חג על האש: חתולים על המנגל

פעילי זכויות בעלי חיים שהגיעו ביום העצמאות לאזור מנגלים בפארק בתל אביב, והעמידו פנים שהם מתכוונים לצלות על האש גופות של חתולים מתים, הותקפו באלימות על ידי המבלים בפארק ונעצרו על ידי המשטרה באשמת התעללות בבעלי חיים.

הפעילים, חברי תנועת זכויות בעלי החיים Free 269, אספו מווטרינרים גופות של חתולים, ארנבות וחולדות, ואז הציבו אותן על מנגלים בלב הפארק הירקון בתל אביב (מבלי להדליק אש). הפעילים הציבו שלט מעוצב המזמין את חובבי השיפודים לטעום "בשר" חתול, ועל אחד המנגלים הניחו פסל ממרכיבים צמחיים בדמות חתול צלוי, שאותו התכוונו הפעילים לאכול במסגרת מיצג המחאה.

"הגענו לגני יהושע ביום העצמאות, תכננו להמחיז את פתיחתה של חברה חדשה לשיווק בשר של חיות מזנים אקזוטיים ושמה בישראל 'החתול בלי מגפיים'", סיפר מייסד תנועת 269, סשה בוז'ור. "התמקמנו לנו בפינה של המדשאה במרחק משאר המבקרים, הרמנו שולחנות פיקניק ופתחנו מנגלים (למרות הדיווחים הכוזבים לא הייתה שום כוונה להדליקם מפאת שמירת כבוד המת), שעליהם הנחנו גופות של חתולים, חולדות וארנבים. פתחנו גם רול-אפ עם פרסום פרודי של חברת הדמה שפתחנו, אבל לפני שהספקנו להתחיל במייצג, הקהל שהתאסף במהירות התחיל לירוק, להתקיף וליידות לעברנו אבנים".

שוטרים שהוזעקו למקום עצרו 10 מהפעילים לחקירה, למרות שהם אלו שהותקפו, והמשטרה מסרה כי הם חשודים בהתעללות בחסרי ישע ובהפרת הסדר הציבורי. הפעילים מחו על כך שדווקא אותם מאשימים בהתעללות בבעלי חיים וציינו עוד כי המשטרה לא עצרה אף אחד מהאנשים שתקפו אותם.

בוז'ור, שעוכב אף הוא לחקירה, אמר כי "לאור היחס הביזיוני כלפי בעלי החיים, דווקא ביום העצמאות שלנו החלטנו להפגין בצורה מתריסה כנגד פולחן הדמים הבוטה הזה, שבפועל מייצג את שלילת עצמאותם וחירותם של מיליוני יצורים חשים, אשר מגודלים בתנאים מחפירים ונרצחים בצורה אלימה וברוטלית בכל רחבי הארץ על מנת לספק את תאוות הבשרים והדמים של עם ישראל. אם אתם בוחרים לאכול פרות ותרנגולות, למה לא גם כלבים וחתולים? האין בחיץ השרירותי הזה מידה גבוהה של צביעות?".

"מה שהוצג בתקשורת רחוק מאוד ממה שקרה במציאות", אמר בוז'ור, שהאשים את המשטרה בתגובה רופפת: "תקפו אותנו באלימות קשה ועצרו אותנו במקום את אלה שזרקו עלינו אבנים. נכון שזה היה מיצג פרובוקטיבי אבל להרים ידיים על אנשים בגלל שאתה לא אוהב את המסר שלהם – יש בזה משהו מאוד פאשיסטי". עוד הוא מבהיר שהם דאגו לשמור מרחק מילדים כדי לא לחשוף אותם למראה הקשה והוריהם היו אלה שהביאו אותם למקום.

בוז'ור הוסיף שהמעשה שלו ושל וחבריו לארגון היה בגדר "מיצג אומנותי" ושהדרך שלהם היא היחידה שתפתח את עיניי הציבור למצב, לכן הם כבר מתכננים את המחאות העתידיות: "נעשה כל דבר שיחבר אנשים לאלימות שעוברים בעלי החיים. למה זה נורמטיבי לאכול פרות ותרנגולות אבל כשזה נוגע לכלבים וחתולים נהיה זעם? הפרסומות שרואים בטלוויזיה לא נכונות, בעלי החיים לא חיים באחו אלא בכלובים, זוהמה, בתנאים מזעזעים".

מריה הופ, פעילה בתנועה: "במיצג של יום העצמאות אנשים התנהגו באלימות וקראו לנו רוצחים כי הם ראו חתולים על המנגלים. מה זה בעצם אומר על עצמם? כל גני יהושע היו מלאים גופות של פרות על המנגלים. מה ההבדל? עד שאתה לא שם מראה לאנשים, אנשים פשוט לא מבינים".

תנועת Free 269 הוקמה באוקטובר 2012, אבל הרעיון שהוביל להקמתה נולד חמישה חודשים קודם לכן, עם הולדתו של עגל 269 באחת מרפתות מרכז הארץ. התנועה שואבת את שמה ממספרו של העגל שחולץ בקיץ 2013 מהרפת בה נכלא זמן קצר בטרם היה אמור להישלח לשחיטה.

תנועת Free 269 ביצעה מאז הקמתה שורה של פעולות, בהן צריבה מרצון של בשר פעילים בברזל מלובן עם המספר 269, שחרור תרנגולות מלולים, התפרצות לבמה בטקס תחרות מלכת היופי והנחת ראשים כרותים של פרות, כבשים ועזים שחוטות במזרקות, בליווי הכיתוב "קירות בתי המטבחיים הפכו שקופים".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew