פרשת הצוער והצורר

צוער הודח מבה"ד 1 אחרי שצייר את היטלר / עמיר שיבי

זה קרה בקיץ 2013 בבה"ד 1, האקדמיה שמכשירה קצינים לצה"ל. צוער הודח מהקורס אחרי שהתברר שבזמן שיחה פלוגתית שרבט במחברתו קריקטורות של חמש דמויות: דוד בן-גוריון, מיקי מאוס, משה דיין, הארי פוטר, ואדולף היטלר. הדבר נודע למפקדיו אחרי שצוערת אחרת חיבבה את כישרון האיור של הצוער, והציבה את מחברת הקריקטורות בחלונית פלסטיק שקופה שתפורה על תיקי הצוערים בקורס. בעקבות תחקיר מאומץ ומקיף הובילו העקבות אל הצוער, שהודה במעשה.

בשיחה שנערכה עמו טען הצוער שאינו רואה פסול בציור קלסתרו של היטלר לצד דמויות אחרות, ואמר כי במהלך שיחת פלוגה חש שעמום וביקש להפיג אותו באמצעות איור. הוא סיפר שבתום השיעור ביקש לזרוק לפח את הקריקטורות, אבל אחת מחברותיו התרשמה מאיכותן וביקשה לשמור אותן. הוא גם הסביר למפקדיו שהנו נכד לניצולי שואה, והוסיף שלקח חלק פעיל בסדרת חינוך שעברו הצוערים ב"יד ושם", ואף הזיל שם דמעה. אבל הם לא התרשמו מכך, וגם לא מווידויו שלפעמים מתוך שעמום יוצא לו לאייר גם מגן דוד.  כנהוג בצה"ל, הליך ההדחה עבר את אישורם של מפקד הגדוד ומפקד בה"ד 1, אל"מ ערן ניב (שהתחלף מאז). יחד עם הצוער הודחה גם הצוערת שהציבה את הקריקטורה בחלונית התיק, לאחר שהורשעה ב"בעיות אמינות" שהתגלתה במהלך התחקיר.

מטריד מאוד לגלות שיש בצה"ל מפקדים בכירים שלא מבינים שמותר לאדם, וגם לחייל, לשרבט את היטלר, כתב אורי משגב. מותר לו גם להרהר על היטלר. מותר לו לדבר על היטלר, ומותר לו לקרוא על היטלר. היטלר ומפעלו ההיסטורי המזוויע לא ייעלמו מהעבר או מההווה, ושרבוט במחברת לא יחזיר אותם לחיים.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew