחות סאטיריות של שמאלנים ויפי נפש, אולם הסאטירה המוצלחת ביותר נוצרה דווקא על ידי כהניסט – גם אם לא בכוונה. פעיל תנועת כ"ך, בנצי גופשטיין, שהיה מבסוט ממדיניות סופרלנד, העלה בעמוד פייסבוק שלו תמונה בה הלביש את הדמות של פארק השעשועים בחולצת כ"ך על רקע מגן דוד בוער. עד מהרה הוא הבין שהתמונה נתפסת כאמירה נגד סופרלנד, והוריד אותה מהעמוד שלו, אבל זה כבר היה מאוחר מדי.

פשקווילים אנרכיסטים במאה שערים. באמצע חודש מאי הופתעו תושבי מאה שערים בירושלים לגלות כי פעילים אנרכיסטים הגיעו לשכונתם כדי לתלות פשקווילים (כרזות קיר) התומכים במאבקם נגד הניסיונות לגייס אותם לצה"ל.

קונדום יצוק. הסרט "קונדום יצוק", של התאומים הקולנוענים העזתיים אחמד אבו נאסר ("טרזן") ומוחמד אבו נאסר ("ערבי"), הפך בחודש מאי לסרט הקצר הפלסטיני הראשון שהשתתף בפסטיבל קאן. הסרט, אשר שואב את שמו ממבצע צה"ל "עופרת יצוקה" משנת 2009, מביא את סיפורו של זוג נשוי שמנסה למצוא זמן לקצת אינטימיות כאשר ברקע רעמי הפצצות צה"ל ברצועה וצרחות תינוקם הבוכה.

זכות השיבה – גירסת הוידאו. אמן המדיה בלייק שאו צילם דיוקנאות של פליטים פלסטינים ממחנות הפליטים בלטה ליד שכם, ומחנות ג'לזון ואל עמרי בקרבת רמאללה, ואז החזיר אותם באופן סמלי למקומות מהם גורשו, באמצעות ציורי וידאו שהקרין בחודש מאי על שער ציון בירושלים, נמל יפו ומוזיאון האצ"ל בתל אביב.

ציון 100. בודקי בחינות בגרות מטעם משרד החינוך העידו בחודש מאי כי הם מעלימים עין ממקרים של חשד כי תלמידים העתיקו במבחנים, עקב השכר הנמוך שהם מקבלים עבור עבודתם.

להקיא נגד גזענות. עוד בחודש מאי, הרקדן והכוריאוגרף אשר לב החליט לערוך מחאה מקורית מול בניין עיריית נצרת עילית, בעקבות התבטאויותיו הגזעניות של ראש העיר שמעון גפסו נגד ערבים.

שתי דקות של אמת. אחד הזוכים בפסטיבל קולנוע דרום שנערך בתחילת חודש יוני, היה סרטו הקצר של עומר חן, "2 דקות של אמת", המביא את סיפורו של פועל כפיים במפעלי ים המלח, אשר נשאב לשתי דקות בהן אומרים את האמת ורק את האמת.

HOT מציגה: חודש זכויות עובדים. סכסוך עבודה שהוכרז על ידי עובדי חברת הוט בשל העברת עובדים למיקור חוץ וסירוב ההנהלה לנהל משא ומתן עם ועד העובדים היציג, זכה לתפנית משעשעת בחודש יוני עם פרסומם של סדרת סרטוני "פרומו" מפוברקים, שהכריזו כי הוט מתכוונת להקדיש חודש לסרטי זכויות עובדים.

כרטיסי ביקור לשירותי ליווי: הגירסה האמיתית. בשלהי חודש יוני פוזרו ברחבי תל אביב כרטיסי ביקור של שירותי ליווי (שירותי מין בתשלום). אך להבדיל מכרטיסים דומים המפוזרים מדי יום ברחובות, כרטיסי הביקור שפוזרו היו כרטיסים כנים, אשר משקפים את מציאות חייהן האמיתית של עובדות תעשיית המין.

מחאת הבובות. התיאטרון הפלסטיני הלאומי אל חכוואתי במזרח ירושלים, מקיים מדי שנה זה 20 שנה, פסטיבל תיאטרון בובות בינלאומי המיועד לילדים. אלא שלקראת סוף חודש יוני הורה השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, על סגירה זמנית של התיאטרון כדי למנוע את קיום הפסטיבל, בשל החשש כי קיומו יהווה סיכון בטחוני. בתגובה להחלטת השר, נפתח עמוד פייסבוק שבו העלו אמני תיאטרון בובות מהארץ והעולם צילומים של עצמם ושל בובות לצד הכיתוב "אנחנו סיכון בטחוני?".

להמיט חרפה על שוטר שהטריד מינית מפגינות. סהר בצ'י, שוטר יס"מ ממחוז תל אביב שהטריד מינית שתי מפגינות שהשתתפו בהפגנה מול ביתו של שר האוצר יאיר לפיד בסוף יוני, גילה כעבור מספר ימים כי שכונת מגוריו בקריית עקרון כוסתה בכרזות עם צילום שלו שבהן מוזהרים התושבים מפני האלימות המינית של השכן שלהם.

שיר השוק. בחודש יולי חזרו מיכל ואסף קליין שיפר בשיר מחאה נוסף על כך שישראל מחלקת את משאבי הטבע שלה בזול לטייקונים.

לזרוק נעליים על יאיר לפיד. האמן דרור קרטה הציג בחודש אוגוסט מיצג במוזיאון "ינקו דאדא" בעין הוד שהציע למבקרים להשליך נעל על תמונה של שר האוצר יאיר לפיד, במחאה על עליות המחירים. הפרס למי שהצליח לפגוע: כוסית ערק.

יאיר לפיד מניאק. כעבור חודש, בספטמבר, מצא בעל חנות מכולת בעיר פתח תקווה דרך מקורית למחות על הגזירות הכלכליות שהשית על הציבור שר האוצר יאיר לפיד: הוא כתב מה שהוא חושב על השר בשלט האלקטרוני בפתח החנות.

הלכת לזונה – תצולם. כתובות גרפיטי שצוירו בספטמבר סמוך לבתי בושת בתל אביב, פרטו על אחד הפחדים הגדולים ביותר של לקוחות תעשיית המין – הפחד מחשיפה.

נתניהו באו"ם. לקראת נאומו של בנימין נתניהו בעצרת האו"ם באוקטובר, רווחו הערכות כי ראש הממשלה שוב ישתמש באיור כדי להעביר את המסר שלו נגד איראן, לאחר ששנה קודם לכן הציג בנאומו באו"ם רישום פצצה עם פתיל. אומת האינטרנט התגייסה לעניין ויצרה שלל איורים בהם יוכל להשתמש נתניהו.

תשאירי לי פרח. פיית הגראס הגיחה לתודעת ציבור הסטלנים בשלהי נובמבר, לאחר שהחלה לתלות ברחבי הארץ שלטי רחוב שאליהם הוצמדו דגימות פרחי קנאביס להנאת העוברים והשבים. באופן חינני במיוחד, רבים מהשלטים שתלתה פיית הגראס (שהיא למעשה "פיון" בן 27), כללו ציטוטים משירים שבשמם מופיעה המילה פרח, החל מ"פרחים בקנה" של רותי נבון וכלה ב"תשאירי לי פרח" של להקת שוטי הנבואה.

שתילים במכלי גז מדמיע. תושבי הכפר הפלסטיני בילעין, הידועים בשיטות המחאה המקוריות שלהם נגד גדר ההפרדה, מצאו גם השנה דרך יצירתית להביע את מורת רוחם מגזילת אדמותיהם ודיכוי מחאתם על כך. תושבי הכפר החלו להשתמש במכלים הריקים של רימוני גז מדמיע שירו לעברם חיילי צה"ל, בתור עציצים. בהמשך השנה, לקראת חג המולד, שימשו רימוני גז משומשים גם כקישוטי חג בבית לחם.

מחאת שטרות כסף. כמו בשנים קודמות, גם השנה נמשכה אחת משיטות המחאה החביבות ביותר במקומותינו: לכתוב את מה שיש לך לומר על גבי שטרות כסף, והם כבר יפיצו את המסר בשבילך.

קונצרט בשער לשכת הגיוס. בראשית חודש דצמבר, הגיע עומר סעד – דרוזי תושב מג'אר ומוסיקאי מחונן – ללשכת הגיוס בטבריה והצהיר על סירובו לשרת בצבא מטעמי מצפון. הוא נעצר ונשפט ל-20 ימי מאסר בכלא 6. אך בטרם כניסתו ללשכת הגיוס, ניגן סעד בויולה בכניסה ללשכה.

התשובה של עזה ל"שפגאט" של ואן דאם. קומיקאים פלסטינים מעזה הוציאו בתחילת דצמבר סרטון פרודי של הפעלול הנועז שביצע אמן הלחימה המפורסם ז'אן קלוד ואן דאם בפרסומת של חברת וולוו, במסגרתה ביצע "שפגאט" בין שתי משאיות נוסעות. בסרטון העזתי, ביצע מחמוד זווייטר פעלול דומה – גם אם פחות נועז – בין שתי מכוניות, אשר בשל המחסור הדלק ברצועה, הוסעו בדחיפה.

חיפוש דירות בתל אביב – המחזמר. דצמבר הביא עמו גם מחזמר מבית היוצר של דור נחום, שלי צור ומאיה טל, המיועד לכל מי שמאסו מחיפוש הדירות המייגע בכרך הגדול.

צעדת החופש. באמצע דצמבר יצאו מאות מבקשי מקלט אפריקאים מ"הכלא הפתוח" הסמוך לבית כלא סהרונים שבנגב, והחלו לצעוד לכיוון ירושלים. הפליטים, חלקם בלי ביגוד מתאים לחורף ובכפכפים, הגיעו ב-17 בדצמבר לירושלים.

asylum seekers1

מחאה ויצירתיות בעולם: סיכום 2013

סיכום לא מחייב של מיטב פעולות המחאה היצירתיות ברחבי תבל בשנה החולפת.

כורדים בשמלות. מחאה מיוחדת במינה שטפה השנה את העיר מריואן שבמחוז כורדיסטן בצפון איראן, לאחר שבית משפט מקומי אילץ צעיר כורדי לצעוד ברחובות העיר כשהוא לבוש בגדי נשים. בתגובה לעונש וכאות הזדהות עם הצעיר, החלו גברים בעיר להעלות לאינטרנט צילומים של עצמם כשהם עוטים לבוש נשים כורדי מסורתי.

מחאת פגיעה עצמית בעירום (לא לבעלי לב חלש). האמן הרוסי פיוטר פבלסנקי המשיך השנה לנקוט בפגיעה עצמית כאמצעי מחאה נגד מדינת המשטרה הרוסית. ב"יום המשטרה" שצוין ברוסיה בנובמבר, פבלנסקי התפשט כליל בלב הכיכר האדומה במוסקבה, ומיסמר את אשכיו לרצפת הלבנים של הכיכר. חצי שנה קודם לכן, במאי, עטף פבלנסקי את גופו העירום גדר תיל בלב מוסקבה.

האביב הטורקי. גל המחאה ששטף את טורקיה באביב הוליד אין ספור דרכי מחאה יצירתיות, וקצרה היריעה מלהכיל את כולן פה. אז הנה מבחר מצומצם, ואת השאר ניתן לראות כאן.

תושבי איסטנבול מדליקים ומכבים את האורות בבתיהם ומכים בסירים ומחבתות לאות הזדהות עם המפגינים.

וכיתתו חזיותיהן למסכות נגד גז מדמיע

וכיתתו חזיותיהן למסכות נגד גז מדמיע


מפגין מקריא ספר לכוחות הבטחון

מפגין מקריא ספר לכוחות הבטחון


מחאת האדם העומד: לעמוד בדממה

מחאת האדם העומד: לעמוד בדממה

איך את מתלבשת? תלמידת תיכון מהעיר ונקובר בקנדה יצרה צילום שנועד להמחיש את האופן שבו החברה שופטת נשים על פי אורך השמלה שהן לובשות.

לעקור את העין של האח הגדול. "משחק מציאות" גרילה בשם camover (משחק מילים המשלב בין מטבע הלשון Game Over למילה מצלמה), שנולד בתחילת השנה בברלין כמחאה על ריבוי מצלמות האבטחה ברחובות העיר, התפשט במהלך 2013 לערים אחרות בגרמניה ולמדינות נוספות כמו יוון, ארה"ב ופינלנד. כללי המשחק פשוטים: צלמו את עצמכם הורסים מצלמת אבטחה, העלו את הסרטון לאינטרנט, ותקבלו ניקוד לפי מספר המצלמות שהרסתם וכן נקודות בונוס על יצירתיות בביצוע המשימה.

בהמשך השנה, לכבוד יום הולדתו של ה-110 של הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול, מחבר הספר "1984", החליטה קבוצת אמנים הולנדית לקשט מצלמות אבטחה במרכז העיר אוטרכט בכובעי יום הולדת ססגוניים.

פוליטיקאים יחויבו לענוד על בגדיהם את שמות התורמים שלהם. יוזמה מקורית בארה"ב קראה לחייב את חברי הקונגרס להופיע באירועים ציבוריים עם חליפות מיוחדות שעליהן יופיעו כל סמלי התאגידים שמהם קיבלו את התרומות הגדולות ביותר במערכת הבחירות. "מכיוון שמרבית התרומות לפוליטיקאים מגיעות מחברות גדולות ואנשים עשירים, החליפות יסייעו למצביעים לקבל מושג טוב יותר מי באמת עומד מאחורי כל מועמד".

ברק אובמה וג'ון מקיין לובשים חליפות של תורמי קמפיין 2008

ברק אובמה וג'ון מקיין לובשים חליפות של תורמי קמפיין 2008

להשתין על הנשיא. חברות הקבוצה הפמיניסטית האוקראינית פמן משתינות על דמותו הנשיא ויקטור ינוקוביץ'.

הנשיקה של קלימט בין הריסות סוריה. הצייר הסורי הגולה תמאם עזאם יצר סדרת יצירות בעיבוד דיגיטלי בהן שילב יצירות מופת של אמנים כמו אנרי מאטיס, סלבדור דאלי ופרנסיסקו גויה בצילומים של ההרס שנגרם עקב ההתקוממות בסוריה, שמטרתם לחדד את הניגוד בין אהבה לשנאה, ובין יצירתיות להרס.

"הנשיקה" של גוסטב קלימט

"הנשיקה" של גוסטב קלימט

תאצ'ר נקברה; "המכשפה מתה" בפסגת מצעד הפזמונים. בעקבות מותה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, החליטו מתנגדיה הרבים לבצע מחווה אחרונה כלפי מי שהכתירה את נלסון מנדלה בתור טרוריסט, תמכה ברודן צ'ילה אוגוסטו פינושה, ריסקה את ארגוני העובדים בארצה, ואשר מדיניותה הכלכלית ממשיכה לגרום סבל להמוני בני אדם עד ימינו. מיד לאחר מותה, החלו המוני בריטים לרכוש עותקים של השיר "דינג דונג, המכשפה מתה" מהסרט "הקוסם מארץ עוץ", במטרה להביא אותו אל פסגת מצעד הפזמונים בבריטניה לקראת הלווייה של תאצ'ר. ראש הממשלה לשעבר זוהתה עם השיר בין השאר הודות לשילוב קטע ממנו בשיר של להקת הרוק הבריטית הפנר, "היום בו תאצ'ר תמות", וגם משום שרבים ראו בה מכשפה רעה. היוזמה זכתה להצלחה עצומה, והזניקה את השיר "דינג דונג, המכשפה מתה" למקום השני במצעד הפזמונים הבריטי, ולמקום הראשון במצעד בסקוטלנד.

רובין הוד וירטואלי. קבוצת ההאקרים הטורקית רד-האק פרצה למערכת התשלומים של אתר האינטרנט הממשלתי של מחוז איסטנבול, ומחקה את חובותיהם של מרבית מוסדות הציבור במחוז. ההאקרים מחקו בין השאר את חובות החשמל, הטלפון והמים של המוסדות, וגם פירסמו את שם המשתמש והסיסמה של המערכת לשימוש הציבור הרחב.

התשובה להאזנות בארה"ב: כולם ידברו על טרור. בעקבות חשיפת תוכנית הריגול החשאית של ממשלת ארה"ב אחרי שיחות טלפון וגלישה באינטרנט של אזרחי ארה"ב, יזם קומיקאי אמריקאי דרך קלה ופשוטה לשבש את מזימת הריגול הממשלתית שנועדה להילחם בטרור. "הדרך היחידה להיאבק נגד תוכנית הריגול היא להפוך אותה ללא רלוונטית. לכן אנחנו משיקים את מבצע 'כולם מדברים כמו טרוריסטים כל הזמן'. אם כולנו נדבר בגלוי על מזימות לביצוע פעולות טרור בכל שיחות הטלפון שלנו, האזנה לשיחות הללו תהפוך לחסרת טעם. זה פשוט, רק צריך לאמץ הרגל לשלב זאת בשיחות היומיומיות שלנו. כך למשל, במקום לומר 'אני אוהב אותך', אפשר לתאר מתקפת טרור. ככל שמתקפת הטרור גדולה יותר – כך אתם אוהבים יותר את האדם עמו אתם משוחחים".

זורעים ברינה. העיר גטינגן בגרמניה הוצפה הקיץ בצמחי מריחואנה שצצו בכל פינה, לאחר שפעילים למען לגליזציה פיזרו זרעי קנאביס בכל רחבי העיר בכדי לעורר דיון ציבורי בנושא החוקיות של הצמח. רשויות העיר, כצפוי, לא התלהבו מהרעיון.

בובת ברבי: הגירסה האמיתית. איך היתה נראית ברבי – בובת הפלסטיק האנורקטית הנמכרת במיליארדי דולרים ברחבי תבל – לו היתה בעלת מימדי גוף של אשה ממוצעת? האמן האמריקאי ניקולאי לם יצר בובת ברבי המבוססת על המידות של אשה בת 19 ממוצעת בארה"ב.

מה לא עושים כדי לזרוק אבן על שוטר. ילד מצרי שמאוד רוצה ליטול חלק בהתקוממות המפגינים נגד משטרו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, מצא דרך מקורית להשתתף. הוא שחה במעלה נהר הנילוס, הגיח מהמים בקרבת השוטרים, והשליך לעברם מספר אבנים. כאשר השוטרים החלו לרוץ לכיוונו כדי לתפוס אותו, קפץ הילד חזרה למים ונמלט מהמקום בשחייה.

פוטין לובש קומבינזון. גלריה בעיר סנט פטרסבורג ברוסיה הציגה תערוכה של הצייר קונסטנטין אלטונין, אשר כללה ציור של הנשיא ולדימיר פוטין לובש קומבינזון צמוד ומבריש את שערו של ראש הממשלה דמיטרי מדבדב הלובש חזייה ותחתוני נשים. כל ציורי התערוכה, שהוצגו במחאה על חוק חדש האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית" ברוסיה, הוחרמו על ידי המשטרה.

מחאת המדרגות הצבעוניות. בקיץ האחרון הקדיש גימלאי מאיסטנבול בטורקיה ארבעה ימים וכמעט 40 קילוגרם של צבע לצביעת מדרגות בטון אפורות בשכונתו בצבעי הקשת. התושבים התאהבו מיד בגוונים העזים, והמדרגות הצבעוניות הפכו לשיחת היום בשכונה. אלא שבעירייה לא אהבו את היוזמה הפיראטית, ועובדי ניקיון מיהרו לשוב ולצבוע את המדרגות בצבע האפור המקורי. המקרה עורר זעם ציבורי רב, והתגובה לא איחרה לבוא: בכל רחבי המדינה החלו תושבים לצבוע מדרגות שכונתיות בצבעי הקשת. "קחו מברשת ובואו", הפכה לקריאה ששטפה את אתרי המדיה החברתית בטורקיה, וכותרת של עיתון מקומי הכתירה את ההתעוררות הססגונית בתור "המחאה הכי צבעונית".

כי מי מאיתנו מושלם? לו בובות התצוגה המוצבות בחלונות ראווה של חנויות היו משקפות בצורה כלשהי את מבנה הגוף האמיתי שלנו, אז לכולנו היה גוף נטול קימורים וחסר קורקבן. ארגון בעלי מוגבלויות בשווייץ החליט לקרוא תגר על אחידות צורת הגוף האופיינית לעולם האופנה, ובד בבד גם להגביר את מודעות הציבור לאנשים בעלי מוגבלויות. אנשי הארגון עיצבו בובות תצוגה על פי צורת גופם של חמישה בעלי מוגבלויות כמו עקמת חמורה, עיוותים בעמוד השדרה, רגליים קטועות, פָּרֶכֶת‏ וגפיים קצרות. בהמשך, לכבוד יום הנכה הבינלאומי, הוצבו הבובות בחלונות ראווה של חנות בגדים יוקרתית במרכז ציריך.

אם השכונה היא מוזיאון, למה לא לגבות דמי כניסה? האמן הבריטי המסתורי בנקסי הפך השנה את רחובות ניו יורק לגלריה למשך חודש במסגרת הפרויקט "עדיף בחוץ מאשר בפנים", שבמהלכו הותיר מדי יום יצירה חדשה ברחובות העיר. באחד הימים יצר בנקסי באחת משכונות העוני של ניו יורק יצירת גרפיטי בה נראה בונה עומד לרגליו של שלט רחוב שהפיל לאחר שכרת אותו בשיניו. הגרפיטי הפך מיד – כמו רבים מציוריו של בנקסי – למוקד עלייה לרגל של מעריצים וסקרנים. אולם לבאים נכונה הפתעה: תושבי השכונה כיסו את הגרפיטי בקרטונים והחלו לגבות "דמי כניסה" מאנשים שרצו לראות את הציור. "אם מתייחסים לשכונה בתור מוזיאון אמנות, למה שתושבי השכונה לא יגבו דמי כניסה כמו במוזיאון אמנות, במיוחד לאור העובדה שרבים מתושבי ניו יורק מעולם לא ביקרו בשכונה הענייה הזו, והגיעו אליה רק עכשיו כדי לצלם ציור סטנסיל של בונה?", ציין אחד הפרשנים בעקבות המקרה.

האם באמת יש ילדים רעבים באפריקה? מבית היוצר של הקמפיין האפריקאי לאיסוף תנורי חימום למען תושבי נורבגיה הקופאים מקור, הגיע השנה קמפיין חדש שחשף את השימוש המניפולטיבי שנעשה בשחקנים שמוצגים כביכול כרעבים באפריקה בסרטי גיוס תרומות לארגוני צדקה ביבשת השחורה. טוב נו, אין באמת תופעה כזו, אבל הקמפיין ההיתולי ביקש לקרוא תגר על השימוש בסטריאוטיפים לצורך גיוס כספים לאפריקה ובדיווחים חדשותיים על היבשת.

צילום אחד בכל יום בשנה הגרועה בחיי. תשדיר שירות מקרואטיה נגד אלימות במשפחה הציג רצף צילומים של אשה שהצטלמה מדי יום במשך שנה. סימני האלימות על פניה לא היו אמיתיים, אלא איפור, אבל חייבים להודות שהם נראים מאוד משכנעים. על הדף שהאשה מחזיקה בסוף התשדיר כתוב: "עזרו לי, אני לא יודעת אם אוכל לחכות עד מחר".

No Woman No Drive. הפעיל החברתי הסעודי הישאם פאגי הוציא סרטון סאטירי של גרסת אקפלה לשירו של בוב מארלי "No Woman No Cry", תוך שינוי מילות השיר כמחאה על האיסור של נשים לנהוג במכוניות בערב הסעודית, ועל התירוץ המגוחך של השלטונות לכך – נהיגה עלולה לפגוע לנשים בשחלות.

שחיטת הכבשים. האמן הבריטי המסתורי בנקסי יצר מיצג מחאה נגד האכזריות של תעשיית המזון מהחי: משאית להובלת בעלי חיים לשחיטה, עמוסה בבובות בעלי חיים קולניות, שנסעה ברחבי ניו יורק לתדהמת תושבי העיר.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew