מדריך הגירה לאירופה

המדריך המלא להגירה, עבודה ולימודים בחמש מדינות באיחוד האירופי – גרמניה, בריטניה, צרפת, ספרד והולנד.

 גרמניה 

שהייה למטרות עבודה: אם התמזל מזלכם ואתם מצוידים בדרכון אירופי, אתם מוזמנים להישאר בגרמניה כמה שתחפצו – גם למטרות תיירות וגם למטרות עבודה. אם אין בידיכם דרכון, תוכלו לשהות בגרמניה למשך תשעים יום בכל מחצית השנה וגם לעבוד. בתום התקופה ניתן לבקש הארכה. המבקש להוציא ויזת עבודה יצטרך לעבור תהליך ביורוקרטי שכולל הצגת דרכון בתוקף, מילוי טפסים, תמונות ביומטריות, בקשה לויזת עבודה, ביטוח נוסעים רפואי לשלושת חודשי השהייה הראשונים בגרמניה עם כיסוי מינימלי בסך 30,000 יורו, וחוזה העסקה או מכתב של המעביד לעתיד בציון גובה המשכורת ותיאור תפקיד. כל זאת בנוסף לתעודות או אישורים המעידים על הכשרת המבקש לתפקיד.

שהייה למטרות לימודים: גרמניה שואפת לקבל אל גבולותיה מספר גבוה של סטודנטים זרים ולכן מעודדת את הגעתם על ידי קביעת תנאי קבלה נמוכים למדי. האיחוד האירופי מחייב כל מדינה לאפשר לסטודנטים ממדינות אחרות באיחוד ללמוד בתנאים זהים לסטודנטים המקומיים, אך מי שנטול דרכון אירופי יצטרך להגיש בקשה מסודרת ולעבור בין כתלי הביורוקרטיה טרם קבלתו ללימודים. לפני שמתחילים את התהליך כדאי לדעת: גם ויזת עבודה וגם ויזת לימודים ניתן להוציא בגרמניה, ואין צורך לחזור ארצה על מנת לבצע את התהליך. עוד פרטים באתר DAAD, שירות החילופים האקדמיים בגרמניה.

על פי שגרירות גרמניה, אלו הבקשות הנדרשות להגשת ויזת לימודים: דרכון או תעודת מסע חתומים ובתוקף של שלושה חודשים לפחות אחרי סיום תוקפה של הויזה המבוקשת, טפסי בקשה, שתי תמונות עדכניות, ביטוח בריאות לשלושת החודשים הראשונים של השהות בגרמניה עם כיסוי מינימלי של 30.000 יורו, תעודת יושר, תעודת גמר לימודים (בגרמנית או אנגלית) המקנה זכות ללימודים אקדמאים בישראל ובגרמניה (או להשתתפות בקורס קדם לימודים), הוכחה לידיעת השפה הגרמנית או הרשמה לקורס גרמנית אינטנסיבי בגרמניה (לפחות 20 שעות לימוד שבועיות)  והוכחות למקורות מימון הלימודים.

באופן כללי ומבלי להיכנס לדרישות הציונים, כדי להגיש בקשת קבלה לכל מוסד אקדמי יש להצטייד במסמכים ותעודות, גיליון ציונים, תעודת בגרות מלאה או פירוט ציוני התואר הראשון ומבחן TOEFL, המוכיח אנגלית כשפה שנייה. סטודנטים המעוניינים להירשם לתוכניות הנלמדות בגרמנית ולא באנגלית, ידרשו להוכיח רמת שליטה נאותה בשפה. עוד לפני שמגישים בקשה לויזת לימודים, כדאי ליצור קשר עם המוסד הנבחר ולוודא שתנאי הקבלה ישימים. לרוב, ככל שמוסד הלימודים נחשב יוקרתי יותר, כך תנאי הקבלה קפדניים יותר.

החיים הסטודנטיאליים: סטודנטים המגיעים ממדינות שאינן משתייכות לאיחוד האירופי צריכים להוכיח שעומדים לרשותם כ- 8000 יורו בשנה. סכום זה משמש ביטחון לכך שיוכלו לעמוד בעלויות הלימודים. לסטודנטים זרים מותר לעבוד בגרמניה מקסימום שלושה חודשים בשנה במשרה מלאה, או 180 יום בשנה בחצי משרה. על אף ששכר הלימוד נמוך, מוסדות שונים במדינה מעניקים סיוע כלכלי לסטודנטים זרים ומקומיים. מלגות ניתן למצוא באתר DAAD, המהווה ספק מידע העיקרי על תוכניות חילופי סטודנטים ועל תוכניות לימוד מיוחדות לסטודנטים זרים.

 בריטניה 

שהייה למטרת עבודה: בעלי דרכון אירופי יכולים להישאר בבריטניה למטרת תיירות או עבודה לפרק זמן בלתי מוגבל. אלו שאין בידם דרכון אירופי יכולים להישאר באנגליה למטרת תיירות למשך שישה חודשים ואינם רשאים ללמוד או לעבוד בפרק זמן זה. בקשה לאשרת עבודה (Work Permit) בבריטניה צריכה להיעשות על ידי חברה בריטית המבקשת להעסיק את המועמד. תקופת הויזה נקבעת מראש על ידי משרד הפנים הבריטי בהתאם לבקשת המעסיק. רוב האשרות ניתנות לתקופה של שנתיים, אך ניתן להאריכן לתקופה של עד חמש שנים, אחריהן ניתן להגיש בקשה לתושבות קבע. חשוב לדעת שהיתר עבודה הניתן לעובד לצורך עבודה מסוימת בלבד, אינו מהווה אישור כללי לעבודה באנגליה ומוגבל אך ורק למעסיק שהגיש את הבקשה. אם קיבלתם אישור עבודה באמצעות מעסיק מסוים ואתם זוממים להחליף עבודה, תדרשו לקבל היתר עבודה חדש באמצעות המעסיק החדש. סוג נוסף של אשרת עבודה הוא ויזה רב פעמית, והיא מיועדת לעובדים המועסקים באופן קבוע, אך לתקופות קצרות על ידי אותו המעסיק באנגליה ובצפון אירלנד. הויזה תקפה למשך שישה חודשים עד שנתיים, והמחזיק בה אינו רשאי להביא עמו לאנגליה את בן/בת הזוג או ילדים. כל הויזות האלו דורשות מעסיק אנגלי אשר יגיש עבורכם בקשה לויזה, ורק לאחר שהבקשה אושרה תוכלו להגיש בקשה להוצאת אישור עבודה בארץ, באמצעות השגרירות.

שהייה למטרות לימודים: ויזת סטודנט תינתן לנרשמים ללימודים בבריטניה במוסדות פרטיים או ציבוריים, המוכרים על ידי הקונסוליה הבריטית. את תהליך ההרשמה מומלץ לבצע מישראל, ואת אשרת הסטודנט להסדיר מראש באמצעות הקונסוליה הבריטית בארץ. בבריטניה אוניברסיטאות רבות ומגוונות, ולכן בחלק ממוסדות הלימוד תנאי הקבלה אינם מחמירים. בכדי להגיש בקשה לויזת סטודנט יש להציג את האישורים הבאים: אישור קבלה למוסד לימודים במערכת מלאה לקראת תואר, לימודים של לפחות 15 שעות בשבוע או מערכת מלאה בבית ספר בתשלום מלא. בנוסף, צריך אישור המוכיח כי הינך בעל אמצעים לשלם עבור הלימודים ועבור מחייה, ללא צורך לעבוד וללא סיוע מקרנות ציבוריו. כמו כן גם אישור המוכיח כי בכוונתך לעזוב את הממלכה המאוחדת עם תום הלימודים. במעמד הגשת הבקשה להתקבל למוסד לימודי, יש להציג תעודת בגרות, מכתבי המלצה, חיבור קורות החיים ולעמוד במבחן ה- IELTS, הבודק את כישורי האנגלית של מגיש הבקשה.

החיים הסטודנטיאליים: ויזת הלימודים מאפשרת לעבוד באנגליה בזמן הלימודים, אך מספר שעות העבודה השבועיות המותר מוגבל. במהלך תקופת הלימודים ניתן לעבוד עד 20 שעות בשבוע בלבד (אלא אם כן העבודה היא במסגרת התמחות הקשורה ללימודים), ואסור לעשות עסקים או לעבוד כעוסק עצמאי. במהלך חופשות סמסטר ניתן לעבוד במשרה מלאה. הוראות אלה חלות על סטודנטים הרשומים לתוכנית מלאה הנמשכת יותר מחצי שנה. בשורה משמחת נוספת היא שסטודנטים זכאים להנחות מיוחדות בחנויות רבות, תחבורה ציבורית, מוסדות תרבות ובידור, מוזיאונים ועוד. המלגה הכדאית ביותר עבור סטודנטים היא מלגת Chevening, המוענקת מדי שנה על ידי משרד החוץ של בריטניה ל-2,400 סטודנטים לתארים מתקדמים מרחבי העולם. בשונה משארית הפליטה, בעלי דרכון אירופי ייהנו מהטבות נוספות הבאות לידי ביטוי בהנחות משמעותיות ולעיתים עד מימון מלא של שכר הלימוד.

 הולנד 

שהייה למטרת עבודה: בעלי דרכון אירופי מוזמנים להישאר בהולנד ולעבוד למחייתם. אלו שאינם מצוידים בכזה, מוזמנים לטייל בהולנד עד שלושה חודשים ולא לעבוד בפרק הזמן הזה. מי שרוצה לעבוד יצטרך להגיש בקשה לקבלת ויזת עבודה. אם מגיש הבקשה מועסק עצמאית או מגיע למטרה קצרה כהופעה או הרצאה, אין צורך באישור עבודה, אך יש לקבל לכך אישור ממחלקת ההגירה. אם אחד מבני זוג קיבל אישור עבודה בהולנד, לרוב גם בן/בת הזוג יוכל לעבוד גם כן. לאחר שלוש שנות עבודה ומגורים בהולנד, יכול המועסק לעבוד באיזו עבודה שירצה. הגשת בקשה לקבלת אשרת עבודה יכולה להתקיים בתנאים הבאים: כאשר חברה הולנדית מזמינה אתכם לעבוד עבורה ומוכיחה לרשויות כי את התפקיד רק אתם יכולים למלא. במקרה זה יש לחתום על הצהרה בשירות ההגירה וההתאזרחות, ולאחר מכן להגיש בקשה ל"אישור מהגרי ידע", המאפשר עבודה וכן שהייה בהולנד למועסק ישראלי.

שהייה למטרת לימודים: בנוסף למוסדות הלימוד ה"רגילים", ישנם מספר מצומצם של מוסדות המציעים אך ורק מסלולי לימוד לסטודנטים זרים. שכר הלימוד לתואר ראשון נע בין 1300 – 4500 יורו לשנת לימודים. שכר הלימוד לתואר שני יקר יותר ועומד על 1300- 13,000 יורו לשנה. במרבית מוסדות הלימודים דרישות הקבלה ללימודים כוללות מסמכים ותעודות, מבחנים הבודקים את השליטה באנגלית והולנדית ולעיתים אף אנגלית אקדמאית.

החיים הסטודנטיאליים: סטודנט השוהה בהולנד לצורך לימודים בלבד, פטור מתשלום מס הבריאות הממלכתי. עם זאת, במידה שהוא מתחיל לעבוד – אפילו בהיקף של שעה בשבוע, תשלום זה יחול גם עליו. סטודנטים זרים שאינם אוחזים באזרחות אירופית, נדרשים לקבל אישור, אך גם אישור זה מוגבל למספר שעות: העסקה בהיקף של 10 שעות בשבוע בלבד לאורך כל השנה, או עבודה בהיקף מלא רק במהלך החודשים יוני-אוגוסט. לא ניתן לשלב בין שתי העסקות. אופציה נוספת היא לחפש עבודה באחת מהחברות הישראליות הפועלות בהולנד. כמועסקים בחברה ישראלית הפועלת בהולנד, תוכלו לעבוד בהיקף מלא.

 ספרד 

שהייה למטרות עבודה: ישראלים בעלי אזרחות אירופית יכולים להישאר ולעבוד בספרד ללא צורך באשרה. לעומתם, מי שלא נולד למשפחה הנכונה ולא מחזיק באזרחות ספרדית, יוכל להישאר לשלושה חודשים בלבד ולמטרות תיירות בלבד. כדי להישאר ולעבוד יש להוציא אשרת שהייה ועבודה. בקשת אשרה כזו לא תמיד פשוטה לביצוע, היות ששירות התעסוקה הספרדי צריך לקבל ממבקש האשרה את הרושם כי אף ספרדי אינו מיומן יותר לביצוע העבודה. בקשת אשרת עבודה כרוכה בהצגת דרכון בתוקף לארבעה חודשים ,שלוש תמונות פספורט, עותק של חוזה העסקה, תעודת יושר מהמשטרה במדינה ואישור בריאות. מעסיק שלא יצליח להוכיח כי מבקש האשרה הוא הטוב ביותר לתפקיד, יצטרך להגיע לראיון בשירות התעסוקה ולהסביר את חיוניותו של מבקש האשרה עבורו. את תהליך בקשת הויזה יש לבצע מול שגרירות ספרד בישראל. כלומר, גם אם מגיש הבקשה מצא מקום עבודה בעת שהות בספרד, יהיה עליו לטפל בקבלת האשרה בישראל. ישנן כמה דרכים נפוצות להוצאת אשרת עבודה לספרד: בעזרת הזמנה ממעסיק ספרדי, בעזרת אשרת ניוד למי שעובד בחברה ישראלית בעלת קשרים בספרד ולבעלי הון המעוניינים לפתוח עסק בספרד. אופציה נוספת לקבלת אזרחות היא נישואים לאזרח או אזרחית ספרדיים, המזכה באזרחות תוך שנה.

שהייה למטרות לימודים: בשורה טובה עומדת לרשות מגישי בקשת ויזת לימודים: אשרת לימודים לא מהווה עילת הגירה או עבודה, ולכן נתונה לשיקול דעתו הבלעדית של הקונסול על בסיס הנתונים שלפניו. האשרה ניתנת לאחר הליך בו מגיש הבקשה נמצא בקשר עם המוסד, עומד בכל תנאי הקבלה לתכנית אליה נרשם ושילם את דמי ההרשמה במלואם. בספרד לא קיים גוף מרכזי המטפל ברישום מרוכז לאוניברסיטאות השונות, ולכן יש לפנות לכל מוסד בנפרד לצורך ההרשמה ללימודים. מוסדות הלימוד בספרד ערוכים ומוכנים לקבל סטודנטים זרים, אך מספר המקומות המוקצים לסטודנטים ממדינות שאינן חברות באיחוד האירופי הוא קטן ביותר. תוקפה של תעודת הסטודנט המהווה תעודת תושבות זמנית היא כאורך הלימודים. במקרה של לימודים ארוכים, כגון אקדמים, האשרה תקפה לשנה ויש להאריכה כל שנה עם הגשת אישור המוכיח קבלה לשנת הלימודים הבאה ותשלום הסכומים הנדרשים.

החיים הסטונדנטיאליים: הלימודים מתקיימים בספרדית וכדי לצלוח אותם יש לדעת את השפה. שכר הלימוד נע בין 3000-7000 יורו, תלוי אם מדובר במוסד לימודים פרטי או ציבורי. ויזת סטודנט לא מאפשרת לעבוד באופן חוקי למי שאינו תושב האיחוד האירופי. ישנה אפשרות תיאורטית לנסות לבקש אישור עבודה במידה שיש מעסיק המוכיח את נחיצותכם, אך יש לזכור שני דברים: השכר בספרד יחסית נמוך ושיעור האבטלה במדינה יחסית גבוה, כך שהמדינה אינה מעודדת תעסוקת זרים. שנת הלימודים מתחילה בחודשים אוקטובר-נובמבר ותנאי הקבלה למסלול לימודים עשויים להיות גבוהים יותר לסטודנטים ישראלים, כיוון שההקצאה לסטודנטים זרים שאינם אזרחי האיחוד האירופי עומדת על כחמישה אחוזים בלבד. סטודנטים בעלי דרכון אירופי זכאים לשכר לימוד מסובסד וזול משמעותית, במידה שיבחרו ללמוד באחד מן המוסדות הציבוריים. מלגות וסיוע רלוונטים בעיקר לתארים מתקדמים.

 צרפת 

שהייה למטרת עבודה: גם כאן הכללים זהים: מי שמצוייד בדרכון אירופי מוזמן להישאר בצרפת למטרת תיירות ועבודה. מי שאין בידו דרכון אירופי, מוזמן להישאר בצרפת למשך שלושה חודשים למטרות תיירות בלבד. לשהות של יותר משלושה חודשים בצרפת, יש צורך באשרה לשהות ארוכה, וכדי לעבוד במדינה יש להשיג הצעת עבודה לפני ההגעה ולעמול על קבלת אשרת עבודה חוקית. כחלק מתהליך הגשת הבקשה, על המעסיק להראות כי העובד מתאים לעבודה יותר ממועמדים מהאיחוד האירופי. כתמיד, קל יותר להשיג את האישור אם מדובר בעובד המיועד למשרת ניהול גבוהה, משרת אומנה, סטודנטים או חקלאים הנדרשים לעונה מסויימת. אשרת עבודה ניתנת לרוב למועמדים בעלי נסיון בתחום מסוים, תעודות וכישורים.

שהייה למטרת לימודים: הלימודים במערכת ההשכלה הגבוהה נערכים לרוב בצרפתית, ולכן אחד מתנאי הקבלה ברוב מוסדות הלימוד כולל מבחני ידע בשפה. תנאי קבלה נוסף למוסדות הלימוד הוא תעודת בגרות, ושכר הלימוד באוניברסיטאות ציבוריות עומד על 300 יורו בשנה. הגשת בקשה לקבלת ויזת לימודים נעשית באמצעות השגרירות הצרפתית, וזאת לאחר בירור ויצירת קשר עם מוסד הלימודים הנבחר. מי שמעוניין להתקבל ללימודי תואר ראשון צריך להצטייד בתעודת הבגרות מתורגמת לשפה הצרפתית. בוגרי תואר ראשון המעוניינים בלימודי המשך, יתרגמו את גיליון הציונים של התואר האקדמי האחרון. חשוב לדעת: אחד מהתנאים לקבלת ויזת הסטודנט הוא אישור מהבנק על קיומם של מקורות מימון לתקופת השהייה בצרפת.

החיים הסטודנטיאליים: ויזת סטודנט מאפשרת למחזיקה עבודה חלקית, ויכולה לסייע לסטודנטים במוסדות לימוד ציבוריים לפרנס עצמם במהלך הלימודים. סטודנטים אחרים הלומדים במוסדות פרטיים ולא מסובסדים שבהם נגבה שכר לימוד, יתקשו לממן את הלימודים. מחזיקי ויזת סטודנט יכולים לעבוד בחצי משרה במהלך הלימודים כבר מהשנה הראשונה. במהלך חופשות ניתן לעבוד בהיקף של משרה מלאה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. Nick
    יול 14, 2017

    בקיצור : כל הביורוקרטים זונות ומוות לביורוקרטיה.

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew