10 דברים שלא ידעת על המשחק הראשון בתולדות נבחרת ישראל בכדורגל

 1  ב-16 במרץ 1934 קיימה נבחרת הכדורגל של ישראל (אז ארץ ישראל-פלסטין) את המשחק הרשמי הראשון בתולדותיה. המשחק, מול נבחרת מצרים, נערך בקהיר במסגרת מוקדמות מונדיאל 1934.

 2  מסעה של הנבחרת לקהיר החל ארבעה ימים קודם לכן בתחנת הרכבת תל אביב לכיוון מצרים, אולם המאמן שמעון "לומק" רוטנר לא התייצב בנקודת האיסוף, והנבחרת נסעה בלעדיו.

 3  לאחר שהגיעו לקהיר, הקדישו השחקנים את מרבית הזמן בימים שנותרו עד למשחק לבילויים, כולל מסיבות תה וביקורים בפירמידות ובבזאר הראשי של קהיר.

 4  לא פחות מ-14,000 צופים נאספו לראות את המשחק שנערך במגרש הצבא הבריטי המרכזי בקהיר, בהם גם יורש העצר, הנסיך פארוק (לימים המלך פארוק הראשון) וראש ממשלת מצרים. תזמורת בריטית ניגנה את ההמנונים. התקווה הושמעה כאשר דגל ישראל מתנוסס בגאווה.

נבחרות ישראל ומצרים בצילום משותף לפני המשחק

נבחרות ישראל ומצרים בצילום משותף לפני המשחק

 5  נבחרת מצרים פתחה את המשחק בהתקפות רבות ומהירות על שערו של וילי ברגר, שוער הנבחרת, והישראלים לא ממש הצליחו להחזיק בכדור, שלא לדבר על להוות איום משמעותי על שער מצרים. החלוץ המרכזי של מצרים, מחמוד מוכתר, שחקנה של ארסנל קהיר שנודע בכינוי "נסיך הנילוס", הצליח לכבוש שער כבר בבעיטתו הראשונה לעבר המסגרת, והשוער ברגר אפילו לא הצליח לגעת בכדור. הבעיטה השנייה שלו לשער גם היא הסתיימה ברשת מבלי שברגר נגע בכדור, וכך גם השלישית. עד למחצית כבר הובילו המצרים 4-0.

וילי ברגר מנסה לעצור את מחמוד מוכתר

וילי ברגר מנסה לעצור את מחמוד מוכתר

 6  במחצית השנייה החלו שחקני ישראל לשחק באופן נוקשה שגרם לפציעות ברגליהם של כמה משחקני מצרים, אך לא מנע מהנבחרת לרדת מהדשא מובסת בתוצאה 7-1.

 7  חלוץ נבחרת ישראל, אברהם "נוצ'ה" נודלמן, שהצליח להבקיע את השער היחיד של ישראל בדקה ה-81, תירץ את ההפסד: "באנו לבירת מצרים לא מוכנים כי לא הספקנו להתכונן. לולא הריב שפקד את כל שחקני ההגנה באגף הימני של הנבחרת, למן המגן ועד הקיצוני, לא היינו סופגים שבעה שערים. אבל עיקר ההופעה זה היה החשוב מכל".

 8  בתל אביב חיכו מאות אוהדים לתוצאת המשחק בקהיר. סוכם כי טלפון מיוחד ייעשה מקהיר לבית הקפה ספיר ברחוב אלנבי. וכמנהג הימים ההם, התרוצצו שמועות לפיהן ישראל ניצחה את מצרים 0-1. הצעירים והצעירות שהיו במקום החלו לרקוד, אבל בתוך דקות הגיע הטלפון עם הידיעה המרה כי ישראל הובסה.

 9  כעבור שלושה שבועות, במשחק הגומלין שנערך במגרש התמרים ברחוב שלוש בתל אביב, שוב הפסידה ישראל למצרים, הפעם בתוצאה 4-1, והודחה ממוקדמות המונדיאל.

 10  יש כנראה דברים שלעולם לא משתנים.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew