"הפלסטינים צאצאי בר כוכבא; ליהודים אין מוצא גנטי משותף"

במשך שנים היה קונצנזוס רחב למדי בקרב גנטיקאים שחקרו את העם היהודי, לפיו בין יהודים שחיים במקומות שונים בעולם מתקיימים קשרים גנטיים חזקים יותר מאלה שמתקיימים בינם לבין האוכלוסיות הלא יהודיות שבקרבן חיו. החוקרים טענו, למשל, כי יהודי עיראקי ויהודי רוסי חולקים ביניהם מטען גנטי משותף חזק בהרבה מזה שנמצא בין היהודי העיראקי למוסלמי עיראקי או בין היהודי הרוסי לרוסי נוצרי. זאת, על אף שמבחינה חיצונית, הן היהודים העיראקים והן היהודים הרוסים נראים דומים לאוכלוסיות שבקרבם הם חיו.

יתרה מכך, אותם חוקרים טענו שניתוח הדנ"א של בני העם היהודי מכל התפוצות, מוביל למסקנה שלכולם יש מוצא מזרח תיכוני מובהק – פה, בארץ ישראל. המשמעות הפוליטית הבלתי נמנעת של הטענה הזו היא שהעם היהודי הוא קבוצה אתנית מובחנת שמקורה בארץ ישראל ולכן – אם ניקח את כיוון החשיבה הזה שלב נוסף הלאה – ישנה ליהודים זכות אבות היסטורית על ארץ ישראל.

כל זה השתנה בשנת 2013, עם פרסום מחקרו של גנטיקאי ישראלי צעיר בשם ד"ר ערן אלחייק. מחקרו של אלחייק הפריך את התיאוריה הגנטית השולטת לגבי העם היהודי, ואף הציע הסבר חלופי, גיבה אותו בנתונים ובמודלים ביו-סטטיסטיים ולא היסס לשחוט ללא רחמים את הפרה הקדושה של המוצא הגנטי המשותף ושל בסיס האם הגיאוגרפי המשותף.

על-פי ממצאי מחקרו של אלחייק, יהודים ממקומות שונים בעולם מעורבבים גנטית בדיוק כמו בני עמים אחרים ואינם חולקים מוצא גנטי משותף שמקורו בארץ ישראל המקראית. "איך שלא תסובב את זה, יהודי אשכנזי ויהודי אתיופי לא יותר דומים גנטית זה לזה מאשר אירופי נוצרי ואתיופי נוצרי", אמר אלחייק בראיון לעיתון גלובס. "מה שהגנטיקאים המקומיים החליטו זה שהיהודים התימנים וההודים והאתיופים הם צאצאי מומרים, וכמובן שזו הייתה בחירה שרירותית כי אין שום סיבה לחשוב שדווקא יהודי אירופה הם צאצאי היהודים העתיקים ולא האתיופים. האמת היא שאין לנו מושג איך היהודים העתיקים נראו וההחלטה שהאשכנזים הם הארכיטיפוס של אברהם אבינו היא החלטה שרירותית".

"צריך להבין שהקונצנזוס הזה בא ממקום של מדע מאוד רע. במדע אנחנו משווים בין שתי היפותזות. שום מחקר יהודי שנעשה מעולם לא השווה בין שתי היפותזות – עד המחקר שלי. כשאנחנו עושים מחקר עם היפותזה אחת, לא משנה מה תקבל, תמיד תקבל את התשובה שרצית. המחקר שלי משך את השטיח מתחת למגדל הקלפים של כל התחום הזה. הראיתי שההיפותזה שכל היהודים הם ממוצא מזרח תיכוני לא מתקיימת. גם הכלים הקיימים וגם אלו שאני מפתח מראים שהמוצא של יהודי אירופה הוא מהקווקז ומצפון טורקיה. יהודי מרוקו, למשל, נופלים באמצע אירופה ויהודי עיראק נופלים בעיראק יחד עם יהודי איראן".

"עם הצטברות נתוני הדנ"א בשנים האחרונות, רוב הגנטיקאים המקומיים כבר הבינו שהתיאוריה הקודמת לא מחזיקה מים, ובטח שלא תופסת לגבי כל היהודים", אמר אלחייק. למעשה, כשמדברים על היהודים, רואים שהם שייכים לאינספור קבוצות גנטיות. "אם יש משהו שהיהודים עשו יותר טוב מכל אחד אחר זה להחליף את הגנים שלהם עם האוכלוסייה שבקרבה הם חיו והם עשו את זה כל אימת שזה היה אפשרי, מימי קדם ועד ימינו. לפעמים הם גם כתבו ספרות מלאה חיבוטי נפש על ההחלטות האלה. אבל מבחינה גנטית, שום אוכלוסייה יהודית – לא עם הכלי שלי ולא עם שום כלי אחר – מתמפה בחזרה לישראל".

מיד לאחר פרסום מחקרו של אלחייק, הוא ספג מתקפות חריפות. עם זאת, הביקורת עליו לא הגיעה מחוגים מדעיים – הוא דווקא זכה לשבחים על עבודתו, שלא לדבר על כך שהפרסום היה בכתב עת של אוניברסיטת אוקספורד היוקרתית – אלא דווקא מחוגים אידיאולוגיים. כך, למשל, שגריר ישראל באו"ם לשעבר דורי גולד האשים אותו במאמר ב"ישראל היום" בכך שהוא מונע "בעיקר מאג'נדות פוליטיות השואפות לערער את הלגיטימיות של המדינה היהודית, במקום להתבסס על הראיות ההיסטוריות המוצקות שנמצאו עד כה". על הממצאים הגנטיים אין לו מילה לומר.

אלחייק לא נשאר חייב: "כשקראתי מה הוא כתב חשבתי, כמה עצוב זה שמישהו לא יודע את ההיסטוריה של העם שלו. אני מציע לדורי גולד לקרוא שוב על ההיסטוריה של העם שלו ושישנה את השם של המכון שלו למרכז לחקר ההיסטוריה הפלסטינית כי זה בדיוק מה שהוא עושה. אין לזה שום קשר להיסטוריה יהודית. מי שחושב שהזכות שלו לחיות במקום מסוים היא בזכות הדנ"א שלו, ממציא קטגוריה חדשה של זכויות. זו קטגוריה שלא קיימת כיום בשום מקום בעולם, ואם בישראל מחליטים להשתמש בקטגוריה הזו כדי לבסס איזושהי זכות על טריטוריה, אני מציע להם לחשוב שוב – כי זה לא בנתונים.

"צריך להיות ברור לגמרי לכל החוקרים בתחום שמקור היהודים אינו בישראל הנוכחית או העתיקה כיוון שנורא פשוט לבדוק את זה. הרי מדינת ישראל יושבת על אחד מבתי הקברות הכי עתיקים וצפופים בעולם עם שלדים שמתוארכים בדייקנות לתקופות שונות ועמים שונים בהיסטוריה של האזור. אין דבר פשוט יותר מלרצף כמה מהשלדים האלה ולהוכיח שליברמן הוא בן הדוד הרחוק של יוחנן מגוש חלב ובני גנץ הוא צאצא של בר כוכבא. הסיבה היחידה שלא נעשים מחקרים בנושא ואלו שנעשו לא יתפרסמו לעולם היא שכולם יודעים היטב מה התשובה: קרוב לוודאי שהחיילים של בר כוכבא יהיו דומים יותר מכול לפלסטינים.

"היהודים הקימו קהילות מפוארות בכל מקום בעולם מדרום אמריקה, דרך מרקש ואספהן ועד סין. במשך אלפי שנים פיתחו היהודים האלה סיפורים, אגדות, שפות, מאכלים, בגדים ותרבות שלמה, שלעתים הייתה ייחודית. אף אחד לא יוכל לשכנע אותי שיש סיבה להשליך את המטמון התרבותי הזה לפח הזבל של ההיסטוריה עבור נרטיב מדומיין. הגיע הזמן שנלמד את העבר האמיתי של כל אחד מאיתנו, לא זה שהאורח מאמריקה המציא עבורנו ודחף לנו לגרון מאז שהיינו בגן. היום אפשר לעשות את זה באמצעות בדיקת דנ"א פשוטה".

לקריאת הכתבה המלאה בגלובס

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

8 תגובות

 1. עודד ישראלי
  נוב 09, 2018

  "הכל שקרים" זה כינוי מצויין לאותם "מחקרים" של ערן אלחייק. והרי כבר הוכח באותות ובמופתים שהאשכנזים הם לא כוזרים אלא 55% מזרח תיכוניים קדמוניים, ו45% אירופאים; וגם הוכח, בהסברים, טבלאות, ואיורים צבעוניים, שכל אותם "המחקרים" של אלחייק הם בסה"כ ערימת סילופים פסבדו-מדעיים, שמטרתם להטעות ולתעתע בקהל הקוראים התמימים…

  כל מי שיודע קצת אנגלית ויש לו טיפה שכל וקצת סבלנות, יכול להיכנס לקישור הבא וללמוד מה המצב לאשורו ואיך, בדיוק, ובפרטי-פרטים, אלחייק הטעה ותיעתע:
  https://www.quora.com/Is-there-any-truth-to-claims-that-Ashkenazi-Jews-are-Khazars/answer/Oded-Yaakobi

  להגיב

 2. קומוניסטים טיםשין
  מאי 11, 2017

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3899666,00.html
  http://www.e-mago.co.il/article-291.htm
  http://www.hayadan.org.il/jews-have-common-origin-1306109
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/118/683.html

  עבר לכך, יהדות היא אתניות – תרבות – דת. אדם צריך לקבל עליו את הנ"ל כדי להיות יהודי והעניין של האתניות קיבל הכשר הלכתי רק בגלל מקרי אונס ופרוגרומים ביהודים.
  מה גם שאין שום בין הכותרת לבין תוכן הכתבה.

  האתר שלכם, כשמו כן הוא: אוסף של שקרים. תעמולה זולה.
  ברור לכולם שאתם תועמלנים חתרנים ולא יותר מכך.

  להגיב

  • שרון
   יול 21, 2018

   הכותרת כאן קצת מזלזלת ברומאים. נראה לכם שהם השאירו בחיים. ולו נפש חיה אחת ממשפחתו הקרובה או הרחוקה (או שכניו.. ) כדי שיישארו מהם צאצאים??? הם היו מאוד אכזרים ורצחו חצי מיליון יהודים. כך שאין שריד למשפחתו של בר כוזיבא (כוכבא).
   חבל דווקא

   להגיב

 3. איגור
  ספט 05, 2016

  חברים הגיע הזמן להתעורר יהדות זה דת…דת וזהו אין דבר כזה עם יהודי רק דת ופוליטיקה יכולה לטעון בשיא הרצינות שאתיופים סלאבים לטינים הודים וכו הם אותו עם…..

  להגיב

 4. ביל
  מאי 24, 2016

  פח. כל זה כדי ליצור כותרת עלובה שנשענת על איזה משפט העלוב " קרוב לוודאי שהחיילים של בר כוכבא יהיו דומים יותר מכול לפלסטינים". מילא שפוליטיקאים קקות עושים ספינים אבל כש"מגיני ה.." חרטא כל שהוא עושים את זה בסדר כי זה למטרה נעלה..

  להגיב

 5. יצחק
  אפר 28, 2015

  שלום,אני דווקא חסיד של מחקרים אקדמאים אבל יהודי כורדיסטן טוענים שהם מצאצאי עשרת השבטים.האם בדקת קבוצות יהודים מאותה עדה והלכת לאחור עשרות רבות של דורות ,או שרק השוותה בין יהודים לאוכלוסיה שלידם חיו?.
  היהודים שמרו בקנאות על דתם ולא רצו להתבולל בין הגויים וחיו תמיד בשכנות נפרדת מהגויים (גיטאות) . הייתי מציע לערוך מחקר די אנ איי יותר מפורט לפחות לגבי עדות מסויימות ששמרו יותר בקפדנות על חיי הקהילה שלהם.
  אני גם מוכן להשתתף במחקר. בשורות טובות.

  להגיב

 6. DXRD
  ספט 21, 2014

  להגיב

 7. רון
  אפר 05, 2014

  אני לא מבין בתחום אך ההתייחסות שלו מתלהמת למדי, נראה כאילו באמת יש לו אג'נדה מסוימת והיפותזה גדולה מאחורי המחקר שהוא עצמו עשה. BIAS בדיוק כמו המחקרים שהיו בעד.

  להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew