יס מן עשו זאת שוב: הכריזו על מהפכה במדיניות האנרגיה של ארה"ב

יס מן (Yes Men) עשו זאת שוב. חברי קבוצת המתיחות האנטי-תאגידיות הצליחו להפיל בפח את מארגני הקונגרס לבטחון הפנים – הכנס הגדול ביותר בארה"ב לעסקים המתמודדים במכרזים ממשלתיים של דברים כמו גדרות גבול וטכנולוגיות מעקב – לאחר שהתחזו לנציגי ממשלה והכריזו על מהפכה במדיניות האנרגיה של ארה"ב.

חבר קבוצת יס מן, אנדי ביכלבאום, שהתחזה בכנס לנציג משרד האנרגיה האמריקאי, נשא נאום בו הכריז בחגיגיות על תוכנית (בדויה) חדשה של ממשלת ארה"ב לעבור לייצור מלוא צריכת האנרגיה שלה ממקורות מתחדשים עד שנת 2030.

אחריו עלה לבמה נציג של "הלשכה הממשלתית לענייני אינדיאנים" (גם הוא מתחזה), שהוביל את משתתפי הכנס בריקוד שורות אינדיאני מסורתי תוך שירת המילים "השמש תזרח, הרוח תנשב, זה כל מה שצריך, כדי להמשיך לצמוח".

"עשינו כבר בעבר דברים מסוג זה, שבהם אנו מתחזים לנציגי ממשל או תאגידים, מסתננים לכנסים שלהם, ואומרים משהו ברוח סאטירית אפלה או פשוט מכריזים על חלום אוטופי", סיפר חבר קבוצת יס מן, מייק בוננו, בראיון לתוכנית Democracy Now.

"זה כמו כשהתחזינו לנציג חברת הכימיקלים דאו כמיקל, והודענו בשידור חי כי החברה הסכימה לפצות את קורבנות האסון התעשייתי הגדול ביותר בהיסטוריה, למרות שבמציאות החברה מסרבת לעשות זאת כבר 30 שנה. בעקבות זאת נוצר רגע של בלבול שבו אנשים תהו, 'למה באמת שהם לא ינהגו כך? למה שלא נעשה את הדבר הנכון?'. הרי איש לא חושב שקורבנות האסון צריכים להמשיך לסבול. כולם יודעים שפיצוי הקורבנות הוא הדבר הנכון לעשות, אז למה אנחנו לא עושים את זה? גם ההתחזות הנוכחית בקונגרס לבטחון הפנים היא מקרה דומה. מעבר לאנרגיות מתחדשות הוא הדבר הנכון לעשות עכשיו. אם כן, מדוע אנחנו לא עושים זאת?", סיכם בוננו.

קבוצת יס מן, אשר ספר וסרט תיעודי אודותיה פורסמו בשנת 2004, חתומה על שורה של מתיחות משעשעות במסגרתן הצליחה לחשוף את צביעות הממשלה והמגזר העסקי. אחד התעלולים המפורסמים ביותר של יס מן בוצע בשנת 2002 כאשר אחד מחברי הקבוצה התחזה לדובר של חברת הכימיקלים האמריקאית דאו כמיקל, והודיע בראיון בשידור חי ב-BBC, מול עשרות מיליוני צופי טלוויזיה, כי החברה הסכימה ליטול אחריות מלאה לאסון במפעל דאו כמיקל בהודו שגרם למותם של עשרות אלפי בני אדם, לנקות את האתר ולשלם פיצויים בסך 12 מיליארד דולר לקורבנות האסון. מיד אחרי הראיון, צללה מניית דאו כמיקל בבורסה תוך מחיקת מיליארדי דולרים משווי החברה. במציאות דאו מסרבת עד היום לפצות את נפגעי האסון.

בנובמבר 2008 הדפיסה הקבוצה מהדורה סאטירית של העיתון "ניו יורק טיימס", אשר הופצה בחינם ברחבי ארה"ב ב-1.2 מיליון עותקים – יותר מתפוצתו היומית של העיתון המקורי. המהדורה הפארודית, שכותרתה הראשית הכריזה "המלחמה בעיראק הסתיימה", כללה 14 עמודים ונשאה את התאריך ה-4 ביולי (יום העצמאות האמריקאי) 2009. העיתון כלל גם מאמר שנכתב כביכול על ידי בעל הטור המפורסם של הטיימס, תום פרידמן, בה הוא הביע חרטה על תמיכתו בפלישה לעיראק, והכריז כי לעולם לא יכתוב שוב באף עיתון.

חברי הקבוצה חתומים גם על מתיחה במסגרתה התחזו לנציגי ארגון הסחר העולמי והודיעו על פירוק הארגון. במקרה אחר, כינסו מסיבת עיתונאים פיקטיבית של איגוד לשכת המסחר בארה"ב במהלכה הודיעו כביכול על מהפך בעמדת האיגוד והסרת התנגדותו לחקיקה לבלימת שינויים אקלימיים. בהזדמנות נוספת, התחזו יס מן לנציגי רשות הדיור הפדרלית בארה"ב, באירוע שנערך בעיר ניו אורלינס לאחר פגיעת סופת ההוריקן קתרינה, והודיעו על פתיחת כל מבני הציבור בפני אלפים מתושביה העניים של העיר שבתיהם נהרסו.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew