רובין הוד של ספרד: לווה מיליונים מהבנקים – ותרם את הכסף למאבק החברתי

אנריק דוראן, מאמן טניס שולחן לשעבר בספרד, מצא דרך מקורית לנקום בבנקים שגררו את ארצו למשבר הכלכלי החמור ביותר מאז ימי הרודן פרנסיסקו פרנקו.

דוראן, שרבים בספרד רואים בו סוג של רובין הוד בן זמננו, נטל מבנקים שונים עשרות הלוואות בסכום כולל של כמעט חצי מיליון יורו (2.4 מיליון שקלים) – ללא כל כוונה להחזירן – ותרם את הכסף לפעילות למען צדק חברתי.

14 חודשים לאחר שנאלץ לרדת למחתרת בשל סכנת מאסר המרחפת מעל ראשו, התראיין דוראן לעיתון הבריטי "גרדיאן", והצהיר כי הוא אינו מתחרט על נקמתו המקורית בבנקים שבזזו את הקופה הציבורית של ספרד. "אני גאה במעשיי", אמר בריאיון ממקום מחבואו בסקייפ. הכסף, אמר, ייצר הזדמנויות: "הוא הניע פעילות שאפשרה לנו להתקדם בפיתוח חלופות ולהקים רשת חזקה שמלכדת את היוזמות הללו".

משנת 2006 ועד 2008 נטל דוראן 68 הלוואות עסקיות ואישיות מ-39 בנקים בספרד. הוא תרם את הכסף למיזמים המייצרים ומקדמים חלופות לקפיטליזם, מימן הרצאות נגד הסדר הכלכלי הקיים, ורכש מצלמות טלוויזיה לרשת תקשורת חברתית. "גיליתי שתנועות חברתיות יוצרות חלופות, אבל לוקות במחסור של משאבים ואמצעי תקשורת. בינתיים, התלות שלנו בצמיחה תמידית יצרה מערכת שמייצרת כסף מלא כלום", אמר דוראן.

בעזרת ההלוואות שנטל במרמה מהבנקים ביקש לפקח על פעילותם ובה בעת לגנות אותה. ההתחלה היתה איטית. "בטפסי בקשת האשראי הראשונים כתבתי את הפרטים האמיתיים שלי. נעניתי בסירוב, אבל למדתי מה בדיוק הם מבקשים", סיפר.

בשלב הבא החל דוראן לטוות רשת סבוכה של חשבונות בנק, תשלומים והעברות כספים. "למדתי את העסק תוך כדי פעילות", הוא מספר. עד לקיץ 2007 גילה כיצד מתמרנים את המערכת. את בקשות ההלוואה שלו הגיש בשמה של חברת קש. "קיבלתי הרבה כסף בדרך הזו", הוא מספר. 492 אלף יורו, ליתר דיוק.

דוראן נעצר בספרד בשנת 2009, בעקבות תלונות של שישה מתוך 39 הבנקים שמהם לווה כספים. הוא נכלא למשך חודשיים, ואז שוחרר בערבות של 50 אלף יורו. בפברואר 2013, אחרי שהבין שמרחף מעליו עונש של שמונה שנות מאסר, החליט לברוח ולא לעמוד למשפט. "מערכת משפט המבוססת על סמכות אינה לגיטימית בעיניי, היות שאיני מכיר בסמכותה", אמר.

לדבריו, מעשיו עמדו בחזית הדיון העולמי על המשבר הכלכלי הגלובלי. עיתוי פעולותיו העמיד את התנועה האנטי־קפיטליסטית באור הזרקורים, בדיוק בתקופה שבה ספרדים רבים חיפשו אלטרנטיבות למערכת הכלכלית שהמיטה אסון על חייהם.

אף שאותן פעולות היו מתקבלות בהבנה רבה יותר בספרד של ימינו, כיום כבר אין בהן צורך, אמר דוראן. לדבריו, התנועה האנטי-קפיטליסטית צמחה והפכה מתופעת שוליים לתנועה שזוכה לתמיכתם של אלפי ספרדים – ועדות לכך היא כ-70 מטבעות חברתיים הנמצאים בשימוש ברחבי המדינה, והתמיכה הרחבה לה זוכות תנועות מחאה חברתית ספרדיות כמו האינדיגנדוס ("הזועמים").

הצלחתה של התנועה סייעה לה להפוך לעצמאית מבחינה כלכלית. "יש כעת בכוחנו לייצר משאבים", אומר דוראן, ומציין שבאופן אירוני, הבנקים מעניקים אשראי בדיוק למטרה זו, "כדי לקדם ולסייע ביצירת עצמאות כלכלית". דוראן מרחיב כעת את מוקד פעילותו גם למערכת המשפט של ספרד, על ידי קידום צדק מאחה, המתמקד בצרכי קורבנות המערכת הבנקאית. "אנשים בספרד שגורסים שהמערכת הבנקאית לא עובדת, חושבים שאני לא חייב פרוטה לבנקים. שכבר עשיתי את העבודה שלי", אמר.

דוראן אינו היחיד שהולך בדרכו של רובין הוד בספרד בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את המדינה. בשנת 2012, נכנסו מאות מאנשי "איגוד הפועלים האנדלוסי" לסניפי סופרמרקט במספר ערים במדינה, מילאו עגלות קניות במוצרי מזון, וברחו מבלי לשלם. לאחר מכן חולק המזון לנזקקים ומובטלים.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew