"זרעי קוד פתוח": משיבים מלחמה לתאגידי הענק

קבוצה של מדענים ופעילי מזון בארה"ב החלו להפיץ זרעים של 29 סוגי גידולים במסגרת יוזמה חדשה בשם "זרעי קוד פתוח" שנועדה להבטיח את יכולתם של חקלאים, גננים ומפתחי זני צמחים, להמשיך לחלוק זרעים בחופשיות זה עם זה, דיווחה רשת הרדיו הציבורית של ארה"ב (NPR).

היוזמה שואבת את השראתה מתוכנות קוד פתוח – תוכנות שקוד המקור שלהן פתוח ונגיש לכל מי שחפץ בו – ובאירוע ההשקה הרשמי שנערך באוניברסיטת ויסקונסין, חולקו 29 סוגי זרעים חדשים ל-14 גידולים שונים, בהם גזר, ברוקולי, קינואה וקייל.

כל מי שקיבל את הזרעים נדרש להתחייב לא להגביל את השימוש בהם באמצעות רישום פטנטים, רישוי או כל סוג אחר של קניין רוחני. יתר על כן, כל צמח עתידי שיפותח מזרעי קוד פתוח אף הוא חייב להישאר נגיש לכל.

אירווין גולדמן, מפתח זני ירקות באוניברסיטת ויסקונסין ומיוזמי "זרעי קוד פתוח", אמר כי מדובר בניסיון לחדש את הנוהג של מגדלים לחלוק זה עם זה זרעים ללא תמורה, שהיה מקובל כאשר הוא נכנס לתחום לפני יותר מ-20 שנה.

"אם מגדלים ביקשו מאיתנו עזרה, שלחנו להם חבילת זרעים, והם היו עושים את אותו הדבר למעננו", סיפר גולדמן. "זאת היתה דרך נהדרת לעבוד, ודרך עבודה זאת אינה קיימת עוד".

המצב כיום הוא שזני זרעים שמפתחים תאגידים כמו מונסנטו נרשמים כפטנטים, ואז כל מי שרוצה להשתמש בהם צריך לשלם לבעל הפטנט. מי שלא משלם צפוי לתביעה משפטית בגין הפרת זכויות הפטנט.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew