משקפי מציאות מדומה יאפשרו לחיות משק לצאת למרעה וירטואלי

העלייה במודעות הציבורית לזכויות בעלי חיים ולתנאים שבהם מוחזקות חיות משק, הולידה יוזמה עסקית מקורית שמטרתה להנעים את זמנם של בעלי החיים המגודלים לצרכי מאכל בעזרת מציאות מדומה.

חברת סקנד לייבסטוק האמריקאית, מיזם של פרופסור אוסטין סטיוארט מאוניברסיטת איווה, פיתחה משקפי מציאות מדומה המיועדים לבעלי חיים, אשר מאפשרים לחיות הכלואות בצפיפות במשקים מתועשים לחוות באופן וירטואלי יציאה למרעה ושוטטות חופשית בטבע.

"מרעה חופשי וירטואלי (™Virtual Free Range) חוסך את הצורך בשטחים הנרחבים יחסית הנדרשים לגידול חיות משק בשיטת מרעה חופשי, ומאפשר לחיות לחוות תנאים של חווה חופשית אורגנית בזמן שהן מוחזקות בבטחה במתקן תעשייתי", נכתב באתר האינטרנט של חברת סקנד לייבסטוק, ששמה הוא שילוב של שמו של העולם הוירטואלי התלת מימדי סקנד לייף והמילה הלועזית לצאן או בקר.

עד כה פיתחה החברה רק משקפת וירטואלית המיועדת לתרנגולות וכן הליכון רב כיווני שבאמצעותו יכולים העופות לחוות גם באופן פיזי את המציאות המדומה. "מרעה חופשי וירטואלי משלב את כל היתרונות הגופניים והפסיכולוגיים של מרעה חופשי יחד עם הבטחון וההגנה של חקלאות קונבנציונלית. תרנגולות יכולות לשוטט, להתערות ו"לאכול" מזון וירטואלי, אשר מופיע בעולם המדומה בדיוק באותו המקום שבו ממוקמים מגשי המזון במציאות", נאמר באתר סקנד לייבסטוק.  

משקפי מציאות מדומה לתרנגולות

מייסד החברה, פרופסור סטיוארט, ציין כי מערכת סקנד לייבסטוק תוכל לשמש לא רק לשיפור חייהן של חיות משק, אלא גם של בעלי חיים בגני חיות ששקעו בדיכאון עקב החיים בשבי. עם זאת, הוא הודה כי מלבד אתר האינטרנט של החברה, מדובר במיזם תיאורטי לחלוטין שספק אם יהפוך אי פעם למציאות. "נכון לעכשיו, זה הרבה יותר מדי יקר ליישם בפועל את כל המערכת", אמר סטיוארט. "אבל כדי להמחיש את הרעיון, הייתי חייב להראות שהטכנולוגיה הזאת ישימה".

"מטרת הפרויקט היא להעלות את השאלה כיצד אנחנו יכולים לדעת מהו הדבר הטוב ביותר, או מהם תנאי גידול הומאניים, וגם לבדוק כיצד אנחנו מתייחסים אל עצמנו. אנחנו חיים בקופסאות קטנות, בדיוק כמו תרנגולות", אמר סטיוארט, פרופסור בבית הספר לעיצוב של אוניברסיטת איווה. 

העולם הוירטואלי התלת מימדי שפיתח סטיוארט נוסה עד כה רק על בני אדם, באמצעות משקפת מציאות מדומה של חברת משחקי המחשב אוקולוס ריפט. ניסוי עתידי של הטכנולוגיה בתרנגולות, אם יהיה כזה, יבוצע רק בתנאי שהניסויים לא יהיו בלתי מוסריים, הדגיש סטיוארט. בעיה מוסרית נוספת היא שלא ניתן להחתים תרנגולות על טופס הסכמה להשתתפות בניסוי. 

נוסה כבר בבני אדם, אך לא בבעלי חיים אחרים

עם זאת, מייסד סקנד לייבסטוק בטוח כי המיזם יצליח בסופו של דבר. "בני אדם חיים כיום באופן הולך וגובר בעולמות וירטואליים, גם במשרד וגם בבית, אז למה שתרנגולות לא ירצו גם הן?", אמר בבדיחות דעת.

"המטרה של אופן הצגת הפרויקט היא לגרום לאנשים לא להיות בטוחים עד כמה אני רציני", הסביר סטיוארט, והוסיף כי גם הוא עצמו לא בטוח כמה הוא רציני. "זאת בסך הכל פרודיה, אבל כשנכנסים לזה, רמת המעורבות שלך משתנה".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. אריאלה ניסים
    דצמ 05, 2017

    אם זה מעניין, יש מתחמי מציאות מדומה שמפוזרים בכל הארץ
    https://www.hang-out.co.il/virtual-reality

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew