שופטת קבעה כי אנס עשיר לא יישב בכלא כי יתקשה להסתגל

בית משפט בארה"ב קבע כי אין לשלוח למאסר בן לאחת המשפחות העשירות והמשפיעות במדינה שהורשע באונס, כי הוא יתקשה להסתגל בכלא. רוברט ריצ'רדס, נכדו של היזם העשיר אירן דופונט, שהיה אחד מעשירי ארה"ב בשנות ה-60, הורשע באונס בתו בשנת 2008, אך שופטת במדינת דלאוור פסקה שהוא לא ירצה עונש מאסר בפועל. המקרה נחשף השבוע, לאחר שגרושתו של ריצ'רדס הגישה נגדו תביעה אזרחית על אונס בתה ובנה התינוק, ומסמכי המשפט מהתביעה הקודמת נחשפו לציבור.

ריצ'רדס, נצר למשפחת דופונט שהתעשרה במאה ה-19 מייצור אבק שריפה ולאחר מכן ייסדה את חברת הכימיקלים המצליחה דופונט, חי מכספי הירושה באחוזה מפוארת בדלאוור. בשנת 2007 הוא הואשם באונס בתו בת השלוש, לאחר שהילדה סיפרה לסבתה על התקיפות. ריצ'רדס הודה באונס בעסקת טיעון, והשופטת גזרה עליו מאסר על תנאי של שמונה שנים. אף שלא נמצא בסיס פסיכולוגי או בריאותי להקלה בגזר דינו של ריצ'רדס, השופטת הסבירה כי "הנאשם לא יסתדר טוב בכלא" והמליצה על תוכנית שיקום. "הצורך בטיפול חשוב מהצורך בעונש", הוסיפה השופטת.  הוא נדרש לשלם 4,395 לארגון סיוע לקורבנות אלימות, ושוחרר לביתו תוך התחייבות לקיים פגישות שבועיות עם קצין מבחן. 

משפטו וגזר דינו של ריצ'רדס לא סוקרו אז בתקשורת המקומית, ופרטי החקירה ופסק הדין פורסמו רק עקב ההאשמות החדשות נגדו. ברנדון אוניל, פרקליט ציבורי בדאלוור המייצג נאשמים שאינם יכולים לממן הגנה, הסביר כי הוא ייצג נאשמים שהיו חולים או חלשים מכדי לשהות במאסר, אך מעולם לא שמע שופט טוען שאין לשלוח פושעים מורשעים לכלא משום שהמאסר אינו מטיב עמם.

"בני אדם מסתדרים טוב בכלא רק לעיתים נדירות. בתי כלא נועדו להעניש, להפריד את מפר החוק המחברה, והרעיון לפי בתי כלא משרתים לטובה את האנשים התברר כלא נכון במרבית הנסיבות", אמר אוניל. לדבריו העונש הקל שהוטל על ריצ'רדס מעלה שאלות לגבי האם עשירים זוכים ליחס מועדף במערכת המשפט בארה"ב.

רוברט ריצ'רדס

רוברט ריצ'רדס

בדצמבר 2013 נחשף פסק דין מקל במיוחד שהוצא לנער עשיר שדרס למוות ארבעה בני אדם, ועורר שאלות על היחס המפלה שבני עשירים מקבלים במערכת המשפט האמריקאית. בפסק דין, שקומם אמריקאים רבים, גזרה שופטת נוער בטקסס 10 שנות מאסר על תנאי על איתן קואץ', בן 16, לאחר שפרקליטו טען שהוא סובל ממחלה נפשית בשם "עשרת" (affluenza). לטענת הפרקליט, המחלה תוקפת בני עשירים צעירים, שהוריהם מפנקים אותם בילדותם. בשל המחלה, הצעירים אינם מבינים את השלכות מעשיהם.

קאוץ' וחבריו גנבו משקאות אלכוהוליים מחנות כלבו ופתחו בנהיגה מהירה בעיר, במכונית של אביו של קאוץ'. הצעיר התנגש במהירות 70 קמ"ש בקבוצת הולכי רגל, והרג כומר צעיר, נערה, ואם ובתה. אף שהתביעה ביקשה לגזור עליו 20 שנות מאסר, השופטת קיבלה את טענות ההגנה שהוא זקוק לטיפול משקם, והוא נשלח למוסד גמילה יוקרתי במימון הוריו. "מה שהפרשה הזאת אומרת על מערכת המשפט והאחריות האישית מצמרר. אכן יש שתי מערכות משפט, אחת לעשירים ואחת לאחרים", נכתב במאמר באתר של סי-אן-אן.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew