עולם חדש מופלא

האם אי-קבלת מוסכמות וחשיבה חופשית הם מחלת נפש? לפי המהדורה המעודכנת של מדריך האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי (DSM) – הנחשב ל"תנ"ך" האבחון הפסיכיאטרי – התשובה היא "כן" מהדהד.

המדריך מאבחן מחלת נפש חדשה בשם "הפרעת אי-ציות התנגדותית" (ODD) המוגדרת בתור "דפוס מתמשך של התנהגות לא צייתנית, עוינת והתנגדותית" שעל תסמיניו נמנים הטלת ספק בסכמות, שליליות, התרסה, וכחנות ונטייה להתרגז.

אתר Off the Grid News דיווח כי במהלך 50 השנים החולפות גדל מספר מחלות הנפש הנכללות במדריך DSM מ-130 ל-357, ובין תכונות האופי ודפוסי ההתנהגות שהפכו בתוך כך למחלות נמנות יהירות, נרקיסיזם, יצירתיות מעל-לממוצע, ציניות והתנהגות לא-חברתית.

בברית המועצות, שימשו אבחנות פסיכיאטריות לדיכוי פוליטי. אנשים שלא אימצו את ערכי המפלגה הקומוניסטית הוגדרו כסובלים מסוג חדש של סכיזופרניה, שגורמת להם לסבול מהזיות לפיהן הקומוניזם אינו צודק.

כמו הקומוניזם בברית המועצות, גם הקפיטליזם בארצות הברית עושה שימוש ברפואה ככל ובפסיכיאטריה בפרט להשתקת ביקורת פוליטית. כאן גם יש מניע כספי של יצרניות התרופות אשר מבקשות להגדיל את הכנסותיהן. מחקר של דיויד הנרי וריי מויניהן מאוניברסיטת ניוקסל באוסטרליה, שפורסם באמצע העשור, הזהיר כי חברות התרופות "ממציאות מחלות" כדי להגדיל את מכירותיהן. החוקרים ציינו כי קמפיינים שתכליתם להגדיר כמחלות תופעות כמו בעיות בתפקוד המיני, תסמונות המעי הרגיז ו"רגל עצבנית" וגיל המעבר והפסקת המחזור אצל נשים, מומנו על ידי יצרניות התרופות.

מחקר אחר של חוקרת הפסיכולוגיה ליסה קוסגרוב מאוניברסיטת מסצ'וסטס שפורסם לפני כחמש שנים העלה כי כל מומחי הפסיכיאטריה שהיו שותפים לניסוח הגדרת התסמינים של הפרעות מצבי רוח והפרעות פסיכוטיות במדריך DSM היו בעלי קשרים כספיים עם חברות שמייצרות תרופות להפרעות אלו. ליותר ממחצית מ-170 מומחים שהשתתפו בכתיבת DSM היו קשרים כספיים עם חברות תרופות.

אולם מעבר לאינטרסים הכספיים שעומדים מאחורי הרחבת מעגל דפוסי ההתנהגות המוגדרים כהפרעות ומחלות, מונחת הנחת יסוד לפיה ניתן להסביר התנהגות אנושית באמצעות מאפיינים פיזיולוגיים, ולכן גם ניתן "לתקן" בעיות התנהגותיות באמצעים כאלה – קרי תרופות או טיפול גנטי.

איציק ספורטא עסק בכך במאמר באתר העוקץ בו התייחסו לשתי כתבות שפורסמו באחרונה בעיתונים בישראל על מחקרים שניסו להסביר התנהגות באמצעות מאפיינים ביולוגים. במחקר אחד, ניסו מדענים למצוא קשר בין ליברליות למבנה גנטי, ובמחקר שני ביקוש החוקרים למצוא קשר בין מבנה גנטי לכישורים ויכולות.

וכך כותב ספורטא:

"עצם הפרויקט נראה לי מגוחך ורדוקציוני להפליא – מהיום חבל ללמוד מדעי הרוח או החברה, כי הגנטיקה תסביר הכל. השלכותיה של גישה זו הן כבר משהו הרבה יותר מטריד ממצאי מחקר כזה או אחר. פעם, האפליה היתה ברורה ועל בסיס מאפיינים שיוכיים שאליהם הצטרפו דעות קדומות. לאחר מכן התחילו למיין על בסיס אישיות, כי פחות חשוב היה מה העובד יודע ויותר חשוב מהם רכיבי האישיות שיאפשרו לו להיות עובד טוב. כעת, מנסים חוקרים לבסס את אותה אבחנה על בסיס גנטי. רדוקציה ממש מפחידה".

רבים מאלה שעוסקים בחשיבה ביקורתית על האופן שבו המערכת שולטת בבני אדם, נוטים להתמקד בנבואה של ג'ורג' אורוול מספרו "1984". עליית כוחה של האבחנה הביולוגית של מרכיבי אישיות, מחייבת להרהר באפשרות כי דווקא נבואה אחרת, קדומה יותר, צריכה לשמש אותנו בבואנו לנתח את המדיקליזציה של הפוליטיקה: ספרו של אלדוס הקסלי "עולם חדש מופלא".

עוד באותו עניין...
עולם חדש מופלא
החולה המדומה
שיחות לילה
ליידי וינטר
סוגים של כאבי ראש
העיקר הבריאות
חוקי זה לא מוסרי
על פי דון סטיט
יוגה ברקזיט
סם מקמילן

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew