מחיקת חובות: פרץ למשרדי האוניברסיטה ושרף מסמכי הלוואות סטודנטים

אמן ופעיל חברתי בצ'ילה "מחק" חובות בסך 500 מיליון דולר שצברו סטודנטים בגין הלוואות שנטלו למימון לימודיהם באוניברסיטה פרטית, על ידי כך ששרף את המסמכים המשפטיים שהעידו על החובות.

האמן פרנסיסקו טאפיה, הידוע בכינוי "פאפא פריטאס" (שמשמעו "צ'יפס"), שם את ידו על המסמכים בעת שסטודנטים מפגינים פרצו למשרדי אוניברסיטת דל מאר, ואז שרף אותם. אחר כך, אסף את האפר שנותר מהמסמכים והציג אותו במסגרת תערוכת אמנות. המשטרה מיהרה להגיע למקום והחרימה את האפר, אולם עדיין לא ברור האם יוגשו נגדו אישומים.

המשטרה החרימה את האפר

המשטרה החרימה את האפר

השמדת המסמכים על חובות הסטודנטים תחייב כעת את האוניברסיטה להגיש תביעה אישית נגד כל סטודנט בנפרד כדי לוודא שיחזיר את ההלוואה – תהליך יקר וממושך ביותר.

פאפא פריטאס הוציא סרטון וידאו בו תיאר כיצד שרף את המסמכים ושיחרר את הסטודנטים מחובותיהם. "שרפתי אותם בנחת, אחד-אחד, ובכל פעם שחררתי מחובותיו עוד סטודנט של אוניברסיטת דל מאר", סיפר פאפא פריאטס בסרטון. "אינכם צריכים עוד לשלם, ידידיי. לא עוד. אל תחששו. אתם חופשיים מחובות. אתם לא צריכים להחזיר ולו פזו אחד".

"אני בדיוק כמוכם. תקוע בחיים מחורבנים, חי מיום ליום", המשיך. "שריפת החובות תסייע לנו למצוא דרכים לעשות דברים שישחררו אותנו מהפחד, שישחררו אותנו מכל אותם דברים שמדכאים אותנו באופן תמידי".

משרד החינוך של צ'ילה החל בשנה שעברה בהליכים לסגירת אוניברסיטת דל מאר לאחר שהתגלו בה אי סדרים כספיים חמורים, והמליץ לסטודנטים הלומדים באוניברסיטה לעבור למוסדות אקדמאים אחרים. עם זאת, אוניברסיטת דל מאר ממשיכה לגבות הלוואות שהעניקה לסטודנטים לכיסוי שכר הלימוד, למרות שהאוניברסיטה עתידה להיסגר בסוף 2014.

מאז שנת 2011 שוטף את צ'ילה גל של הפגנות סטודנטים בדרישה לזנוח את מדיניות הפרטת החינוך שהחלה בתקופת הרודן אוגוסטו פינושה.

תגובה אחת

  1. אורי
    מאי 23, 2014

    מלך צ'ילה! מלך העולם!

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew