אם שכולה פתחה את קבר בנה בהר הרצל – וגילתה שהוא ריק

במשך 40 שנה טוענת משפחתו של רב"ט ציון טייב, שהוכרז כחלל צה"ל לאחר שנהרג במלחמת יום כיפור, כי הוא לא קבור בחלקה הצבאית בהר הרצל – אולם מערכת הביטחון מתעקשת כי נקבר שם. כעת התברר כי בני המשפחה צדקו.

ב-2 במאי 2014, באישון לילה, הגיעו קרובי משפחתו של טייב אל קברו בהר הרצל, ובליווי קבלן מצבות ושני רופאים, בהם פתולוג, שברו את המצבה, חפרו את הקבר, ונדהמו לגלות שהקבר ריק ואין בו ארון קבורה. "חפרנו את קבר הבן שנפל לפני 40 שנה והוא היה ריק", סיפרו בני המשפחה. פתיחת הקבר נעשתה ללא אישור וללא ידיעתם של הגורמים המוסמכים והמשפחה זומנה עקב כך לחקירה במשטרה.

טייב התגייס לצה"ל במאי 1973 ושירת בפלוגת קשר בחטיבה המרחבית נפח. הוא סופח ככל הנראה למוצב החרמון כמה ימים לפני פרוץ המלחמה, ואז נותק הקשר שלו עם משפחתו. לטענת המדינה הוא נפל בקרבות ולאחר שגופתו התגלתה בקבר אחים בחרמון, היא זוהתה והועברה לקבר אחים בנהריה ובמהלך השנים הובאה לקבורה בירושלים.

המשפחה טענה מנגד כי לאורך השנים לא קיבלה "עדות או ראיה ודאיות ומספקות בדבר גורלו". אביו סירב לקבל את הטענה כי בנו נהרג, ושנתיים לאחר המלחמה שם קץ לחייו. אמו בת ה-86 "ממתינה בציפייה לחזרת בנה", נכתב בעתירה שהגישה המשפחה לבג"ץ בדרישה לפתוח את הקבר לבצע בדיקת DNA שתוודא שאכן מדובר בגופתו של טייב. העתירה, שהוגשה בקיץ 2013, נדחתה.

"עכשיו זה לגמרי ברור לי למה בג"ץ לא רצה לפתוח את הקבר וברור למה הצבא והיועץ המשפטי לממשלה התנגד, התרמית שלהם נחשפה", אמרה אחותו של טייב לאחר הגילוי כי קברו ריק.

על פי גרסת המדינה הרשמית, נקבר החייל לאחר שזוהה באופן וודאי באמצעות טביעת אצבע שנלקחה ממנו טרם מותו על ידי המשטרה. עם זאת, אמו של טייב ואחיו טוענים כי גירסת המדינה "מלאה חורים", וכי טייב נפל, ככל הנראה, בשבי הסורי. לדבריהם, הוא הופיע בתמונות שהגיעו לידי צה"ל מהשבי וצולמו בנובמבר 1973, אך חזרת השבויים מסוריה בתום הקרבות הותירה אותם מאוכזבים.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew