"זרעי קוד פתוח": משיבים מלחמה לתאגידי הענק

קבוצה של מדענים ופעילי מזון בארה"ב החלו להפיץ זרעים של 29 סוגי גידולים במסגרת יוזמה חדשה בשם "זרעי קוד פתוח" שנועדה להבטיח את יכולתם של חקלאים, גננים ומפתחי זני צמחים, להמשיך לחלוק זרעים בחופשיות זה עם זה, דיווחה רשת הרדיו הציבורית של ארה"ב (NPR).

היוזמה שואבת את השראתה מתוכנות קוד פתוח – תוכנות שקוד המקור שלהן פתוח ונגיש לכל מי שחפץ בו – ובאירוע ההשקה הרשמי שנערך באוניברסיטת ויסקונסין, חולקו 29 סוגי זרעים חדשים ל-14 גידולים שונים, בהם גזר, ברוקולי, קינואה וקייל.

כל מי שקיבל את הזרעים נדרש להתחייב לא להגביל את השימוש בהם באמצעות רישום פטנטים, רישוי או כל סוג אחר של קניין רוחני. יתר על כן, כל צמח עתידי שיפותח מזרעי קוד פתוח אף הוא חייב להישאר נגיש לכל.

אירווין גולדמן, מפתח זני ירקות באוניברסיטת ויסקונסין ומיוזמי "זרעי קוד פתוח", אמר כי מדובר בניסיון לחדש את הנוהג של מגדלים לחלוק זה עם זה זרעים ללא תמורה, שהיה מקובל כאשר הוא נכנס לתחום לפני יותר מ-20 שנה.

"אם מגדלים ביקשו מאיתנו עזרה, שלחנו להם חבילת זרעים, והם היו עושים את אותו הדבר למעננו", סיפר גולדמן. "זאת היתה דרך נהדרת לעבוד, ודרך עבודה זאת אינה קיימת עוד".

המצב כיום הוא שזני זרעים שמפתחים תאגידים כמו מונסנטו נרשמים כפטנטים, ואז כל מי שרוצה להשתמש בהם צריך לשלם לבעל הפטנט. מי שלא משלם צפוי לתביעה משפטית בגין הפרת זכויות הפטנט.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew